Trwa ładowanie...

Półpasiec u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Avatar placeholder
01.04.2021 14:06
Półpasiec u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Półpasiec u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Półpasiec u dzieci jest chorobą, która wywoływana jest przez ten sam wirus, który powoduje występowanie ospy wietrznej (Herpesvirus varicella zoster). W przypadku półpaśca jednak organizm nie uodparnia się na wirus a choroba może pojawić się więcej niż jeden raz.

spis treści

1. Półpasiec u dzieci – przyczyny

Przyczyną półpaśca jest infekcja wirusowa. Patogenem jest tutaj Herpesvirus varicella zoster, który jest także odpowiedzialny za występowanie ospy wietrznej. Półpasiec jest przenoszony drogą kropelkową więc wystarczy kichnięcie czy  kaszel aby dziecko się mogło zarazić. Półpasiec w przeciwieństwie do ospy wietrznej nie pojawia się w życiu jednokrotnie. Także u dzieci przechorowana ospa nie daje gwarancji ochrony przed półpaścem. Półpasiec u dzieci pojawia się wówczas gdy wirus przechodzi w stan uśpienia i kryje się w zakończeniach nerwowych okolicy rdzenia kręgowego. Wirus uaktywnia się w sprzyjających warunkach kiedy odporność organizmu jest obniżona. Dochodzi wówczas do obudzenia się wirusa i jego przechodzenia włóknami nerwowymi do skóry.

Półpasiec powoduje wysypkę na skórze
Półpasiec powoduje wysypkę na skórze

2. Półpasiec u dzieci – objawy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Półpasiec u dzieci początkowo może dawać mało specyficzne objawy pod postacią bólu gardła, gorączki oraz kaszlu. Po kilku dniach w miejscu dotkniętym chorobą dochodzi do pojawienia się bólu w związku z uszkodzeniem nerwów czuciowych. Kolejno wzdłuż podrażnionego nerwu rozwija się wysypka. Ma charakter pęcherzykowy, wokół której tworzą się zaczerwienienia i odczyn zapalny. Taki stan może trwać przez kilka dni od 4-6. Następnie krostki zaczynają zasychać i tworzą się strupki podobnie jak w ospie wietrznej. Pojawiają się najczęściej na powierzchni ciała i przebiegają wzdłuż uszkodzonych nerwów. Zarówno w przypadku półpaśca u dzieci jak i dorosłych drażnienie zmian jest bardzo bolesne dlatego też drapanie nie przynosi ulgi ze względu na to, że jest to choroba nerwów a nie skóry. Ponadto rozdrapane mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym co dodatkowo może prowadzić do pojawiania się rozleglejszych infekcji skórnych.

3. Półpasiec u dzieci – leczenie

Leczenie półpaśca u dzieci jest zwykle objawowe i przeciwwirusowe. Najlepiej aby leczenie półpaśca rozpoczynało się jak najszybciej ze względu na możliwe powikłania.  Zwykle w leczeniu półpaśca u dzieci konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych. Ponadto wykorzystuje się także różnego rodzaju maści na skórę aby zmniejszyć swędzenie (głównie na bazie tlenku cynku oraz wody wapiennej).

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Wysypki u niemowląt i małych dzieci występują bardzo często. Choć mogą mieć zróżnicowane przyczyny,

zobacz galerię

4. Półpasiec u dzieci – powikłania

Półpasiec u dzieci zdiagnozowany w odpowiednim momencie może zostać całkowicie wyleczony i nie pozostawić po sobie śladów na skórze czy innych poważniejszych powikłań. Następstwa półpaśca są najczęściej związane ze słuchem oraz wzrokiem. Zaburzenia które mogą być efektem tej choroby to: i błony naczyniowej oka, porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruch gałki ocznej. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitej utraty wzroku. Ponadto konsekwencją może także być częściowa utrata słuchu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze