Pomaga obniżyć cukier. Potwierdzają to nowe badania
W walce z cukrzycą niezwykle istotne znaczenie ma dieta. Nowe badanie wykazało, że jeden z napojów spożywany regularnie może skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi. Choć to niewielkie badanie wymaga dalszych analiz, jego rezultaty są obiecujące. O jaki napój chodzi?
1. Kombucha może obniżyć poziom cukru we krwi
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Georgetown University School of Health, University of Nebraska-Lincoln i MedStar Health wykazało, że osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 mogą odczuć korzyści zdrowotne z regularnego picia kombuchy. Analiza została opublikowana w czasopiśmie "Frontiers in Nutrition" na początku tego miesiąca i brało w niej udział 12 osób.
Specjaliści wykazali, że u uczestników badania, które piły kombuchę przez miesiąc, zauważono obniżenie poziomu glukozy we krwi w porównaniu z grupą placebo, która nie spożywała tego herbacianego napoju.
Kombucha to słodko-kwaśny napój z herbaty poddanej fermentacji. Jej zwolennicy podkreślają cenne właściwości wynikające z częstego picia napoju, do których zaliczają m.in. zmniejszenie apetytu, stanów zapalnych oraz poprawę odporności.
Naukowcy dokładnie przyjrzeli się składowi mikroorganizmów, które znajdują się w kombuchy podawanej uczestnikom analiz. Odkryli, że w głównej mierze napój zawiera bakterie kwasu mlekowego i kwasu octowego oraz drożdże Dekkera . To właśnie te składniki mogą w największym stopniu wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi.
2. Wyniki są obiecujące, ale potrzeba więcej badań
- Silną stroną naszego badania było to, że nie mówiliśmy ludziom, co mają jeść, ponieważ zastosowaliśmy projekt krzyżowy, który ograniczył skutki jakiejkolwiek zmienności w diecie danej osoby – zaznaczył Dan Merenstein z Georgetown University School of Medicine. Naukowcy zauważyli, że w grupie, w której pito kombuchę, odnotowano średni spadek poziomu glukozy we krwi na czczo z 164 do 116 mg/dl po czterech tygodniach spożywania napoju.
Autorzy badań podkreślają, że różne marki kombuchy mogą mieć inną ilość cennych substancji. - Jednak główne bakterie i drożdże są wysoce powtarzalne oraz funkcjonalnie podobne między markami i partiami – zaznaczył Robert Hutkins z University of Nebraska-Lincoln, główny autor badania.
Tylko w Stanach Zjednoczonych aż 96 mln Amerykanów ma stan przedcukrzycowy. W Polsce – według danych NFZ – na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, czyli blisko 8 proc. społeczeństwa. Cukrzyca przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń, takich jak choroby serca czy niewydolność nerek.
I choć powyższe badania sugeruje korelację między spożywaniem kombuchy i poprawą poziomu glukozy we krwi, jest niewielkie i nie zastępuje leczenia cukrzycy zaleconego przez diabetologa. Co więcej - co także podkreślają autorzy analiz - odkrycie stanowi podstawę do większego badania, które rozszerzyłoby i potwierdziło uzyskane wyniki.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.