Poparzenia oka

Rzadkim, lecz poważnym problemem są oparzenia oczu. Stosunkowo mniej groźne, chociaż nie wolno ich bagatelizować, są dolegliwości wywoływane ciałami obcymi o wysokiej temperaturze, np. oparzenia wrzątkiem czy roztopionym metalem. Dużo groźniejsze w skutkach mogą być natomiast poparzenia substancjami chemicznymi.

Środki chemiczne powodujące poparzenia

Mowa tu o roztworach kwasów i zasad, używanych w laboratoriach, różnych środków gospodarstwa domowego, jak również najczęściej spotykana przyczyna poparzeń chemicznych - wapno w postaci zaprawy murarskiej (jeszcze groźniejsze w skutkach jest poparzenie wapnem palonym – dla niewtajemniczonych jest to półprodukt używany w murarstwie, który po kontakcie z wodą tworzy żrące wapno gaszone i dodatkowo wydziela duże ilości ciepła - jednocześnie wywołuje więc poparzenie chemiczne i termiczne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Trochę mniej groźne od wapna, ługów i ogólnie pojętych zasad chemicznych są kwasy (np. kwas siarkowy wykorzystywany w akumulatorach). Dzieje się tak dlatego, że po kontakcie z białkami powodują ich denaturację, co utrudnia dalsze przenikanie substancji drażniącej do oka. Cechą charakterystyczną dla poparzenia kwasami jest to, że najcięższego uszkodzenia dokonują zaraz po zadziałaniu, a wraz z upływem czasu stan oczu ulega poprawie. Przeciwnie sytuacja wygląda z zasadami – tam kolejne dni po oparzeniu mogą przynieść pogorszenie obrazu i zaburzenie pola widzenia.

Pierwsza pomoc w oparzeniach oczu

Niezależnie od rodzaju poparzenia - termiczne czy chemiczne - ogromne znaczenie dla funkcjonowania oczu ofiary wypadku, ma jak najszybsza pomoc. Osoba poszkodowana powinna być natychmiast poddana spłukaniu oczu i całej okolicy twarzy wodą czy też innymi płynami, które są pod ręką: herbata, mleko (nie należy natomiast stosować substancji neutralizujących).

Pamiętajmy, by głowa poszkodowanego była przechylona w ten sposób, by oparzone oko znajdowało się niżej od zdrowego, a wypłukane resztki substancji żrącej nie stanowiły zagrożenia dla drugiego oka. Możliwe najobfitsze i dokładne płukanie powinno być wykonywane kilkanaście minut.

Mokrym wacikiem usuwamy widoczne resztki, np. zaprawy murarskiej bądź inne ciała obce, pamiętając, że te, które wtopiły się w gałkę oczną usuwa lekarz! Przy termicznych urazach można także zasłonić oparzone oko, co ochroni je przed światłem i zapobiegnie ruchom i mruganiu, co mogłoby pogłębiać uszkodzenie oraz powodować ból i zaburzenie wzroku.

Leczenie poparzeń oczu

Na oddziale okulistycznym, po ciężkich poparzeniach czeka poszkodowanego długie, uciążliwe i dające niepewne rokowanie leczenie. Wynika to między innymi z szeregu powikłań, które są następstwem poparzeń. Typowe jest np. wrastanie w rogówkę naczyń (fizjologicznie jest ona nieunaczyniona ) wraz z tkanką spojówki, co stanowi proces regeneracyjny, jednak powoduje, że staje się ona nieprzezroczysta. Może dochodzić także do zrostów powiek, powiek i spojówek, zmian w gruczołach łzowych. Typowe dla oparzeń alkaliami jest nadciśnienie wewnątrzgałkowe, które prowadzi z kolei do uszkodzenia nerwu wzrokowego w wyniku wtórnej jaskry.

Czytając możliwe konsekwencje nieszczęśliwych wypadków, niejednemu czytelnikowi na pewno włos na głowie się zjeżył. Niech te nieprzyjemne szczegóły przyczynią się do stosowania prewencji – pracując z niebezpiecznymi substancjami, zabezpieczajmy nasze oczy okularami ochronnymi. Pomyślmy także o naszych dzieciach. Nigdy nie zostawiajmy żrących substancji (a takim są nawet środki do rur kanalizacyjnych używane w gospodarstwie domowym) w zasięgu ich ręki.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Urazy mechaniczne oka i oczodołu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Urazy mechaniczne oka i oczodołu
Urazy mechaniczne oka i oczodołu

Urazy penetrujące do gałki ocznej

Urazy penetrujące do gałki ocznej są to uszkodzenia mechaniczne, dotykające bezpośrednio tego narządu. Możemy je podzielić, na urazy tępe oraz ostre (...) rogówki - jest jednym z najczęstszych skutków...

Urazy mechaniczne oka i oczodołu

Urazy niepenetrujące do gałki ocznej

Urazy mechaniczne oczodołu mogą powodować obrażenia zarówno tkanek miękkich (uszkodzenie nerwów, mięśni, skóry), jak i kości tej okolicy. Rozległość (...) gałki ocznej, zaburzenia jej ruchomości, wylewy...

Opalanie

Oparzenia słoneczne (WIDEO)

Oparzenia słoneczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Poparzenia słoneczne zdarzają się każdego lata. Mocno czerwona skóra, pieczenie i ból - to pierwsze objawy oparzenia słonecznego. W niektórych (...) przypadkach mogą pojawić się dreszcze, nudności i gorączka. Jeżeli na ciele pojawiają...

Urazy oka

Oparzenie oka

Oparzenie oka

się blizny i zrosty powiek. Zauważalne objawy urazu okaw wyniku poparzenia to m.in.: ból oka, światłowstręt, łzawienie, kurcze powiek, pogorszenie wzroku (...) to przede wszystkim ustalenie, jaki rodzaj substancji...

Opalanie

Oparzenia słoneczne - zdjęcia

Oparzenia słoneczne - zdjęcia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym wydaje się trwać wieczność, powodując, że większość dotkniętych nim osób rezygnuje z dalszego pobytu na wakacjach. Ważny jest zatem umiar w kąpielach słonecznych.

Opalanie

Winogrona

Winogrona

Polifenole zawarte w winogronach chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Cera dojrzała

Ochrona cery przed słońcem

Ochrona cery przed słońcem

Jednym ze sposobów na zmarszczki jest używanie odpowiednich kremów z filtrami podczas letnich kąpieli słonecznych.

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO)

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO) Odtwórz wideo

Oparzenia skóry mogą objawiać się w postaci martwicy tkanki, obrzęków, rumienia oraz owrzodzeń. Są rezultatem miejscowego działania wysokiej temperatury na skórę, nawet powyżej 50 stopni C. Temperatura powoduje podwyższoną ciepłotę ciała, ścina białko...

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.