Trwa ładowanie...

Popularne leki bez recepty szkodliwe dla serca

 Sylwia Stachura
30.12.2018 18:35
Popularne leki bez recepty szkodliwe dla serca
Popularne leki bez recepty szkodliwe dla serca (Shutterstock)

Stowarzyszenie American Heart Association (AHA) ostrzega pacjentów z niewydolnością serca przed stosowaniem leków dostępnych bez recepty. Środki na przeziębienie, przeciwbólowe (zawierające m.in. ibuprofen) oraz na zgagę mogą wywołać lub nasilić objawy choroby serca.

1. Leki szkodliwe dla serca

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że w Polsce jest aż 700 tys. pacjentów z niewydolnością serca. Większość z nich przyjmuje kilka różnych leków dziennie. Jeśli do tego dodamy popularne suplementy i środki dostępne bez recepty, otrzymamy bardzo niebezpieczny koktajl farmaceutyków.

Okazuje się jednak, że nie tylko preparaty medyczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia osób z chorobami krążenia. Niektóre napoje i zioła również nie są wskazane. Amerykańscy specjaliści na liście zakazanych produktów spożywczych umieścili sok grejpfrutowy, korzeń lukrecji, szałwię, dziurawiec, żeń-szeń i zieloną herbatę.

Najbardziej niebezpieczne są jednak niesteroidowe leki przeciwzapalne – takie jak powszechnie stosowany ibuprofen. Dlaczego? Środki te zatrzymują sól w organizmie, co prowadzi do podniesienia poziomu sodu. Poza tym zakłócają działanie leków moczopędnych, które są jednym z podstawowych elementów terapii przy nadciśnieniu czy niewydolności.

2. Niebezpiecznie połączenia leków

Zobacz film: "Uwaga - zawał!"

Eksperci zwracają uwagę również na kwestię przyjmowania kilku różnych środków na różne schorzenia – pacjenci mają kilka chorób, a to wiąże się ze stosowaniem codziennie wielu farmaceutyków. W lekach często obecny jest właśnie sód – kumulacja tego składnika w organizmie bardzo obciąża serce.

Czy osoby z niewydolnością serca i innymi dolegliwościami kardiologicznymi powinny całkowicie zrezygnować ze stosowania preparatów OTC (bez recepty)? Stowarzyszenie AHA radzi, aby bardzo dokładnie czytać ulotki dołączone do leków. Powinny być tam informacje o wszelkich możliwych interakcjach.

Eksperci apelują również do lekarzy, aby przy wypisywaniu recept zwracali uwagę na to, jakie leki przyjmuje dany pacjent. Jeśli jednak osoba cierpi jednocześnie np. na artretyzm, niewydolność serca i depresję, należy bardzo ostrożnie dobierać medykamenty. Połączenie kilku różnych leków może mieć destrukcyjny wpływ na serce i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze