Trwa ładowanie...

Popularne leki na zgagę mogą prowadzić do uszkodzenia nerek

Avatar placeholder
23.02.2017 11:34
Leczenie zgagi może mieć przykre konsekwencje
Leczenie zgagi może mieć przykre konsekwencje (Shutterstock)

Nowe badanie sugeruje, że popularne leki na zgagę, przyjmowane przez miliony osób na świecie, mogą prowadzić do długotrwałego uszkodzenia nerek - bez żadnego ostrzeżenia.

Leki, zwane inhibitorami pompy protonowej (PPI), zmniejszają objawy zgagi, obniżając ilość kwasu w żołądku. Należą do nich leki takie jak esomeprazol, omeprazol, rabeprazol.

Lekarze wcześniej obserwowali pacjentów pod kątem poważnych problemów z nerkami, obejmujących zmniejszenie oddawania moczu, obrzęk nóg, kostek lub stóp i nudności. Takie objawy miały być ostrzeżeniem przed trwalszym uszkodzeniem nerek i w ich efekcie lekarze często rezygnowali z przepisywania leków pacjentom.

Jednak najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie "Kidney International", pokazują, że nie zawsze tak jest.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Jest to cicha choroba, w tym sensie, że niszczy nerki powoli, ale systematycznie" - powiedział Al-Aly Ziyad, autor badania i profesor medycyny ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngton.

Al-Aly i jego współpracownicy przeanalizowali dane zebrane od 125 000 amerykańskich pacjentów stosujących IPP i odkryli, że u ponad połowy osób, u których doszło do przewlekłego uszkodzenia nerek, nie stwierdzono wcześniej poważnych problemów z tym narządem.

Leczenie zgagi lekami z grupy IPP może doprowadzić stopniowo do poważnych problemów z nerkami
Leczenie zgagi lekami z grupy IPP może doprowadzić stopniowo do poważnych problemów z nerkami (Shutterstock)

Badanie wykazało również, że u osób korzystających z IPP przewlekła choroba nerek rozwijała się średnio o 20 proc. częściej w porównaniu z pacjentami biorącymi blokery receptora H2. Leki te również zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego i są dostępne bez recepty.

Problemy z nerkami są nadal rzadkością u osób przyjmujących IPP, a badanie nie dowodzi związku przyczynowego. Jednak Al-Aly zauważa, że nawet niewielki potencjalny wzrost ryzyka może być dużym problemem związanym z lekiem stosowanym przez miliony ludzi.

To nie pierwszy raz, gdy IPP doprowadziły do problemów zdrowotnych. Ich stosowanie jest związane z częstszym występowaniem złamań, zapalenia płuc, infekcji jelita bakterią C. difficile i niskimi poziomami witaminy B12 oraz magnezu.

"Leki te należy stosować przy najniższej dawce i przez możliwie najkrótszy czas odpowiedni dla leczonej choroby" - podają specjaliści.

Przeczytaj koniecznie

Jednocześnie doradzają, aby przed zastosowaniem farmakoterapii spróbować zmienić dietę - unikać produktów tłustych i ciężkostrawnych, jeść mniejsze porcje, ale częściej.

Jeżeli stosowanie leków na zgagę jest koniecznie, należy przeprowadzać regularne badania kontrolne, które pozwolą określić, jak długo wskazane jest ich zażywanie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego stosowania IPP.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego

zobacz galerię

Al-Aly podkreśla, że inhibitory pompy protonowej mogą bardzo pomóc ludziom, którzy ich potrzebują, takim jak osoby z krwawieniem z przewodu pokarmowego lub owrzodzeniami. Jednak zaleca się zmienić leki tym pacjentom, którzy mogą skorzystać z alternatywnych, bezpieczniejszych metod terapeutycznych.

"W przypadku tych ludzi, możliwość wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych prawdopodobnie przewyższa ewentualne korzyści" – podsumowuje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze