Popularne leki na zgagę mogą prowadzić do uszkodzenia nerek

Nowe badanie sugeruje, że popularne leki na zgagę, przyjmowane przez miliony osób na świecie, mogą prowadzić do długotrwałego uszkodzenia nerek - bez żadnego ostrzeżenia.

Leki, zwane inhibitorami pompy protonowej (PPI), zmniejszają objawy zgagi, obniżając ilość kwasu w żołądku. Należą do nich leki takie jak esomeprazol, omeprazol, rabeprazol.

Lekarze wcześniej obserwowali pacjentów pod kątem poważnych problemów z nerkami, obejmujących zmniejszenie oddawania moczu, obrzęk nóg, kostek lub stóp i nudności. Takie objawy miały być ostrzeżeniem przed trwalszym uszkodzeniem nerek i w ich efekcie lekarze często rezygnowali z przepisywania leków pacjentom.

Jednak najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie "Kidney International", pokazują, że nie zawsze tak jest.

"Jest to cicha choroba, w tym sensie, że niszczy nerki powoli, ale systematycznie" - powiedział Al-Aly Ziyad, autor badania i profesor medycyny ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngton.

Al-Aly i jego współpracownicy przeanalizowali dane zebrane od 125 000 amerykańskich pacjentów stosujących IPP i odkryli, że u ponad połowy osób, u których doszło do przewlekłego uszkodzenia nerek, nie stwierdzono wcześniej poważnych problemów z tym narządem.

Leczenie zgagi lekami z grupy IPP może doprowadzić stopniowo do poważnych problemów z nerkami
Leczenie zgagi lekami z grupy IPP może doprowadzić stopniowo do poważnych problemów z nerkami (Shutterstock)

Badanie wykazało również, że u osób korzystających z IPP przewlekła choroba nerek rozwijała się średnio o 20 proc. częściej w porównaniu z pacjentami biorącymi blokery receptora H2. Leki te również zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego i są dostępne bez recepty.

Problemy z nerkami są nadal rzadkością u osób przyjmujących IPP, a badanie nie dowodzi związku przyczynowego. Jednak Al-Aly zauważa, że nawet niewielki potencjalny wzrost ryzyka może być dużym problemem związanym z lekiem stosowanym przez miliony ludzi.

To nie pierwszy raz, gdy IPP doprowadziły do problemów zdrowotnych. Ich stosowanie jest związane z częstszym występowaniem złamań, zapalenia płuc, infekcji jelita bakterią C. difficile i niskimi poziomami witaminy B12 oraz magnezu.

"Leki te należy stosować przy najniższej dawce i przez możliwie najkrótszy czas odpowiedni dla leczonej choroby" - podają specjaliści.

Przeczytaj koniecznie

Jednocześnie doradzają, aby przed zastosowaniem farmakoterapii spróbować zmienić dietę - unikać produktów tłustych i ciężkostrawnych, jeść mniejsze porcje, ale częściej.

Jeżeli stosowanie leków na zgagę jest koniecznie, należy przeprowadzać regularne badania kontrolne, które pozwolą określić, jak długo wskazane jest ich zażywanie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego stosowania IPP.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku....

zobacz galerię

Al-Aly podkreśla, że inhibitory pompy protonowej mogą bardzo pomóc ludziom, którzy ich potrzebują, takim jak osoby z krwawieniem z przewodu pokarmowego lub owrzodzeniami. Jednak zaleca się zmienić leki tym pacjentom, którzy mogą skorzystać z alternatywnych, bezpieczniejszych metod terapeutycznych.

"W przypadku tych ludzi, możliwość wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych prawdopodobnie przewyższa ewentualne korzyści" – podsumowuje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy