Trwa ładowanie...

Popularnie stosowane leki na zgagę mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka

Inhibitory pompy protonowej to grupa leków powszechnie stosowanych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Ich krótkotrwałe przyjmowanie nie wiąże się z występowaniem poważnych objawów niepożądanych. Ale w świetle najnowszych badań stosowanie tych preparatów przez dłuższy czas może zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka.

1. Leki stosowane w leczeniu refluksu i zgagi mogą nawet dwukrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na raka

Inhibitory pompy protonowej (PPI) są stosowane do hamowania produkcji kwasu w żołądku i są jednymi z najczęściej sprzedawanych leków na świecie. Pomagają w leczeniu choroby refluksowej przełyku, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Zgaga - co jeść, a czego unikać?
Zgaga - co jeść, a czego unikać? [15 zdjęć]

To dobre pytanie – a odpowiedź może nie być taka oczywista. Po pierwsze może wyjaśnimy, czym jest zgaga.

zobacz galerię
Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

Badanie brytyjskich naukowców ujawniło, że długotrwałe stosowanie tej grupy leków może zwiększyć ryzyko raka żołądka o prawie 250 proc.

Ryzyko ma związek z bakterią Helicobacter pylori, która występuje u ponad połowy światowej populacji. U większości osób zakażenie tą bakterią przebiega bezobjawowo. U niewielkiego odsetka ludzi może mieć związek z rozwojem raka żołądka.

Jedne z badań wykazały, że osoby z zakażone Helicobacter pylori, które przyjmują leki PPI miały większą szansę na rozwój zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. To schorzenie, które często poprzedza wystąpienie raka żołądka.

2. Helicobacter pylori może być jedną z przyczyn zapalenia błony śluzowej żołądka

Najnowsze badania rzucają na problem nowe światło.

"Inhibitory pompy protonowej są skutecznym sposobem leczenia infekcji Helicobacter pylori i są bezpieczne w przypadku krótkotrwałego stosowania. Należy jednak uważać na ich długotrwałe stosowanie" - powiedział w rozmowie z ScienceAlert Ian Wong z University College London.

Zespół Brytyjskich naukowców wziął pod lupę bazę danych dotyczącą zdrowia mieszkańców Hongkongu. Wśród nich było ponad 63 tys.osób leczonych przeciw Helicobacter pylori przy użyciu terapii potrójnej, czyli PPI i dwóch antybiotyków.

Po wyleczeniu zakażenia, pacjentów monitorowano przez 7,5 roku. W tym czasie ponad 3 tys. z nich nadal przyjmowało leki PPI, a ponad 21 tys. stosowało alternatywny lek - blokery receptora H2.

Spośród ponad 63 tys. osób, które początkowo stosowały terapię potrójną u 153 wystąpił rak żołądka. U pacjentów, którzy przyjmowali przez dłuższy czas PPI ryzyko zachorowania na raka było 2,44 razy większe, podczas gdy u osób przyjmujących H2-blokery nie stwierdzono podwyższonego ryzyka.

Codzienne stosowanie leków PPI przez co najmniej 3 lata, zwiększało ryzyko zachorowania na raka aż 8-krotnie.

3. Popularne leki na zgagę mogą zwiększać ryzyko chorób serca

"Praca ma ważne implikacje kliniczne, ponieważ leki PPI, które należą do 10 najlepiej sprzedających się leków generycznych w USA, są często przepisywane w leczeniu zgagi" - mówi w wywiadzie dla ScienceAlert Richard Ferrero z Hudson Institute of Medical Research w Australii, który nie był zaangażowany w badanie.

Inne badania wskazywały również na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowego w związku ze stosowaniem leków z grupy PPI.

Naukowcy przyznają, że to tylko wstępne badania, ale ich odkrycie może być alarmujące. Potrzebne są kolejne badania dotyczące związku stosowania preparatów z wystąpieniem raka. Ważne, żeby ustalić źródło wystąpienia tego zjawiska.

4. W Polsce wycofano 11 preparatów leczących problemy żołądkowe

20 września GIF zadecydował o wycofaniu w Polsce ze sprzedaży 11 popularnych środków stosowanych w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Wycofano m.in. często stosowany na zgagę Ranigast. Powodem takiej decyzji było odkrycie w preperatach zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w substancji czynnej o nazwie Ranitidinum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza