Popularny lek działa przeciwstarzeniowo? Może zwalczać "komórki zombie"
Powszechnie przepisywany lek na cukrzycę, metformina, ma nowe zastosowanie. Poza pomocą w kontroli poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2, może również zwalczać komórki, które gromadzą się w organizmie i odgrywają istotną rolę w procesie starzenia.
1. Komórki zombie
Mowa o starzejących się komórkach "zombie", które bywają tak nazywane, ponieważ "nie chcą umrzeć", choć według naukowców powinny.
"Komórki "zombie" uwalniają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla sąsiadujących z nimi zdrowych komórek, wpływając negatywnie na ich przeżycie i potencjał naprawczy. Nagromadzenie komórek zombie w naszych ciałach sprzyja starzeniu się i stanom zdrowotnym związanym z wiekiem" – napisali autorzy badania na temat metforminy.
Badania, opublikowane w czasopiśmie "Aging Cell" ujawniły, że metformina może nie tylko pozytywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, ale również zapobiegać atrofii mięśni.
- Metformina może zostać ponownie wykorzystana do innych zastosowań klinicznych związanych z zanikiem mięśni, na przykład w rekonwalescencji po operacjach stawu biodrowego lub kolanowego u osób starszych – mówi główny autor badania Jonathan Petrocelli z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.
2. Badania wpływu metforminy na zanik mięśni
Aby przetestować zdolność metforminy do zapobiegania utracie mięśni, zespół Petrocellego zrekrutował 20 zdrowych mężczyzn i kobiet po 60 roku życia.
Przez dwa tygodnie części grupy podawano metforminę, części zaś placebo. Po dwóch tygodniach przyjmowania tabletek zadaniem uczestników z obu grup było odpoczywanie w łóżku przez pięć dni. Naukowcy wykorzystali obrazowanie MRI do śledzenia zaniku mięśni w czasie odpoczynku uczestników.
Wyszło wówczas na jaw, że osoby, które przyjmowały metforminę borykały się z mniejszym zanikiem mięśni i mniejszym ich zwłóknieniem.
"Metformina jest tania, skuteczna i dość bezpieczna, więc ekscytujące jest to, że możemy ją wykorzystać do przyspieszenia powrotu do zdrowia starszych osób. Naszym celem jest utrzymanie przez pacjentów masy i funkcji mięśni w miarę starzenia się, ponieważ atrofia i osłabienie są jednymi z najsilniejszych predyktorów rozwoju choroby, a później śmierci" – twierdzą naukowcy.
Niektórzy eksperci przekonują jednak, że potrzebne są dalsze badania, zanim uzna się metforminę za lek "przeciwstarzeniowy". To lek, które ma swoje skutki uboczne, również śmiertelne - należy więc postępować z nim ostrożnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.