Popularny lek może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to główna przyczyna utraty wzroku wśród seniorów. Naukowcy odkryli, że popularny lek może opóźniać uszkodzenia, a nawet zapobiegać degeneracyjnym zmianom w oczach.
Amerykańscy naukowcy z instytucji zajmującej się badaniami na rzecz zapobiegania utracie wzroku odkryli, że lek o nazwie L-DOPA opóźnia zwyrodnienie plamki żółtej wśród osób w podeszłym wieku. Preparat stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona oraz zespołu niespokojnych nóg.
Jak dokonali tego odkrycia? Zauważyli, że osoby o ciemnych oczach rzadziej chorują na AMD, a ich siatkówki produkują więcej lewodopy. Aby sprawdzić, czy substancja rzeczywiście ma związek z opóźnianiem procesów pogarszania się wzroku, przeanalizowali dane medyczne 37 tysięcy pacjentów.
Sprawdzili, że u osób, które przyjmowały L-DOPĘ, zwyrodnienie plamki żółtej następowało dużo później (mniej więcej 8 lat później niż u innych). Wyniki potwierdziły się w kolejnym badaniu, przeprowadzonym na dużo większej grupie osób (87 milionów pacjentów).
L-DOPA nie tylko opóźnia zmiany w plamce żółtej związane z wiekiem, ale może nawet im zapobiegać (zwłaszcza wysiekowej postaci AMD).
Specjaliści twierdzą, że to ważne odkrycie. Opracowanie nowego leku zajmuje kilkanaście lat i kosztuje kilka milionów dolarów, dlatego lepiej wykorzystywać preparaty już dostępne na rynku. L-DOPA nie wyleczy zwyrodnienia plamki żółtej, ale może zapobiegać rozwojowi choroby, która prowadzi do utraty wzroku.
Wyniki badania pokazują, że dzięki wykorzystaniu elektronicznych baz danych, gromadzących informacje medyczne od milionów pacjentów, można odkryć zaskakujące zależności leków powszechnie stosowanych na inne dolegliwości. Daje to szanse na znalezienie innych zastosowań, a tym samym może pomóc większej liczbie pacjentów.
Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła choroba oczu, która zaczyna się u osób po 50. roku życia. Szacuje się, że ok. 30 proc. seniorów po 75. roku życia cierpi na to schorzenie. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzeń siatkówki, czego konsekwencją jest pogorszenie jakości widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa, coraz więcej osób choruje na AMD. Z danych wynika, że może to być nawet 50 milionów osób na całym świecie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.