Popularny lek niweluje ryzyko raka jelita grubego. Jest "ale"
Rak jelita grubego jest uważany za trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie. Naukowcy odkryli jednak zaskakującą metodę, która może "cofnąć" podatność na wystąpienie tej choroby w wyniku niezdrowego stylu życia.
1. Rak jelita grubego. Źródło w stylu życia
Chociaż rak jelita grubego zwykle dotyka osoby dorosłe powyżej 50. roku życia, ostatnie badania pokazują, że liczba przypadków rośnie w alarmującym tempie także u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. W samym 2020 roku zdiagnozowano ponad 1,9 miliona pacjentów z tym rodzajem nowotworu na całym świecie. W Polsce jest to około 18 tysięcy pacjentów każdego roku.
Głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój nowotworu jelita grubego są te związane ze stylem życia i dietą, a więc nadmierne spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze oraz palenie papierosów. Większość tych czynników w naturalny sposób prowadzi też do nadwagi i otyłości, które bezpośrednio wiążą się z częstotliwością zachorowań na nowotwór jelita grubego.
Naukowcy z prestiżowych ośrodków Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School odkryli jednak, że negatywny wpływ powyższych zwyczajów może zmniejszyć... przyjmowanie aspiryny.
2. Kwas acetylosalicylowy w walce z rakiem
Do badania naukowcy zrekrutowali prawie 108 tys. dorosłych o średniej wieku 49 lat. Uczestnicy zostali ocenieni pod kątem pięciu czynników stylu życia związanych z rakiem jelita grubego: BMI, palenie, spożywanie alkoholu, częstotliwość aktywności fizycznej i dieta. Przyjmowaną ilość aspiryny określono na przynajmniej 2 tabletki tygodniowo.
Jak wykazało badanie, aspiryna okazała się być skuteczna w zmniejszaniu ryzyka raka jelita grubego, a częstotliwość jego występowania na przestrzeni następnych 10 lat została obniżona do 1,98 proc. wśród uczestników regularnie przyjmujących tabletki w porównaniu do 2,95 proc. u osób, które ich nie stosowały.
Autorzy podkreślają jednak, że nadal badają równowagę skutków ubocznych wobec korzyści, aby jednoznacznie stwierdzić, kto może skorzystać na rozwiązaniu sugerowanym przez eksperyment.
- Obecnie skupiamy się na określeniu, kto najprawdopodobniej odniesie korzyści z regularnego stosowania leku, uznając, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego wiąże się również z efektami ubocznymi, takimi jak krwawienie z przewodu pokarmowego - powiedział dr Andrew T. Chan, profesor medycyny w Harvard Medical School i współautor badania w wywiadzie dla "Medical News Today".
Dlatego pamiętajmy, że choć wyniki badań są obiecujące, to nie powinniśmy przyjmować leku bez konsultacji z lekarzem.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.