Trwa ładowanie...

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
16.12.2022 16:14
Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy, leczenie
Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy, leczenie

Porażenie nerwu twarzowego, inaczej nazywane porażenie Bella, ma postać samoistną. Jakie są najczęstsze przyczyny porażenia nerwu twarzowego? Jakie objawy ma porażenie nerwu twarzowego? Jak wygląda leczenie tej przypadłości?

spis treści

1. Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny

Przyczyną porażenia nerwu twarzowego to uszkodzenie jądra nerwu twarzowego w pniu mózgu. Do takiego stanu dochodzi samoistnie. Nie wiadomo, co jest główną przyczyną uszkodzenia tego nerwu. Jedna z hipotez zakłada, że wynikiem uszkodzenia jądra nerwu twarzowego, jest wirus opryszczki.

Porażenie nerwu twarzowego objawia się paraliżem mięśni twarzy najczęściej po jednej stronie
Porażenie nerwu twarzowego objawia się paraliżem mięśni twarzy najczęściej po jednej stronie

2. Porażenie nerwu twarzowego – objawy

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Porażenie nerwu twarzowego polega na nagłym osłabieniu i paraliżu mięśni twarzy. Charakterystyczne dla tej choroby jest osłabienie mięśni po jednej stronie. Objawy porażenia nerwu twarzowego najczęściej ustępują same. Do najczęstszych objawów tej choroby zaliczamy: asymetria twarzy przy mimice, niedomykanie powieki, obniżenie kącika ust po uszkodzonej części twarzy, a także spłycenie bruzdy nosowo-wargowej.

Osoba cierpiąca na porażenie nerwu twarzowego ma problemy z gwizdaniem, nadmuchiwaniem policzków, szczerzeniem zębów oraz wygładzaniem czoła. Przy porażeniu nerwu twarzowego mogą się również pojawić takie objawy jak ból ucha, upośledzenie wydzielania łez, nadwrażliwość na dźwięki, jednostronne upośledzenie czucia smaku.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

3. Porażenie nerwu twarzowego – leczenie

Porażenie nerwu twarzowego można zdiagnozować za pomocą elektroneurografu, elektromigrafii, odruchu mrugania, a także na podstawie tomografii komputerowej. Dolegliwości tak samo, jak się pojawiają, tak samo mijają. Najczęściej po upływie kilku tygodni lub kilku miesięcy, objawy porażenia nerwu twarzowego znikają samoistnie. Tylko w nielicznych przypadkach choroba utrzymuje się znacznie dłużej. Niekiedy zanika tylko częściowo. Ma to miejsce najczęściej u osób, u których objawy są bardziej nasilone, a także u osób w podeszłym wieku, cierpiących na cukrzycę lub na nadciśnienie tętnicze.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu
Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu [7 zdjęć]

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba

zobacz galerię

Główną formą leczenia porażenia nerwu twarzowego jest masaż mięśni twarzy. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną porażenia jest wirus opryszczki, lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe. W szybszym powrocie do zdrowia może również pomóc fizykoterapia oraz odpowiednie ćwiczenia mięśni twarzy. Zalecanymi zabiegami, w procesie leczenia porażenia nerwu twarzowego, jest w lampa soluks oraz elektroterapia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze