Porażenie piorunem
Porażenie piorunem, na szczęście, występuje stosunkowo rzadko, jednak warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Pioruny są niezwykle niebezpieczne dla człowieka. Śmiertelność wynosi aż 40 proc. wśród osób porażonych piorunem. Głównym skutkiem są poparzenia termiczne skóry różnego stopnia. Najbardziej niebezpieczne jest uszkodzenie układu nerwowego. Może wystąpić także zatrzymanie akcji serca.
1. Na czym polega porażenie piorunem?
Gwałtowne burze często zdarzają się latem - tak jak teraz, co związane jest z wysokimi temperaturami. Towarzyszą im wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu, powszechnie nazywane piorunami. Co roku w Polsce od uderzenia piorunem ginie kilkadziesiąt osób.
Porażenie piorunem polega na szybkim przepływie prądu o bardzo wysokiej energii po ciele do ziemi. Pojawia się wtedy fala uderzeniowa tworzona przez wybuchowe rozprężenie się powietrza atmosferycznego. Efektem porażenia mogą być:
- uszkodzony układ nerwowy,
- obrzęk mózgu,
- zatrzymana akcja serca i zaburzony jego rytm,
- poparzenia termiczne,
- urazy.
2. Objawy porażenia piorunem
Porażenie piorunem może powodować różne objawy:
- apatię,
- pobudzenie,
- utratę przytomności,
- drgawki,
- ogłuchnięcie,
- zaburzenie widzenia,
- zatrzymanie oddechu,
- zaburzenia rytmu serca,
- zatrzymanie krążenia,
- zmiany na skórze,
- oparzenia,
- tępe uszkodzenia kończyn, kręgosłupa, narządów wewnętrznych.
3. Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem
Pamiętaj, że osoba porażona piorunem nie może być dotykana. Ułóż ją w pozycji bocznej lub na wznak, oparzeniowe rany przykryj jałowym opatrunkiem, a złamania unieruchom. Niezwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe. Przy porażeniu piorunem niezbędna jest co najmniej jednodniowa hospitalizacja.
Porażenie piorunem powoduje zwykle powstanie ran oparzeniowych.
Oparzenia termicznedzielimy na:
- poparzenia I stopnia – obejmują tylko naskórek, pojawiają się pęcherze i zaczerwienienie skóry, występuje także ból i swędzenie. Goją się w ciągu 10-14 dni i nie pozostawiają blizn;
- poparzenia II stopnia – obejmują naskórek i część skóry właściwej, powstają pęcherze z płynem surowiczym, goją się w ciągu 25-30 dni, nie pozostawiając blizn, jeżeli objęło tylko część skóry właściwej. W przypadku, gdy poparzeniu uległa cała grubość skóry właściwej, po zagojeniu pozostają blizny;
- poparzenia III stopnia – obejmują całą skórę, objawiają się twardą, skórzastą powierzchnią, są bezbolesne. Martwica obejmuje skórę właściwą, wraz z naczyniami i nerwami. Goi się długo, pozostawiając blizny. Zazwyczaj skóra wymaga przeszczepu.
Jeśli poparzenia II stopniaprzekraczają 10 proc. ciała, to niezbędna jest hospitalizacja. Podobnie jak w przypadku poparzeń III stopnia oraz oparzeń oczu, rąk, uszu, twarzy, stóp i krocza.
Zobacz także:
- Co KRYJE SIĘ w wodach smakowych? Sprawdziliśmy
- Smaczne i zdrowe. Owoce, które WALCZĄ z nowotworami
- Pomysł, który ma zniechęcić do jedzenia słodyczy. KONTROWERSYJNY?
4. Jak uniknąć porażenia piorunem?
W czasie burzy należy unikać drzew, anten, masztów oraz linii telefonicznych i energetycznych, gdyż tam najczęściej uderza piorun. Nie wolno także trzymać metalowych przedmiotów w dłoni: parasoli czy lasek. Ryzykowne jest przebywanie w trakcie burzy na jeziorach i rzekach, gdyż woda przewodzi prąd. Osoby zaskoczone na wodzie powinny dopłynąć do brzegu i schronić się pod namiotem, na przystanku autobusowym lub w pobliskich zabudowaniach.
Uwaga! Nawet mokra trawa może być niebezpieczna. Gdy burza dopadnie nas na otwartej przestrzeni, a w pobliżu nie ma miejsce, w którym możemy się schronić, należy ukryć się w zgłębieniu terenu i przyjąć "pozycję żółwia". Nigdy nie wolno kłaść się na ziemi całym ciałem! Najlepiej oddzielić się czymś od podłoża, może to być koc, torba czy plecak - nigdy metalowy przedmiot.
W czasie burzy trzeba poruszać się wolno i małymi krokami, gdyż mogą wystąpić różnice potencjałów elektrycznych między nogami. Najlepszych schronieniem są mieszkania, domy i inne budynki wyposażone w piorunochron. Można schronić się również w samochodzie. Wychodzenie na dwór w trakcie burzy, to wyjątkowo niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.