Trwa ładowanie...

Poród lotosowy - charakterystyka, historia, zalety, poród lotosowy w Polsce

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.03.2022 18:30
Poród lotosowy
Poród lotosowy (Adobe Stock)

Poród lotosowy cieszy się sporą popularnością w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Australia czy Nowa Zelandia. U większości noworodków przecięcie pępowiny następuje bezpośrednio po narodzinach. Maluchy, które przychodzą na świat dzięki porodowi lotosowemu są połączone z przejściowym narządem płodowym do chwili samoistnego odpadnięcia łożyska.

spis treści

1. Co to jest poród lotosowy?

Poród lotosowy nie różni się w dużym stopniu od porodu naturalnego. Jedyna różnica między porodem tradycyjnym, a tzw. lotosem jest taka, że dziecku, które przyszło na świat poprzez poród lotosowy nie odcina się pępowiny, tak jak ma to miejsce podczas zwykłego porodu.

Nowo narodzony maluch jest połączony pępowiną z łożyskiem do czasu, w którym przejściowy narząd płodowy sam uschnie, a następnie odpadnie. Odpadnięcie łożyska następuje u większości noworodków po kilku dniach od porodu.

2. Historia porodu lotosowego

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Historia porodu lotosowego sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszą kobietą, która zdecydowała się na taki krok była Claire Lotus Day, pracująca na co dzień jako pielęgniarka i nauczycielka. Ten poród lotosowy odbył się dokładnie w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Claire do dziś nazywana jest przez entuzjastów takiego rodzaju porodu „matką narodzin lotosu”.

3. Poród lotosowy w Polsce

Poród lotosowy nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce. Ze sporym sceptycyzmem podchodzą do niego również mieszkańcy innych krajów Europejskich. Entuzjastami tego rodzaju porodu są przede wszystkim Australijczycy, Amerykanie oraz Nowozelandczycy. Polscy lekarze ginekolodzy rekomendują Polkom przeprowadzenie tradycyjnego porodu, z tego powodu większość porodów lotosowych odbywa się w warunkach domowych, przy udziale specjalistek oraz specjalistów z zakresu położnictwa. Poród lotosowy w szpitalu jest zjawiskiem dość rzadko spotykanym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Zalety porodu lotosowego

Niewątpliwą zaletą porodu lotosowego jest to, że umożliwia on świeżo upieczonej mamie, ale również noworodkowi szczególne przeżycie pierwszych dni. Ponieważ większość porodów lotosowych odbywa się w warunkach domowych, kobiety czują się komfortowo. Większość osób postrzega dom jako bezpieczny azyl, w którym panuje przyjazna atmosfera.

To, co jest istotne to również fakt, że ciężarne nie są zdane na same siebie czy partnera. Podczas porodu lotosowego towarzyszy im położna, która kontroluje przebieg sytuacji. Gdy ciężarnej dokuczają dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego, może poprosić swojego partnera o wymasowanie tej strefy. W szpitalu jest to niestety mało prawdopodobne.

Po narodzinach dziecka świeżo upieczona matka powinna otrzymać od położnej niezbędne informacje o tym, w jaki sposób należy dbać o pępowinę połączoną z łożyskiem. Jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze