Poród rodzinny

Poród to moment, na który czeka cała rodzina przez dziewięć długich miesięcy. Obecnie ciężarna może zdecydować się na poród rodzinny, przy którym może być obecny jej mąż, ale także jej siostra, mama czy przyjaciółka. Dzięki obecności bliskich podczas porodu rodzącej łatwiej jest znieść te niezwykle trudne i bolesne chwile. W tym przypadku przygotowanie do porodu obowiązuje również obecnego przy nim członka rodziny. Osoba postronna może bowiem utrudnić akcję porodową. Bezpieczny poród możliwy jest tylko, gdy wszyscy jego uczestnicy ze sobą współpracują.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Kto może uczestniczyć w porodzie rodzinnym?

Najczęściej osobą wspierającą kobietę podczas porodu jest jej partner, lecz może to być także przyjaciółka lub mama. Tak naprawdę to od ciebie zależy, kto będzie tobie towarzyszył podczas tego ważnego momentu.

Jak wygląda poród rodzinny?

Poród rodzinny najczęściej odbywa się w specjalnej sali porodów rodzinnych. Jest to sala przypominająca zwykły pokój, stoją tam zwykłe sprzęty i meble, a wszelkie "urządzenia", które mogą okazać się pomocne podczas porodu, są niewidoczne. Zwykle jest też możliwość porodu w wodzie. W niektórych przypadkach położne zgadzają się na odbieranie porodu rodzinnego w salach wieloosobowych, ale tylko, jeśli pozostałe łóżka są wolne.

Osoba towarzysząca ci podczas porodu będzie mogła z tobą być cały czas. Może też w każdej chwili wyjść, jeśli poczuje się zbędna. Sam poród jest odbierany przez położną, a towarzysząca bliska osoba zazwyczaj wtedy wychodzi. Twój partner lub przyjaciółka są najbardziej potrzebni tuż przed i po akcji porodowej, aby móc łagodzić objawy porodu przed skurczami partymi i objawy po urodzeniu dziecka.

Przygotowanie do porodu rodzinnego

Poród w obecności osoby bliskiej

Osoby biorące udział w porodzie rodzinnym powinny zostać do tego odpowiednio przygotowane, inaczej mogą tylko utrudniać pracę położnej i całego zespołu...

Poród rodzinny jest czymś innym niż poród w domu, choć wiąże się z obecnością najbliższej rodziny. Podstawowa różnica to ta, że odbywa się on w szpitalu. Może pomóc w przetrwaniu tych trudnych chwil, jednak decyzja o nim nie może być wymuszona, gdyż nie każdy mężczyzna czuje się gotowy, by uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Wielu z nich może nie wiedzieć, jak należy reagować, gdy kobieta krzyczy lub płacze z bólu.

Myliłby się ktoś, kto uważałby, że poród rodzinny nie wymaga żadnych przygotowań. Przeciwnie, powinien być on zwieńczeniem zajęć w szkole rodzenia i wspólnego oczekiwania na poród. Mężczyzna (lub inna osoba obecna przy porodzie) powinien w tym czasie dodawać rodzącej otuchy, masować plecy, ocierać pot, zwilżać usta, a wreszcie liczyć skurcze. Poród rodzinny wiąże się przede wszystkim ze wsparciem i pomocą, i taka jest rola osoby, która jest przy nim obecna.

W niektórych szpitalach poród rodzinny jest bezpłatny, jednakże w większości miejsc należy za niego zapłacić, a cena uzależniona jest w dużym stopniu od tego, czy jest to placówka państwowa czy prywatna klinika. Zanim zdecydujesz się na poród rodzinny, powinnaś wspólnie z mężem podpisać umowę dotyczącą wynajęcia sali i wynagrodzenia dla położnej. Dodatkowo, jeśli decydujesz się na poród w prywatnej klinice, musisz pamiętać, że oddzielnie trzeba tam płacić za każdą dobę.

Zalety i wady porodu rodzinnego

Poród rodzinny ma w sobie pewne wady i zalety, dlatego decydując się na niego musicie rozważyć, czy wniesie on coś dobrego do waszego związku czy przeciwnie - spowoduje dystans i uprzedzenie. Poród z mężem może mieć następujące zalety:

 • daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa,
 • rodzi poczucie wzajemnego zaufania i wzmacnia więzi uczuciowe między partnerami,
 • pomaga pokonać kobiecie poczucie osamotnienia,
 • wdraża mężczyznę do roli ojca i budzi w nim poczucie odpowiedzialności za swoją partnerkę i dziecko,
 • osoba, która była z tobą na zajęciach szkoły rodzenia, będzie pamiętała o potrzebnych ci w szpitalu rzeczach, będzie także wiedziała, jak pomóc ci łagodzić objawy porodu;
 • ciągle jest przy tobie ktoś, kto pomoże ci w drobnych rzeczach: w pójściu do toalety, w zmierzeniu czasu między skurczami, w wykonywaniu ćwiczeń przyspieszających poród;
 • dobrze "wyszkolony" przyszły tata może pomóc ci złagodzić bolesne skurcze porodowe, masując ci dół pleców;
 • poród rodzinny to wielkie przeżycie dla całej twojej rodziny - także dla ojca dziecka, który po wszystkim będzie mógł odciąć pępowinę;
 • poród rodzinny to także wspólnie spędzony czas przed samym porodem i po porodzie, w tym czasie można wspólnie cieszyć się tym ważnym momentem.
 • pomaga w nawiązaniu pozytywnego kontaktu między kobietą a położną.

Niestety, poródrodzinny może wiązać się także z pewnymi minusami, do których należy m.in. brak przygotowania psychicznego mężczyzny na poród. Niejednokrotnie zdarza się, że partner jest bardziej przerażony niż sama rodząca, nieraz mdleje i słabnie. Innym razem tylko kurczowo trzyma kobietę za rękę, co może wzbudzić w niej uczucia braku pewności i oparcia w mężczyźnie. Innymi wadami porodu rodzinnego jest to, że ojciec dziecka nie może czuć przymusu bycia z tobą podczas porodu - jeśli nie czuje się na to psychicznie gotowy, takie wspólne rodzenie może być dla niego strasznym przeżyciem, utrudniającym późniejsze życie, a fizjologia i objawy porodu mogą mu "obrzydzić" myśl o seksie. Oprócz tego w czasie porodu rodzinnego, obecność ukochanego przy tobie może cię rozpraszać, niektóre osoby wolą być w tej sytuacji same, aby móc skupić się na tym, co mówi położna i lekarz, zależy to od indywidualnych preferencji każdej kobiety.

Dla niego samego zaś widok najbardziej fizjologicznych aspektów kobiecości może rodzić dystans wobec cielesności partnerki. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż w większości porodów wspólne rodzenie wpływa pozytywnie na związek. Poród z mężem wzmacnia poczucie więzi mężczyzny ze swoim dzieckiem. Obecność przy potomku od pierwszych chwil życia powoduje, że czuje się on za niego jeszcze bardziej odpowiedzialny.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

 • Spencer P. MACIERZYŃSTWO - ciąża i poród, BOSZ, Olszanica 2003, ISBN 83-87730-96-3
 • Osińska A. Szkoła rodzenia, Polskie Centrum Edukacji, Warszawa 2007, ISBN 978-83-924528-2-9
 • Iwanowicz-Paulus G. (red.), Prowadzenie porodu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4081-4
 • Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2

Poród

Komentarze (2)
~arsenka
~arsenka ponad rok temu

Wspólny poród nie jest rzeczą nową, w dawnych czasach ojciec był przy narodzinach. Obecnie większość szpitali oferuje porody rodzinne i kobieta ma do tego zupełne prawo, zostaje tylko kwestia porozumienia z mężem/partnerem. Jeśli oboje zgadzają się to jak najbardziej polecam, sama jestem przykładem. Pierwsze dziecko rodziłam sama, bardzo się bałam, przy drugim zdecydowaliśmy się na rodzinny. Mąż był nieco przestraszony, ale chętny. Chodziliśmy razem do szkoły rodzenia, mieszkamy w stasinie, okolice Lublina, więc korzystaliśmy z darmowych zajęć w twojej położnej i oswoił się. Zagadywał mnie, rozbawiał, żebym nie myślała o bólu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poród rodzinny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Poród rodzinny
Poród rodzinny

Poród w obecności osoby bliskiej

Poród w obecności osoby bliskiej

Osoby biorące udział w porodzie rodzinnym powinny zostać do tego odpowiednio przygotowane, inaczej mogą tylko utrudniać pracę położnej i całego zespołu medycznego.

Poród kleszczowy

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród kleszczowy - ilustracja z XVII-wiecznego podręcznika Williama Smelliego. Współczesne kleszcze położnicze niewiele różnią się budową, a zasada ich działania jest taka sama.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.

Poród przedwczesny

Przedwczesny poród

Przedwczesny poród

Wcześniaki mogą spokojnie rozwijać się w inkubatorach i zazwyczaj ich rozwój nie odbiega od normy w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie.

Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Pozycje porodowe

Wyposażenie sali porodowej

Wyposażenie sali porodowej

Sala porodowa z dostępem do akcesoriów ułatwiających poród to duża pomoc dla rodzących.