Trwa ładowanie...

Poród rodzinny - jak wygląda, zalety i wady, przygotowanie, cena

Poród rodzinny to poród, w trakcie którego na sali obecny jest partner lub inna bliska osoba.
Poród rodzinny to poród, w trakcie którego na sali obecny jest partner lub inna bliska osoba. (Adobe Stock)

Poród rodzinny to poród, podczas którego może być obecny partner lub inna osoba - siostra, mama czy przyjaciółka. Dzięki obecności bliskich rodzącej łatwiej jest znieść te niezwykle trudne i bolesne chwile. Większość kobiet decyduje się na poród z mężem, choć zdarza się, że mężczyzna przy porodzie jest zastępowany przez inną osobę z rodziny czy grona przyjaciół. Jak wygląda poród rodzinny?

spis treści

1. Czym jest poród rodzinny?

Poród rodzinny to poród, w trakcie którego poza kobietą rodzącą i położną w sali znajduje się też bliska osoba, na przykład partner, mama, siostra czy przyjaciółka.

Najczęściej obecny jest mąż przy porodzie naturalnym, choć wiele szpitali pozwala również na obecność najbliższej osoby w trakcie cesarskiego cięcia.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Założeniem porodu rodzinnego jest aktywne wsparcie rodzącej przez osobę towarzyszącą, co ułatwia jej zniesienie bólu i wysiłku.

2. Poród rodzinny - prawa kobiet

Poród rodzinny jest gwarantowany przez Konstytucję, Ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Kodeks Etyki lekarskiej. Dodatkowo Standardy Organizacyjne Opieki Okołoporodowej wskazują, że w trakcie porodu wsparcie medyczne powinno być udzielone ciągle, zgodnie z możliwościami podmiotu leczniczego, potrzeb rodzącej i jej stanu zdrowia, a także że kobieta może skorzystać ze wsparcia osoby bliskiej.

Porody rodzinne zwykle mają miejsce w jednoosobowych salach, gdzie kobieta może czuć się swobodnie i przebywać z wybraną osobą przez cały okres porodu lub w dowolnym momencie poprosić ją o opuszczenie sali. Bliski może być poproszony o wyjście przez personel, gdy nastąpią komplikacje okołoporodowe wymagające pilnych działań medycznych.

3. Kto może uczestniczyć w porodzie rodzinnym?

Najczęściej osobą wspierającą kobietę podczas porodu jest jej partner, lecz może to być także przyjaciółka, siostra, mama lub inny członek rodziny. Warto jednak sprawdzić jakie zasady panują w szpitalu, w którym zamierzamy rodzić. Zdarza się, że niektóre placówki mają wymóg, by osoba obecna w trakcie porodu mieszkała z ciężarną przez minimum 14 dni przed rozwiązaniem.

4. Jak wygląda poród rodzinny?

Poród rodzinny najczęściej odbywa się w specjalnej sali porodów rodzinnych. Jest to pomieszczenie przypominające zwykły pokój, stoją tam sprzęty i meble, a wszelkie urządzenia, które mogą okazać się pomocne dla personelu są niewidoczne. W niektórych przypadkach możliwy jest poród rodzinny w salach wieloosobowych, ale tylko, jeśli pozostałe łóżka są wolne.

Osoba towarzysząca podczas porodu może być obecna przez cały okres jego trwania. Może też w każdej chwili wyjść, jeśli poczuje się niekomfortowo lub poprosi o to rodząca.

Bliscy powinni przede wszystkim wspierać kobietę, trzymać ją za rękę, pilnować by oddychała w odpowiedni sposób i motywować do dalszego wysiłku. Warto w tym czasie wsłuchać się w potrzeby rodzącej i w miarę możliwości na nie odpowiadać.

5. Przygotowanie do porodu rodzinnego

Poród rodzinny jest czymś innym niż poród w domu, choć wiąże się z obecnością najbliższej rodziny. Podstawowa różnica to ta, że odbywa się on w szpitalu. Obecność bliskiej osoby może pomóc w przetrwaniu tych trudnych chwil, jednak decyzja o uczestnictwie kogokolwiek podczas porodu powinna być komfortowa dla obu stron.

Poród rodzinny powinien być zwieńczeniem zajęć w szkole rodzenia i wspólnego oczekiwania na poród. Mężczyzna (lub inna osoba obecna przy porodzie) powinien w tym czasie dodawać rodzącej otuchy, masować plecy, ocierać pot, zwilżać usta, a wreszcie liczyć skurcze. Poród rodzinny wiąże się przede wszystkim ze wsparciem i pomocą, i taka jest rola osoby, która jest przy nim obecna.

6. Zalety i wady porodu rodzinnego

Poród rodzinny ma pewne wady i zalety, dlatego decydując się na niego musicie rozważyć, czy wniesie on coś dobrego do związku, czy przeciwnie - spowoduje dystans i uprzedzenie. Poród z mężem może mieć następujące zalety:

  • daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa,
  • rodzi poczucie wzajemnego zaufania i wzmacnia więzi uczuciowe między partnerami,
  • pomaga pokonać kobiecie poczucie osamotnienia,
  • wdraża mężczyznę do roli ojca i budzi w nim poczucie odpowiedzialności za swoją partnerkę i dziecko,
  • osoba, która była na zajęciach w szkole rodzenia będzie pamiętała jak łagodzić objawy porodu,
  • osoba bliska może pomóc w pójściu do toalety, w zmierzeniu czasu między skurczami czy w wykonywaniu ćwiczeń przyspieszających poród,
  • poród rodzinny to wielkie przeżycie dla całej rodziny, także dla ojca dziecka, który po wszystkim będzie mógł odciąć pępowinę,
  • poród rodzinny to także wspólnie spędzony czas przed samym porodem i po porodzie, w tym czasie można wspólnie cieszyć się tym ważnym momentem.

Niestety poród rodzinny może wiązać się także z pewnymi minusami, do których należy m.in. brak przygotowania psychicznego osoby bliskiej. Niejednokrotnie zdarza się, że osoba towarzysząca mdleje, innym razem tylko kurczowo trzyma kobietę za rękę.

Oprócz tego w czasie porodu rodzinnego obecność członka rodziny może rozpraszać, niektóre osoby wolą być w tej sytuacji same, aby móc skupić się na tym, co mówi położna i lekarz, zależy to jednak od indywidualnych preferencji.

Wiele rodzących obawia się dodatkowo, że widok najbardziej fizjologicznych aspektów kobiecości może rodzić dystans. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż w większości rodzenie wpływa pozytywnie na związek.

Poród wzmacnia również poczucie więzi mężczyzny z dzieckiem. Obecność przy potomku od pierwszych chwil życia powoduje, że czuje się on za niego jeszcze bardziej odpowiedzialny.

7. Czy poród rodzinny trzeba wcześniej zgłaszać?

Czy trzeba zapisać się do szpitala na poród rodzinny? Nie, każda kobieta ma prawo do porodu rodzinnego, czyli obecności członka rodziny, przyjaciółki czy ojca dziecka przy porodzie. Poród może rozpocząć się w każdym momencie, często ciężarne są zmuszone udać się do zupełnie innego szpitala, gdzie nie planowały rodzić.

Bez względu na okoliczności rodząca może pojawić się w placówce medycznej z osobą towarzyszącą. Warto jednak sprawdzić w swoim szpitalu czy nie jest wymagana specjalna kwalifikacja do porodu rodzinnego, wypełnienie ankiety epidemiologicznej lub zapoznanie się z dodatkowymi procedurami.

8. Czy szpital ma prawo odmówić porodu rodzinnego?

Szpital nie może odmówić porodu rodzinnego, ale należy upewnić się, czy konkretna placówka oferuje porody w salach jednoosobowych, jeśli nie, poród z partnerem lub inną osobą może być możliwy jedynie w sytuacji, gdy na sali wieloosobowej nie odbywa się w tym czasie inny poród.

Może zdarzyć się również tak, że szpital poprosi o zapłacenie za wynajęcie sali porodowej lub inne dodatki, jak strój czy posiłek dla taty przy porodzie. Porody rodzinne odbywają się powszechnie, ale zasady ich funkcjonowania mogą być bardzo zróżnicowane i warto z wyprzedzeniem uzyskać wszystkie niezbędne informacje w tym temacie.

9. Czy trzeba płacić za poród rodzinny?

Obecność dodatkowej osoby przy porodzie powinna być bezpłatna, dodatkowe koszty zdarzają się w prywatnych klinikach, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Każdy szpital może natomiast poprosić o uiszczenie opłaty za strój ochronny, obuwie, dodatkowy posiłek dla osoby towarzyszącej czy możliwość jej noclegu w szpitalu. Koszty te mogą być zróżnicowane w zależności od miasta i konkretnej placówki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Poród w wodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze