Trwa ładowanie...

Posiew z pochwy - wskazania, charakterystyka, wynik badania

Avatar placeholder
29.09.2021 15:21
Posiew z pochwy wykonuje się w przypadku podejrzenia infekcji pochwy oraz u kobiet w ciąży.
Posiew z pochwy wykonuje się w przypadku podejrzenia infekcji pochwy oraz u kobiet w ciąży. (Adobe Stock)

Posiew z pochwy jest badaniem mikrobiologicznym. Ma za zadanie wykazanie, czy w badanym materiale znajdują się drobnoustroje. Posiew z pochwy to badanie, do którego jest pobierany  śluz z przedsionka albo tylnego sklepienia pochwy. Służy do wykrycia patogenów w badanym materiale.

spis treści

1. Wskazania do wykonia posiewu z pochwy

Posiew z pochwy wykonuje się w przypadku podejrzenia infekcji pochwy oraz u kobiet w ciąży. W tym pierwszym przypadku czynnikami, które decydują o badaniu są upławy , a także występowanie świądu. Nie zawsze jednak w przypadku pojawienia się tych objawów wykonuje się posiew z pochwy. Badanie jest wskazane, gdy infekcja pochwy utrzymuje się mimo leczenia lub ma tendencje do częstych nawrotów. Umożliwia ono rozpoznanie jaki rodzaj mikroorganizmów wywołuje infekcje.

Posiew z pochwy profilaktycznie wykonuje się u kobiet w ciąży. Celem badania jest wykrycie bakterii, które po pęknięciu błon płodowych mogą dotrzeć do organizmu dziecka. Stanowią dla niego poważne zagrożenie. Przyczyniają się do powikłań ciąży, a także do infekcji, które mogą spowodować np. zapalenie płuc z niewydolnością oddechową, co zagraża życiu dziecka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Posiew z pochwy wykonuje się w przypadku podejrzenia infekcji pochwy oraz u kobiet w ciąży
Posiew z pochwy wykonuje się w przypadku podejrzenia infekcji pochwy oraz u kobiet w ciąży

2. Charakterystyka badania

Do wykonania posiewu z pochwy należy się najpierw odpowiednio przygotować. Lekarz wykonujący badania musi wiedzieć, jakie choroby przechodziła pacjentka, czy aktualnie choruje i przyjmuje jakieś leki. Na 3 doby przed posiewem z pochwy nie należy stosować leków i  irygacji dopochwowych, a także należy zrezygnować ze współżycia płciowego . Przed wykonaniem posiewu z pochwy trzeba dokładnie umyć okolice krocza wodą ze zwykłym mydłem. Próbki nie można pobrać w czasie miesiączki .

Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie
Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa. Infekcje pochwy wywołujące

zobacz galerię

Posiew z pochwy polega na pobraniu materiału z pochwy. Robi się to tzw. wymazówką z okolic odbytu oraz przedsionka pochwy. Wymaz po pobraniu zostaje przekazany do  laboratorium mikrobiologicznego. Tam następuje wyhodowanie bakterii, grzybów lub pasożytów. Jeśli nastąpi rozwój flory nieprawidłowej, to wtedy można rozpoznać  gatunek mikroorganizmu, który u pacjentki wywołuje objawy infekcji. Wynik znany jest najczęściej po upływie ok. pięciu dni.

Posiew z pochwy u kobiety w ciąży jest pobierany profilaktycznie, żeby stwierdzić, czy w wymazie nie występują np. paciorkowce B. W takim wypadku podczas porodu stosuje się podawanie antybiotyku, co ma zabezpieczyć noworodka przed zakażeniem.

To musisz wiedzieć

3. Jak interpretować wynik badania?

Posiew z pochwy ma za cel określenie stanu materiału z błony śluzowej pochwy. Wynik jest prawidłowy, gdy nie wykazano wzrostu mikroorganizmów uznanych za chorobotwórcze. W takim wypadku posiew ocenia się jako ujemny. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że standardowe posiewy nie wykażą bakterii atypowych. W takiej sytuacji mówi się o wyniku fałszywie ujemnym. Ma ona też miejsce, gdy pacjentka w niewłaściwy sposób przygotowała się do pobrania próbek. Natomiast dodatni wynik posiewu z pochwy występuje wtedy, gdy wyhodowana została flora patogenna. Następnie określa się gatunek takiego patogenu. Po konsultacji z lekarzem wdraża się odpowiednie leczenie. Jeśli wynik dodatni dotyczy kobiety w ciąży, to oznacza, że drogi rodne są skolonizowane przez paciorkowce grupy B i w takim wypadku stosuje się antybiotyki, by usunąć te bakterie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biocenoza pochwy - prawidłowa, interpretacja wyników
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze