Przejdź na WP

Posmak w ustach może być objawem chorób. Sprawdź objawy

Nieświeży posmak w ustach? Zanim sięgniesz po gumę do żucia lub pastylki odświeżające, warto sprawdzić, jakie są przyczyny problemu. Okazuje się, że może to być objaw choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Posmak w ustach może być objawem chorób

Nieprzyjemny posmak w ustach to nie tylko dolegliwość, która może krępować.

Czasem to efekt spożytej kawy, czarnej herbaty, alkoholu albo skutek wypaleniah papierosów.

Zdarza się również u osób, których higiena jamy ustnej nie jest prawidłowa.

Czasem także dbanie o zdrowie, czyli spożywanie suplementów może skutkować niesmakiem w ustach. Taki efekt mogą dawać zażywane w postaci tabletek lub kapsułek witaminy z grupy B, witamina D, tran czy żelazo.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziwny posmak jest skutkiem chorób. Warto więc zastanowić się, gdzie tkwi źródło problemu, jeśli niesmak w ustach pojawia się regularnie.

2. Metaliczny posmak w ustach - przyczyny

Metaliczny posmak może być dobrym zwiastunem. Zdarza się u kobiet na początku ciąży. Warto zatem zrobić test ciążowy. Dla zdrowia dziecka może być konieczne wprowadzenie odpowiedniej suplementacji lub wyeliminowanie niezdrowych dla rozwijającego się płodu składników diety.

Nie zawsze jednak metaliczny posmak jest sygnałem pozytywnym. Bywa, że podobnie objawia się próchnica. Metaliczny posmak może towarzyszyć też krwawieniom w obrębie układu pokarmowego albo infekcjom górnych dróg oddechowych.

Zdarza się też w stanach zapalnych gardła lub zatok. Może sygnalizować też grzybicę jamy ustnej.

U osób cierpiących na padaczkę metaliczny posmak często pojawia się tuż przed atakiem padaczkowym.

3. Niesmak w ustach lub posmak krwi - przyczyny

Smak krwi to oznaka krwawień w układzie pokarmowym. Zdarza się również podczas krwawienia z dziąseł.

Zapalenie zatok może skutkować nawracającym niesmakiem w ustach. To dolegliwości, które nieleczone mogą przejść w stan przewlekły. Wówczas chorzy odczuwają również bóle głowy, zawroty głowy, uczucie osłabienia, dekoncentracji, rozbicia.

Niesmak mogą powodować także stany zapalne migdałków.

4. Kwaśny posmak w ustach - przyczyny

Kwaśny posmak może zdradzać problemy z układem pokarmowym. Warto zbadać, czy żołądek i dwunastnica pracują prawidłowo. To może być pierwszy objaw refluksu lub zgagi, której dodatkowo towarzyszy nieprzyjemne pieczenie.

Jeśli w ustach pojawia się smak słono-kwaśny, może być on objawem nieprawidłowo pracujących nerek. Organizm zatruwany jest wówczas przez mocznik.

Chory cierpi z powodu złego samopoczucia, zaburzeń rytmu serca, uczucia pobudzenia psycho-motorycznego i niepokoju. Zdarzają się również obrzęki kostek jako charakterystyczny objaw.

7 dziwnych rzeczy, które namieszają w twoich kubkach smakowych
7 dziwnych rzeczy, które namieszają w twoich kubkach smakowych [7 zdjęć]

Zapewne nie raz zdarzyło ci się poczuć metaliczny posmak po oblizaniu łyżki. Sztućce wykonane z tworzywa...

zobacz galerię

5. Gorzki posmak w ustach - przyczyny

Gorzki smak w ustach może być powodowany złą dietą. Zwykle u podstaw tego problemu leży nadmiar cukrów i tłuszczów. Podobne skutki mogą dawać spożywane w nadmiarze dania z grilla i produkty przetworzone. Odradza się je z powodu negatywnego wpływu na zdrowie.

Także nadmiar kawy skutkuje gorzkim posmakiem. Uczucie goryczy może sygnalizować, że organizm boryka się z kamicą żółciową lub jest zakwaszony zbyt mocno.

6. Słodki posmak w ustach - przyczyny

Słodki posmak zdarza się u chorych na cukrzycę. Niektórzy pacjenci kojarzą go z aromatem owoców, które już przejrzały. Inni mówią o tym, że z ust cukrzyków czuć zapach kojarzący się z alkoholem.

Nieświeży oddech lub dziwny posmak może być objawem choroby
Nieświeży oddech lub dziwny posmak może być objawem choroby (123rf.com)

Zdarza się również, że przy spadku cukru chory się zatacza, bełkocze, drży. To sprawia, że niektórzy mylą cukrzyków z osobami pod wpływem alkoholu.

Dlatego sugeruje się osobom chorym na cukrzycę noszenie specjalnych opasek lub kart informacyjnych w widocznym miejscu. To pozwoli na zidentyfikowanie problemu i szybkie udzielenie skutecznej pomocy.

Śpiączka cukrzycowa będąca skutkiem niedocukrzenia to stan zagrażający życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy