Posmak w ustach może być objawem chorób. Sprawdź objawy
Nieświeży posmak w ustach? Zanim sięgniesz po gumę do żucia lub pastylki odświeżające, warto sprawdzić, jakie są przyczyny problemu. Okazuje się, że może to być objaw choroby.
1. Posmak w ustach może być objawem chorób
Nieprzyjemny posmak w ustach to nie tylko dolegliwość, która może krępować. Czasem to efekt spożytej kawy, czarnej herbaty, alkoholu albo skutek palenia papierosów.
Zdarza się również u osób, których higiena jamy ustnej nie jest prawidłowa. Czasem także dbanie o zdrowie, czyli spożywanie suplementów może skutkować niesmakiem w ustach. Taki efekt mogą dawać zażywane w postaci tabletek lub kapsułek witaminy z grupy B, witamina D, tran czy żelazo.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziwny posmak jest skutkiem chorób. Warto więc zastanowić się, gdzie tkwi źródło problemu, jeśli niesmak w ustach pojawia się regularnie.
1.1. Metaliczny posmak w ustach
Metaliczny posmak może być dobrym zwiastunem. Zdarza się u kobiet na początku ciąży. Warto zatem zrobić test ciążowy. Dla zdrowia dziecka może być konieczne wprowadzenie odpowiedniej suplementacji lub wyeliminowanie niezdrowych dla rozwijającego się płodu składników diety.
Nie zawsze jednak metaliczny posmak jest sygnałem pozytywnym. Bywa, że podobnie objawia się próchnica. Metaliczny posmak może towarzyszyć też krwawieniom w obrębie układu pokarmowego albo infekcjom górnych dróg oddechowych.
Zdarza się też w stanach zapalnych gardła lub zatok. Może sygnalizować też grzybicę jamy ustnej. U osób cierpiących na padaczkę metaliczny posmak często pojawia się tuż przed atakiem padaczkowym.
1.2. Posmak krwi w ustach
Smak krwi to oznaka krwawień w układzie pokarmowym. Zdarza się również podczas krwawienia z dziąseł. Zapalenie zatok może skutkować nawracającym niesmakiem w ustach. To dolegliwości, które nieleczone mogą przejść w stan przewlekły. Wówczas chorzy odczuwają również bóle głowy, zawroty głowy, uczucie osłabienia, dekoncentracji, rozbicia. Niesmak mogą powodować także stany zapalne migdałków.
1.3. Kwaśny posmak w ustach
Kwaśny posmak może zdradzać problemy z układem pokarmowym. Warto zbadać, czy żołądek i dwunastnica pracują prawidłowo. To może być pierwszy objaw refluksu lub zgagi, której dodatkowo towarzyszy nieprzyjemne pieczenie.
1.4. Słono-kwaśny posmak
Odczuwanie słono-kwaśnego posmaku w ustach może świadczyć natomiast o problemach z nerkami, np. mocznicą. Innym objawem tej choroby jest zmiana zapachu całego ciała – przypomina wówczas woń drażniącego moczu. Osoba cierpiąca na mocznicę jest pobudzona, występują u niej wymioty, nudności oraz zaburzenia rytmu serca.
1.5. Gorzki posmak w ustach
Gorzki smak odczuwany w ustach może być skutkiem spożywania nadmiernej ilości cukru, białego ryżu, tłustych potraw czy mocnej kawy i herbaty. Nie jest to niebezpieczny dla zdrowia symptom, jednak prowokuje on wiele osób do zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.
Gorycz czujemy także po zjedzeniu grillowanych i tłustych mięs. W ten sposób organizm wskazuje, że nie może poradzić sobie z przetworzeniem danych składników. Uczucie nieprzyjemnego smaku mija, gdy pozbędzie się on wszystkich zbędnych produktów przemiany materii.
1.6. Słodki posmak w ustach
Słodki posmak zdarza się u chorych na cukrzycę. Niektórzy pacjenci kojarzą go z aromatem owoców, które już przejrzały. Inni mówią o tym, że z ust cukrzyków czuć zapach kojarzący się z alkoholem.
Zdarza się również, że przy spadku cukru chory się zatacza, bełkocze, drży. To sprawia, że niektórzy mylą cukrzyków z osobami pod wpływem alkoholu. Dlatego sugeruje się osobom chorym na cukrzycę noszenie specjalnych opasek lub kart informacyjnych w widocznym miejscu. To pozwoli na zidentyfikowanie problemu i szybkie udzielenie skutecznej pomocy.
Odczuwanie słodkiego smaku w jamie ustnej może być spowodowane przewlekłym zapaleniem migdałków czy też innymi bakteriami, które obejmują drogi oddechowe. Jego przyczyną mogą być także chore zatoki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.