Trwa ładowanie...

Powiększona śledziona – objawy, przyczyny, leczenie

Powiększona śledziona jest stanem chorobowym, który może, ale nie musi być groźny. Przyczyny tego stanu są różne, a objawem najczęściej jest ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha, tuż pod żebrami. Co może oznaczać powiększona śledziona i jak sobie z tym radzić?

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

spis treści

1. Rola śledziony w organizmie

Śledziona to niedoceniany narząd. Jego rola polega na usuwaniu starych płytek krwi i krwinek czerwonych oraz niszczeniu drobnoustrojów znajdujących się we krwi. Ponadto, bierze udział w tworzeniu limfocytów, magazynuje krew i produkuje czerwone krwinki płodu.

Nasz organizm na szczęście jest w stanie sobie poradzić bez tego narządu. W przypadku usunięcia śledziony jej rolę przejmuje wątroba.

2. Co to znaczy powiększona śledziona

O powiększonej śledzionie możemy mówić, gdy organ ten ważny więcej niż około 200 g, czyli więcej niż u zdrowego człowieka. Dokładna waga śledziony jest zależna od ilości krwi, która wypełnia ten narząd. Powiększona śledziona jest wyczuwalna podczas ucisku lewego podżebrza. Najczęstszymi objawami powiększonej śledziony to ból brzucha, który może promieniować aż na plecy. Ponadto przy powiększonej śledzionie odczuwane są nudności i uczucie pełnej jamy brzusznej.

Śledziona wraca do odpowiednich rozmiarów, jeżeli na czas podejmiemy odpowiednie leczenie i zdiagnozujemy chorobę, która odpowiada za stan powiększenia tego narządu.

Usunięcie śledziony
Usunięcie śledziony

Wycinek śledziony: po lewej stronie guz, po prawej zdrowy obszar narządu.

zobacz galerię

3. Powiększona śledziona a ból

Kiedy śledziona jest powiększona, może towarzyszyć temu ból. Najczęściej jest powodowany rozciągnięciem torebki śledziony. Często towarzyszy mu ból sąsiadujących narządów - żołądka, nerek lub lewego płuca. Niekiedy ból śledziony promieniuje spod żeber do pleców, lewego barku i nadbrzusza.

Niektórzy skarżą się wówczas także na:

  • uczucie przejedzenia
  • złe samopoczucie
  • zawroty głowy
  • uczucie rozbicia
  • osłabienie
  • dyskomfort
  • spadki ciśnienia oraz przyspieszenie tętna.

U niektórych osób zauważalna jest bladość i inne objawy anemii. Część pacjentów z zaburzeniami pracy śledziony cierpi z powodu nawracających infekcji.

Charakterystycznym objawem sugerującym, że ten narząd niedomaga, są dolegliwości trawienne. Niektórzy doświadczają zimnych potów i dreszczy. Częstym objawem jest wzrost ciepłoty ciała.

3.1. Przyczyny bólu śledziony

Najczęstsze choroby śledziony to zapalenie śledziony i ropień. Mogą one powodować powiększenie śledziony, które skutkuje bólem brzucha.

Zapalenie śledziony spowodowane jest patogenem, który przedostał się do tego narządu. Może rozwinąć się np. w przebiegu bakteryjnego zapalenia płuc.

Ropień może się rozwijać na zdrowej śledzionie, np. w przebiegu sepsy, infekcyjnego zapalenia wsierdzia i rozsianych infekcji grzybiczych. Oprócz bólu objawem ropnia jest wysoka gorączka.

Ból śledziony może również zdarzać się incydentalnie, jako skutek urazu. Narząd ten może także boleć wskutek infekcji bakteryjnej. Zdarza się również w czasie infekcyjnego zapalenia wsierdzia oraz u cierpiących z powodu sepsy. Rzadziej dochodzi do wytworzenia torbieli śledziony. U niektórych skarżących się na bóle śledziony jest to skutek mukowiscydoz.

Po spożyciu alkoholu również może się pojawiać ból śledziony. Ma to związek ze zmniejszeniem liczby płytek krwi w śledzionie. Innym powodem bólu może być marskość śledziony.

Ból tego narządu może być powodowany również przez stłuszczenie, zapalenie lub marskość wątroby. Przyczyną bólu może być też stan chorobowy śledziony lub wątroby. Najczęściej są to stany zapalne tych narządów powodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Ból śledziony może pojawiać się też podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zwykle związany jest z krótkim odstępem czasu między posiłkiem a ćwiczeniami.

Skurcz mięśni gładkich jelita powoduje, że krew wypychana jest z nich do śledziony, która ulega powiększeniu. Skutkiem tego jest pojawiający się ból po lewej stronie brzucha. Jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, warto pamiętać, żeby zachować przynajmniej godzinny odstęp między jedzeniem a ćwiczeniami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przyczyny powiększonej śledziony

Podobnie jak w przypadku bólu, powiększenie śledziony może mieć wiele przyczyn. Jedne z nich są poważniejsze, inne całkiem łagodne i łatwe do wyleczenia.

Przyczyną powiększenia śledziony mogą być torbiele, czyli patologiczne narośle powstające w obrębie tego narządu. Powstanie torbieli może być wrodzone lub urazowe, na przykład po urazie. Istnieje również torbiel pozawałowy śledziony. Powstaje na skutek zatkania się tętnicy, która doprowadza do śledziony krew.

Również w przebiegu nowotworów krwi lub szpiku również może dojść do powiększenia śledziony. Mówimy wówczas o splenomegalii – powiększeniu śledziony w przebiegu chorób układowych. Do chorób tych zaliczamy przewlekłą białaczkę szpiku, przewlekłą białaczkę limfatyczną, ostrą białaczkę lub białaczkę włochatokomórkową, a także nowotwór systemu limfatycznego, czyli ziarnicę złośliwą, chłoniaki, czyli nowotwory węzłów chłonnych. Również rak śledziony objawia się powiększoną śledzioną.

Przyczyną powiększonej śledziony mogą być także choroby autoimmunologiczne. Mowa wówczas o autoagresji układu odpornościowego, który atakuje i niszczy własne komórki. Do schorzeń autoimmunologicznych, w których występuje powiększona śledziona, zaliczamy toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów lub sarkoidozę.

Śledziona może się powiększyć także w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, różyczka, cytomegalia, gruźlica, kiła, dur brzuszny, malaria, toksoplazmoza. Niestety, śledziona może zostać zaatakowana zarówno przez bakterie, wirusy i grzyby. Wszystko dlatego, że filtruje krew i zatrzymuje każdą obcą i szkodliwą dla organizmu cząsteczkę.

4.1. Nieleczona śledziona a powikłania

Powiększona śledziona to objaw, którego nie należy bagatelizować. W przebiegu splenomegalii może dojść do zespołu dużej śledziony – hiperspenizmu. Choroba ta objawia się powiększoną śledzioną, obniżonym poziomem białych krwinek, zmniejszoną ilością płytek krwi i niedokrwistością. W przebiegu, na przykład mononukleozy może dojść do pęknięcia śledziony. Konsekwencją jest krwotok do jamy brzusznej i możliwa konieczność usunięcia śledziony. Organizm bez śledziony może funkcjonować, ale warto wiedzieć, że jest wówczas znacznie bardziej narażony na różnego typu infekcje.

5. Jak leczyć ból i powiększoną śledzionę

Leczenie bólu śledziony zależy od jego przyczyny. Na przykład, w infekcji konieczne jest stosowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych lub antybiotyków.

Guzy nowotoworowe mogą wymagać radioterapii i chemioterapii. Niekiedy konieczne jest usunięcie tego narządu. Elementem wspomagającym leczenie jest dieta lekkostrawna, która nie obciąża śledziony.

Następny artykuł: USG jamy brzusznej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.