Powiększona śledziona – objawy, torbiele, nowotwory, autoagresja

Powiększona śledziona to objaw choroby. Przyczyny powiększonej śledziony bywają zatem różne. Jakie są najczęstsze objawy powiększonej śledziony? Jakie choroby objawiają się powiększoną śledzioną?

Powiększona śledziona – objawy

O powiększonej śledzionie możemy mówić, gdy organ ten ważny więcej, niż około 200 g, czyli więcej niż u zdrowego człowieka. Dokładna waga śledziony jest zależna od ilości krwi, która wypełnia ten narząd. Powiększona śledziona jest wyczuwalna podczas ucisku lewego podżebrza. Najczęstszymi objawami powiększonej śledziony to ból brzucha, który może promieniować aż na plecy. Ponadto przy powiększonej śledzionie odczuwane są nudności i uczucie pełnej jamy brzusznej.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

Śledziona wraca do odpowiednich rozmiarów, jeżeli na czas podejmiemy odpowiednie leczenie i zdiagnozujemy chorobę, która odpowiada za stan powiększenia tego narządu.

Powiększona śledziona – torbiele

Przyczyną powiększenia śledziony mogą być torbiele, czyli patologiczne narośle powstające w obrębie tego narządu. Powstanie torbieli może być wrodzone lub urazowe, na przykład po urazie. Istnieje również torbiel pozawałowy śledziony. Powstaje na skutek zatkania się tętnicy, która doprowadza do śledziony krew.

Powiększona śledziona – nowotwory

W przebiegu nowotworów krwi lub szpiku również może dojść do powiększenia śledziony. Mówimy wówczas o splenomegalii – powiększeniu śledziony w przebiegu chorób układowych. Do chorób tych zaliczamy przewlekłą białaczkę szpiku, przewlekłą białaczkę limfatyczną, ostrą białaczkę lub białaczkę włochatokomórkową, a także nowotwór systemu limfatycznego, czyli ziarnicę złośliwą, chłoniaki, czyli nowotwory węzłów chłonnych. Również rak śledziony objawia się powiększoną śledzioną.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?

Nowotwory są plagą naszych czasów. Według American Cancer Society w 2016 roku zostanie zdiagnozowanych 1 685 210 nowotworów, a prawie 600 tys. Amerykanów...

Powiększona śledziona – autoagresja

Przyczyną powiększonej śledziony mogą być także choroby autoimmunologiczne. Mowa wówczas o autoagresji układu odpornościowego, który atakuje i niszczy własne komórki. Do schorzeń autoimmunologicznych, w których występuje powiększona śledziona, zaliczamy toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów lub sarkoidozę.

Powiększona śledziona – choroby zakaźne

Śledziona może się powiększyć także w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, różyczka, cytomegalia, gruźlica, kiła, dur brzuszny, malaria, toksoplazmoza. Niestety, śledziona może zostać zaatakowana zarówno przez bakterie, wirusy i grzyby. Wszystko dlatego, że filtruje krew i zatrzymuje każdą obcą i szkodliwą dla organizmu cząsteczkę.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn upatruje w zaniechaniu szczepień ochronnych...

Powiększona śledziona – powikłania

Powiększona śledziona to objaw, którego nie należy bagatelizować. W przebiegu splenomegalii może dojść do zespołu dużej śledziony – hiperspenizmu. Choroba ta objawia się powiększoną śledzioną, obniżonym poziomem białych krwinek, zmniejszoną ilością płytek krwi i niedokrwistością. W przebiegu, na przykład mononukleozy może dojść do pęknięcia śledziony. Konsekwencją jest krwotok do jamy brzusznej i możliwa konieczność usunięcia śledziony. Organizm bez śledziony może funkcjonować, ale warto wiedzieć, że jest wówczas znacznie bardziej narażony na różnego typu infekcje.

Iwona Szadkowska, 3 miesiące temu

Ból brzucha

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie
Choroby i dolegliwości

Splenomegalia - śledziona, przyczyny, objawy

Splenomegalia - śledziona, przyczyny, objawy

, do wzrostu masy śledziony może dojść z powodu narośli powstających w okolicy narządu (tzw. torbieli). * Powiększona śledziona - objawy, torbiele, nowotwory, autoagresja ...

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Receptor HER2 dodatni w raku żołądka (WIDEO)

Receptor HER2 dodatni w raku żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

czynnika wzrostu nazywamy receptorami HER. Znamy cztery rodzaje receptorów HER, a jednym z nich jest receptor HER2. Nowotwory, które mają zwiększoną (...) liczbę tego receptora na powierzchni, określamy jako nowotwory...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog i endokrynolog. Objawy ostrego brzucha (...) Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki...

Nowotwory jelit

Wzrost a nowotwory

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść (...) tak dużego doświadczenia z nowotworami, zbagatelizuje...