Powiększona śledziona – objawy, torbiele, nowotwory, autoagresja

Powiększona śledziona to objaw choroby. Przyczyny powiększonej śledziony bywają zatem różne. Jakie są najczęstsze objawy powiększonej śledziony? Jakie choroby objawiają się powiększoną śledzioną?

spis treści

1. Powiększona śledziona – objawy

O powiększonej śledzionie możemy mówić, gdy organ ten ważny więcej, niż około 200 g, czyli więcej niż u zdrowego człowieka. Dokładna waga śledziony jest zależna od ilości krwi, która wypełnia ten narząd. Powiększona śledziona jest wyczuwalna podczas ucisku lewego podżebrza. Najczęstszymi objawami powiększonej śledziony to ból brzucha, który może promieniować aż na plecy. Ponadto przy powiększonej śledzionie odczuwane są nudności i uczucie pełnej jamy brzusznej.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

Śledziona wraca do odpowiednich rozmiarów, jeżeli na czas podejmiemy odpowiednie leczenie i zdiagnozujemy chorobę, która odpowiada za stan powiększenia tego narządu.

Powiększona śledziona jest wyczuwalna podczas ucisku lewego podżebrza i towarzyszy jej ból brzucha.
Powiększona śledziona jest wyczuwalna podczas ucisku lewego podżebrza i towarzyszy jej ból brzucha.

2. Powiększona śledziona – torbiele

Przyczyną powiększenia śledziony mogą być torbiele, czyli patologiczne narośle powstające w obrębie tego narządu. Powstanie torbieli może być wrodzone lub urazowe, na przykład po urazie. Istnieje również torbiel pozawałowy śledziony. Powstaje na skutek zatkania się tętnicy, która doprowadza do śledziony krew.

3. Powiększona śledziona – nowotwory

W przebiegu nowotworów krwi lub szpiku również może dojść do powiększenia śledziony. Mówimy wówczas o splenomegalii – powiększeniu śledziony w przebiegu chorób układowych. Do chorób tych zaliczamy przewlekłą białaczkę szpiku, przewlekłą białaczkę limfatyczną, ostrą białaczkę lub białaczkę włochatokomórkową, a także nowotwór systemu limfatycznego, czyli ziarnicę złośliwą, chłoniaki, czyli nowotwory węzłów chłonnych. Również rak śledziony objawia się powiększoną śledzioną.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Według American Cancer Society w 2016 roku zostanie zdiagnozowanych...

zobacz galerię

4. Powiększona śledziona – autoagresja

Przyczyną powiększonej śledziony mogą być także choroby autoimmunologiczne. Mowa wówczas o autoagresji układu odpornościowego, który atakuje i niszczy własne komórki. Do schorzeń autoimmunologicznych, w których występuje powiększona śledziona, zaliczamy toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów lub sarkoidozę.

5. Powiększona śledziona – choroby zakaźne

Śledziona może się powiększyć także w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, różyczka, cytomegalia, gruźlica, kiła, dur brzuszny, malaria, toksoplazmoza. Niestety, śledziona może zostać zaatakowana zarówno przez bakterie, wirusy i grzyby. Wszystko dlatego, że filtruje krew i zatrzymuje każdą obcą i szkodliwą dla organizmu cząsteczkę.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn...

zobacz galerię

6. Powiększona śledziona – powikłania

Powiększona śledziona to objaw, którego nie należy bagatelizować. W przebiegu splenomegalii może dojść do zespołu dużej śledziony – hiperspenizmu. Choroba ta objawia się powiększoną śledzioną, obniżonym poziomem białych krwinek, zmniejszoną ilością płytek krwi i niedokrwistością. W przebiegu, na przykład mononukleozy może dojść do pęknięcia śledziony. Konsekwencją jest krwotok do jamy brzusznej i możliwa konieczność usunięcia śledziony. Organizm bez śledziony może funkcjonować, ale warto wiedzieć, że jest wówczas znacznie bardziej narażony na różnego typu infekcje.

Następny artykuł: USG jamy brzusznej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy