Powikłania po zabiegu wszczepienia bajpasów

Są jedną z najpopularniejszych metod leczenia miażdżycy, powinny ratować życie. Założenie bajpasów to dość ryzykowny zabieg chirurgiczny. Jak każda operacja - może prowadzić do licznych powikłań. Jakich?

Wszczepienie bajpasów w języku medycznym nazywa się pomostowaniem aortalno-wieńcowym. Jego celem jest utworzenie nowej drogi przepływu krwi do serca. Bezpośrednim wskazaniem do operacji jest zaawansowana miażdżyca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Co to są bajpasy i kiedy się je stosuje?

Zabieg polega na przywróceniu przepływu krwi z aorty do zaatakowanych przez blaszki miażdżycowe tętnic wieńcowych. Chodzi o to, by wytworzyć "obwodnicę" dla krwi tak, by mogła ona przepływać, omijając zwężone lub zamknięte fragmenty tętnic wieńcowych.

- Zabieg ten stosujemy zawsze wtedy, gdy pacjent ma bardzo zaawansowaną postać miażdżycy. W przypadku drobnych, nienasilonych jeszcze zmian, wszczepiamy zazwyczaj stenty. Gdy tętnice są już maksymalnie zwężone – wykonujemy właśnie bajpasy – wskazuje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wszczepienie bajpasów to operacja kardiochirurgiczna, którą wykonuje się w znieczulenu ogólnym. Zabieg zawsze poprzedzony jest koronarografią i innymi badaniami przedoperacyjnymi. Wiąże się z przecięciem mostka i pracą na otwartej klatce piersiowej. Wymaga też zatrzymania akcji serca i włączenia krążenia pozaustrojowego.

- "Obwodnice" wykonuje się z żył pobranych z innego miejsca w organizmie. Jednym wyjściem jest pobranie żyły np. z nogi. Wtedy jeden koniec takiej żyły wszczepia się do aorty, a drugi – do tętnicy wieńcowej. Innym sposobem – dużo lepszym – jest pobranie tętnicy promienistej z ręki albo ze ścian klatki piersiowej. Jej końce również wszczepiamy do aorty i do tętnicy wieńcowej. Ten sposób jest bardziej skomplikowany, wymaga od kardiochirurga większej wiedzy i doświadczenia, ale gwarantuje pacjentowi dłuższe życie w porównaniu do pobierania żył z nóg – wyjaśnia prof. Jankowski.

Powikłania po wszczepeniu bajpasów

Jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z ryzykiem. Wzrasta ono u osób starszych i w podeszlym wieku, u tych z chorobami współistniejącymi, np. z cukrzycą czy niewydolnością nerek.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

- Po zabiegu wszczepenia bajpasów mogą wystąpić powikłania o różnym charakterze. Od infekcji rany pooperacyjnej, przez zawał serca, udar mózgu, do zapalenia płuc, zatorowości płucnej, niewydolności nerek, najgorszym scenariuszem jest śmierć pacjenta – wylicza prof. Piotr Jankowski. Może się też zdarzyć, że powikłanie spowoduje konieczność ponownej operacji.

Jednym z najpoważniejszych komplikacji jest udar mózgu. Wiek pacjentow kierowanych na takie operacje z roku na rok się podwyższa, a to podnosi ryzyko wystąpienia tej choroby. Same powikłania neurologiczne po zabiegach kardiochirurugicznych również zdarzają się często.

Badania wskazują, że jeśli udar mózgu wystąpi w ciągu 3 dni od operacji serca, niebezpiecznie zwiększa się ryzyko zgonu. Potwierdziły to brytyjskie badania przeprowadzone na grupie 36 tys. osób. Stwierdzono w nich, że wśród chorych, którzy tuż po zabiegu kardiochirurgicznym doświadczyli udaru, rok przeżyło jedynie 83 proc. W grupie chorych bez udaru wyniki leczenia okazały się lepsze: przeżywalność roczna wynosiła 94,1 proc.

Oprócz udaru, dość często występuje encefalopatia pooperacyjna. Obejmuje ona śpiączkę, zaburzenia funkcji poznawczych i pobudzenie, często połączone z agresją. Powikłanie to istotnie utrudnia wczesną rehabilitację. Bywa przyczyną zaburzeń oddechowych.

- Jeśli jednak pacjent jest otoczony dobrą opieką, korzyści z zabiegu będą zawsze przeważały nad ryzykiem – podsumowuje Jankowski.

Komentarze (2)
~JSK
~JSK 5 miesięcy temu

We Francji By-passy robi się metodą nieinwazyjną... Moja kuzynka, mieszkająca niedaleko Pirenejów miała, jako pierwsza we Francji, taką operację w 2013 roku... Ciekawe kiedy u nas też to będą robić? Tzn. jak daleko jesteśmy?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka
Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO)

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

. Mogą wystąpić powikłania po zabiegu w postaci zrostów otrzewnowych. Ponadto może dojść do zapalenia błony śluzowej. Ryzyko podejmowane (...) Poród siłami natury nie zawsze jest możliwy, czasami konieczne jest wykonanie...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

przedsionków. Ze względu na wysokiej jakości sprzęt medyczny ryzyko powikłań po zabiegu ablacji jest niezmiernie niskie, jednak wielu pacjentów (...) powikłań po ablacji wynosi mniej niż 1%. Ablacja...

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Co to są implanty podniebienne? (WIDEO)

Co to są implanty podniebienne? (WIDEO) Odtwórz wideo

przeprowadzenia wszczepienia implantów podniebiennych jest dobry stan zdrowia. Przez 4 godziny przed zabiegiem nie należy nic jeść. Implanty od razu (...) podniebienia. Tego typu implanty wszczepia się w znieczuleniu...

Plastyka podbródka

Implant brody

strony, chirurgia plastyczna to w zasadzie jedyny sposób na poprawę kształtu brody. Zabieg wszczepienia implantu Implant brody stosuje (...) i znikną dysproporcje, których chciała się pozbyć pacjentka. Powikłania...

Zabiegi

Wszczepienie rozrusznika serca

. Najczęstsze powikłania po zabiegu krwiak w miejscu wszczepienia rozrusznika; zakrzepica; odma opłucnowa; przebicie serca; zakażenie. W odległym (...) do wykonania zabiegu wszczepienia...