Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Powikłania w połogu

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 04.07.2020 22:40
Powikłania w połogu
Powikłania w połogu (Shutterstock)

Połóg trwa sześć tygodni po porodzie. Nie jest to łatwy okres dla młodej mamy. Maleństwo wypełnia cały jej czas. Nieopatrznie kobieta może zaniedbać swoje zdrowie. Pogarsza się jej samopoczucie i kondycja. Ciąża i poród powodują, że w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Po porodzie, niestety, nie wszystko wraca do normy. Pojawiają się wówczas nieprzyjemne dolegliwości. Nie wszystkie można zbagatelizować. Co powinno zaniepokoić kobietę i kiedy udać się do lekarza?

spis treści

1. Krwawienie po porodzie

Połóg to czas, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po porodzie. W tym okresie mogą wypływać z dróg rodnych odchody połogowe. Przypominają one krew. Takie upławy trwają do około dziesięciu dni. Potem zmieniają kolor z ciemnoczerwonego na żółty. Dolegliwości po porodzie powinny ustąpić pod koniec połogu. Krwawienie po porodzie może zaniepokoić, jeśli się gwałtownie nasiliło. Do ginekologa należy się zgłosić, gdy odchody połogowe zaczną wydzielać brzydki zapach, towarzyszy im żywo czerwona wydzielina, pojawiła się gorączka lub stan podgorączkowy. Dodatkowo kobieta odczuwa pogorszenie samopoczucia, ból w dolnej części brzucha, mocz ma mętną konsystencję, a przy jego oddawaniu kobieta czuje pieczenie i ból.

Ciąża i poród wywołują wiele zmian w organizmie kobiety. Podczas porodu często dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza. Założone następnie szwy mogą ciągnąć i wywoływać ból. Rana po porodzie często piecze i swędzi. Jeśli rana po porodzie robi się czerwona, puchnie i coraz bardziej boli, wówczas należy zwrócić się do lekarza. Dodatkowe objawy, które muszą wywołać zaniepokojenie, to wydzielina z rany, bolesność oraz gorączka po porodzie.

2. Depresja poporodowa

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Ciąża i poród powodują, że kobieta odczuwa huśtawkę nastroju. Młodą mamę czekają burze hormonalne, zmęczenie i stres. Oprócz tego kobieta może odczuwać nieuzasadniony smutek i przygnębienie zamiast radości z narodzin dziecka. Być może jest to depresja poporodowa. Objawy depresji poporodowej to uczucie zmęczenia dzieckiem i irytacja z powodu jego płaczu. Depresja poporodowa bywa zwana „baby bluesem”. Jeśli objawy nie miną po kilku tygodniach, młoda mama powinna zgłosić się do psychiatry lub psychologa. Czasami kobiety po porodzie uważają, że nie nadają się do bycia matkami, że brak w nich instynktu macierzyńskiego i że źle opiekują się noworodkiem. Kobiety po porodzie mogą czuć się nieatrakcyjne i bezwartościowe. Jeśli dokucza ci apatia, niechęć do zajmowania się dzieckiem, a nawet wstręt do niego, zastanów się nad skorzystaniem z opieki lekarskiej.

3. Problemy z piersiami po porodzie

Po porodzie w piersiach zbiera się pokarm. To dlatego stają się one większe i obrzmiałe. Skóra na nich mocno się napina. Do lekarza powinnaś się zgłosić, jeśli wystąpiły: gorączka po porodzie, dreszcze, ból mięśni. Być może doszło do zapalenia piersi i konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Niektóre kobiety po porodzie nie mają w ogóle problemów z piersiami, u innych zaś jest to problem bardzo dokuczliwy. Jeśli po porodzie odczuwasz ból w piersiach i dodatkowo występują problemy z odciąganiem pokarmu – koniecznie poradź się położnej lub ginekologa. Zapalenie piersi jest bardzo bolesne i wymaga natychmiastowego leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze