Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Powikłania zawału serca

Powikłania zawału serca
Powikłania zawału serca

Do powikłań wczesnych należą zaburzenia rytmu, które występują u ponad 95% pacjentów. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest migotanie komór, które nie leczone prowadzi do zatrzymania krążenia i zgonu. Zawał serca objawia się dusznościami i pieczeniem w okolicach klatki piersiowej.

80% przypadków migotania komór ma miejsce w ciągu pierwszych 24 godzin od zawału serca. U 1/3 pacjentów po zawale serca występuje niewydolność serca. Oba te wczesne powikłania (migotanie komór i niewydolność serca) są najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów po zawale.

Wczesnym powikłaniem może być też pęknięcie ściany serca i tamponada serca.

1. Najczęstsze powikłania zawału serca

  • tętniak ściany serca (uwypuklenie martwej części mięśnia sercowego – mogą zbierać się tam skrzepliny, które potem grożą zatorem płuc),
  • zatory tętnicze,
  • zespół pozawałowy Dresslera (występuje 2-6 tygodni po zawale w postaci zapalenia osierdzia lub opłucnej,
  • niewydolność krążenia,
  • nawrót zawału.

Około 30% chorych na zawał mięśnia sercowego umiera w ciągu 24 godzin choroby często przed przyjęciem do szpitala. Najczęstszą przyczyną jest migotanie komór. Następne 10-20% umiera w szpitalu. Ryzyko najgroźniejszych dla życia powikłań jest największa bezpośrednio po zawale serca, dlatego najważniejsze jest jak najszybsze dostarczenie chorego do szpitala i rozpoczęcie leczenia. W ciągu 2 lat po zawale umiera kolejne 5-10% pacjentów w mechanizmie nagłej śmierci sercowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Seks po zawale
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze