Powszechna metoda leczenia zaburzeń rytmu serca może powodować uszkodzenie mózgu
Typowe sposoby leczenia nieregularnych uderzeń serca, znanych jako ablacje mogą powodować powstawanie zmian w mózgu, kiedy terapie są wykonywane po lewej stronie serca, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z UC San Francisco.
W niewielkim badaniu z udziałem pacjentów, u których występowało zjawisko nieprawidłowych skurczów serca pochodzących z dolnej komory serca (PCV), naukowcy odkryli znacznie wyższą stopę pozornie bezobjawowych uszkodzeń mózgu z powodu zatorowości wśród pacjentów, u których leczenie wystąpiło w rejonie lewej komory serca, która dostarcza krew do mózgu w porównaniu do pacjentów, u których terapia została przeprowadzona w prawej komorze, która pompuje krew do płuc.
Naukowcy zalecili dalsze badania na temat wpływu tych zmian i strategii, aby móc jak najszybciej opracować metodę, która może pomóc. Wyniki badań pojawiły się w internecie 24 stycznia 2017, w czasopiśmie „Circulation American Heart Association”.
"Stopa bezobjawowych zatorów dotyczących innych rodzajów zaburzeń rytmu serca wynosi zazwyczaj 10-20 procent" - powiedział główny autor badania Gregory Marcus, kardiolog UCSF i dyrektor badań klinicznych na oddziale kardiologii UCSF.
"Nasze odkrycie jest istotne dla dużej liczby pacjentów poddawanych tym procedurom leczenia i miejmy nadzieję, że zainspiruje to naukowców do prowadzenia wielu badań w celu zrozumienia znaczenia i sposobu łagodzenia tych zmian" - powiedział Marcus.
PVC są to dodatkowe, nieprawidłowe impulsy pochodzące z komór. Stanowią one zakłócenia w regularnym rytmie pracy serca i zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez Marcusa i jego współpracowników wykazały, że PVC jest ważnym wskaźnikiem niewydolności serca i śmiertelności oraz może powodować bardzo uciążliwe objawy.
Ponadto, wczesne uderzenia w sercu występujące ciągle przez okres dłuższy niż 30 sekund są potencjalnie uważane za chorobę serca zwaną częstoskurczem komorowym (VT).
Biorąc pod uwagę coraz częściej występujące PVC i VT, częściej wykonywane są zabiegi eliminujące te schorzenia, czyli ablacje.
W tym minimalnie inwazyjnym zabiegu, cienkie, giętkie przewody zwane cewnikami są wkładane w żyłę i wkręcone do serca. Końcówka cewnika albo dostarcza ciepło lub ekstremalnie niskie temperatury w celu zniszczenia tkanki odpowiedzialnej za jej uruchomienie i utrzymanie zaburzenia rytmu serca. Procedura może doprowadzić do całkowitego i trwałego ustania zaburzeń rytmu pracy serca.
Określenie "zator" występuje wtedy, gdy obiekt przesuwa się w krwiobiegu z jednej części ciała na drugą. Cewniki umieszczone w lewej części serca mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu, poprzez coś, co może zamykać naczynie krwionośne, na przykład zakrzep lub przemieszczanie się przez cewnik do mózgu. Ponieważ po prawej stronie serca krwiobieg prowadzi do płuc, a nie do mózgu, zator tam zwykle nie jest istotny.
W badaniu, Marcus i jego współpracownicy wzięli pod uwagę 18 pacjentów zakwalifikowanych jako cierpiących na VT lub PVC i byli poddani ablacji. Średni wiek chorych wynosił 58 lat, przy czym połowa z nich to mężczyźni, część osób cierpiała na nadciśnienie, ale u większości nie rozpoznano choroby naczyniowej lub niewydolności serca. Większość pacjentów była ogólnie zdrowa.
U 12 pacjentów przeprowadzono ablację lewej komory w porównaniu z grupą kontrolną sześciu pacjentów, którzy przeszli ablację prawej komory. Przed i po zabiegu wykonano obrazowanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) w ciągu tygodnia od ablacji, a także wykonano pełne badania neurologiczne.
Ogólnie rzecz biorąc, siedem z 12 pacjentów (58 procent), którzy przeszli ablację lewej komory doświadczyło 16 zatorów mózgowych w porównaniu do zera pacjentów poddanych ablacji prawej komory. U siedmiu pacjentów pierwszej grupu zaobserwowano co najmniej jedno nowe uszkodzenie w mózgu.
"Dalsze badania są ważne dla zrozumienia długoterminowych konsekwencji tych zmian i określenia optymalnych strategii, aby ich unikać" - powiedział główny autor badania Isaac Whitman.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.