Trwa ładowanie...

Jest nawet gorsza niż palenie, alkohol, otyłość. Profesor ostrzega

Avatar placeholder
27.09.2024 10:59
Szkodzi jak 15 papierosów dziennie. Zaskakujące odkrycie
Szkodzi jak 15 papierosów dziennie. Zaskakujące odkrycie (Getty Images / Facebook)

To jedna z największych chorób naszych czasów, choć nie ma objawów fizycznych. Cierpi z jej powodu cały organizm. - Z wielu badań wiemy, że samotność jest czynnikiem ryzyka zarówno dla chorób psychicznych, jak i somatycznych. Metaanaliza pokazuje, że samotność i izolacja społeczna są równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie – wyjaśnia Dirk Scheele, profesor neurobiologii społecznej na Uniwersytecie Ruhry.

spis treści

1. Izolacja społeczna i samotność to nie to samo

Profesor odniósł się tu do badań, które objęły ponad 300 tys. uczestników. Wnioski są bardzo alarmujące: "osoby o niskim poziomie integracji społecznej, tj. mające tendencję do bycia samotnymi, mają zwiększone ryzyko śmiertelności".

Izolacja społeczna to brak kontaktów społecznych i niewielka liczba osób, z którymi regularnie wchodzimy w interakcje. Osoba może żyć sama i nie czuć się samotna lub wyizolowana społecznie, tak samo jak ktoś może czuć się samotny, przebywając z innymi ludźmi. Samotność to uczucie bycia samemu, niezależnie od liczby kontaktów społecznych.

To szczególnie duży problem wśród seniorów, ale w Polsce na samotność skarżą się nie tylko starsi ludzie. Z badania przeprowadzonego w ramach projektu społecznego Mindgenic AI wynika, że większości młodych Polaków towarzyszy poczucie osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln młodych ludzi, szczególnie z dużych miast. Jak wykazało badanie, ponad połowa z nich często czuje się samotna w domu, niewiele mniejszy odesetek nie może liczyć na wsparcie rodziców.

Zobacz film: ""Halo Polacy". Skąd w Japonii kryzys wartości? "O problemach głowy się nie mówi""

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Starzenia się, ryzyko zdrowotne wynikające z długotrwałej izolacji, jest równoważne wypaleniu 15 papierosów dziennie. Szacuje się, że izolacja społeczna i samotność skracają życie człowieka nawet o 15 lat. Osoby, które są wyizolowane społecznie lub samotne częściej trafiają do domów opieki i na pogotowie.

- Samotność wiąże się z większym ryzykiem śmierci niż palenie, otyłość czy alkohol - mówi prof. dr. Dirk Scheele w rozmowie z "Leadersnet".

2. Samotność pogarsza nasze zdrowie

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli, że przebywanie w samotności przez większość czasu może przyczyniać się do spadku zdolności wykonywania codziennych czynności. 59 proc. osób samotnych seniorów częściej uważało zwykłe czynności, takie jak wchodzenie po schodach lub chodzenie, za trudniejsze.

Według Health Resources and Services Administration osoby doświadczające samotności mogą mieć zbyt mało ruchu i często źle śpią. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko:

Samotność wiąże się z bólem emocjonalnym. Upośledza funkcje poznawcze
Samotność wiąże się z bólem emocjonalnym. Upośledza funkcje poznawcze (Getty Images)

3. Osoby samotne doświadczają bólu emocjonalnego

Utrata poczucia więzi i społeczności może zmienić sposób, w jaki postrzegamy świat. Osoba doświadczająca przewlekłej samotności może czuć się bezbronna i nieufna wobec innych.

Ból emocjonalny może aktywować te same reakcje stresowe w organizmie, co ból fizyczny. Gdy występuje przez dłuższy okres czasu, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i obniżonej odporności. W efekcie zwiększa ryzyko chorób przewlekłych.

Izolacja społeczna i samotność mogą być również szkodliwe dla zdrowia mózgu i zostały powiązane z gorszymi funkcjami poznawczymi i wyższym ryzykiem demencji (o 50 proc.), w tym, a zwłaszcza, choroby Alzheimera.

W przeciwieństwie do zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja, izolacja społeczna i samotność często nie są diagnozowane. Jednak nadal mogą wywoływać bardzo niekorzystne skutki dla naszego zdrowia i funkcji poznawczych.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze