Trwa ładowanie...

Poziom cukru we krwi u osób starszych – normy i patologie

Avatar placeholder
02.12.2022 14:18
Poziom cukru we krwi u osób starszych jest nieco wyższy niż w innych grupach wiekowych
Poziom cukru we krwi u osób starszych jest nieco wyższy niż w innych grupach wiekowych (Adobe Stock)

Poziom cukru we krwi u osób starszych, by mieścić się w granicach normy, może być nieco wyższy niż w przypadku osób w średnim wieku. Na czczo powinien wynosić maksymalnie 140 mg/dl, a po posiłku dopuszczalnym wynikiem jest nawet 180 mg/dl. Z czym to ma związek? Jaki jest prawidłowy poziom cukru u 70-latka, osoby starszej czy nieco młodszego seniora?

spis treści

1. Poziom cukru we krwi u osób starszych – normy

Poziom cukru we krwi u osób starszych – po 60. roku życia – powinien wynosić na czczo od 70 do 99 mg/dl. Górna granica normy po posiłku nie powinna być wyższa niż 160-180 mg/dl. U osób jeszcze starszych widełki mogą zostać bardziej rozszerzone. Oznacza to, że granice normy są nieco inne, niż w przypadku młodszych pacjentów (140 mg/dl po posiłku). Dlaczego?

Specjaliści szacują się, że po 65. roku życia zaburzenia dotyczące poziomu cukru we krwi pojawiają się nawet u 30 proc. osób. Ma to związek z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, wzrostem oporności tkanek na działanie insuliny oraz zmniejszenie jej wydzielania. Ponadto osoby starsze często są schorowane, przechodzą zawały i udary mózgu, a przyjmują leki na choroby przewlekłe. Te również mogą wpływać na poziom cukru we krwi.

Zobacz film: "Erytrytol. Najzdrowszy zamiennik dla cukru"

Szukasz leków na cukrzycę? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

2. Za wysoki poziom cukru we krwi u osób starszych

Prawidłowy poziom cukru u 65-latka, seniora nieco młodszego i starszego, tak jak i u dziecka czy osoby w wieku średnim, przekłada się na dobre samopoczucie. Za wysoki poziom cukru we krwi wywołuje bowiem wiele niepokojących i nieprzyjemnych objawów.

Cukrzyca u osób starszych może się objawiać inaczej niż u osób młodszych, co często opóźnia właściwe rozpoznanie. Niemniej typowe symptomy hiperglikemii to:

Kiedy nieprawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych jest groźny?

Utrzymujący się przez dłuższy czas za niski lub za wysoki poziom cukru może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jaki poziom cukru jest niebezpieczny dla życia? Wzrost powyżej 400 mg/dl (i spadek poziomu glukozy do poziomu poniżej 20 mg/dl).

3. Za niski poziom cukru we krwi u osób starszych

Niekorzystny jest również zbyt niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia. Jej objawy to:

4. Jak leczyć nieprawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych?

Z nieprawidłowym poziomem glukozy boryka się prawie co drugi senior. Zaburzenia cukrzycowe to stan, w którym trzustka nie jest w stanie skutecznie wytwarzać insuliny, czyli naturalnego regulatora poziomu cukru we krwi.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu I (insulinozależna) – diagnozowana głównie u dzieci i ludzi młodych,
  • cukrzyca typu II (insulinoniezależna) – to najczęściej występujący rodzaj cukrzycy u osób starszych. W jej przypadku wysoki poziom cukru we krwi nie wynika z braku insuliny, a jej niewłaściwego działania.

Częstość cukrzycy u osób powyżej 65. roku życia sięga 40 proc., a szczyt zachorowania na typ 2. występuje w okolicach 60 roku życia. Wyróżniono kilka czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy. To:

Kontrolowanie glikemii i leczenie cukrzycy jest ważne. Zaniedbana i zlekceważona choroba może bowiem prowadzić do wielu powikłań, takich jak: choroba niedokrwienna kończyn dolnych, udar mózgu, uszkodzenie nerek, retinopatia, uszkodzenie nerwów, kwasica ketonowa, a nawet śpiączka.

W terapii choroby duże znaczenie ma farmakoterapia, ale także odpowiednia dieta i codzienna aktywność fizyczna. Niezwykle istotna jest regularna kontrola poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru. Zalecenia dla seniorów, jak radzić sobie z cukrzycą, są takie same jak dla wszystkich diabetyków.

Kiedy powinien niepokoić poziom cukru po 60. roku życia u osób, u których zdiagnozowano cukrzycę? Normy, czyli zakres oznaczający prawidłowy poziom cukru u 60-latka, a także osoby nieco młodszej i starszej, są ustalane indywidualnie przez lekarza, a o hiperglikemii może świadczyć cukier na poziomie wyższym niż 180 czy 200 mg/dl.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze