Trwa ładowanie...

Bakteria przyczyną zgonów psów w Warszawie? Może przenosić się na ludzi

 Patrycja Pupiec
19.09.2023 19:19
Leptospiroza prawdopodobną przyczyną zgonów psów w Warszawie
Leptospiroza prawdopodobną przyczyną zgonów psów w Warszawie (Getty Images)

Weterynarze alarmują, że psy, które masowo umierają ostatnio w Warszawie, mogą cierpieć na leptospirozę. Bakterie powodują u zwierząt niewydolność kluczowych narządów i mogą przenosić się na ludzi.

spis treści

1. Nagłe zgony psów na Mokotowie. Winna bakteria?

Właściciele czworonogów zamieszkujący jedną z dzielnic stolicy zmagają się z groźną chorobą swoich pupili. Wielu psom nie udało się pokonać choroby. Warszawiacy nadal nie znają przyczyny nagłych zachorowań swoich czworonożnych przyjaciół.

Początkowo podejrzewali zatrucie środkami chwastobójczymi, lecz zarówno władze dzielnicy, jak i Zarząd Zieleni zapewnili, że szkodliwe preparaty nie są używane w miejskich parkach, gdzie najczęściej mieszkańcy wyprowadzają psy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Jak donosi Gazeta Wyborcza, eksperci z lecznicy SpecVet wskazują na innych przyczynę. Weterynarze twierdzą, że objawy, z jakimi zgłaszają się właściciele zwierząt, wskazują na zakażenie krętkami Leptospira.

Do lecznicy trafiały ostatnio zwierzęta z nudnościami, żółtaczką, apatią, wybroczynami na ciele, zatrzymaniem moczu i brakiem apetytu, które potem prowadziły do niewydolności kluczowych narządów, czyli nerek oraz wątroby.

Specjaliści podkreślają, że leptospiroza jest nadal mało znana, choć przypadki pojawiają się częściej niż zakażenia babeszjozą. Głównym rezerwuarem wydaje się woda stojąca, którą psy mogły pić z fontann lub kałuż w trakcie z upałów.

2. Choroba może atakować ludzi

Krętki Leptospira mogą bytować w wodzie nawet 6 miesięcy i roznosić się z moczem nosicieli. Leptospiroza należy także do chorób odzwierzęcych, czyli zoonoz.

W krajach znajdujących się na innych kontynentach, bakterie leptospirozy powodują zachorowania głównie u bydła, ale w Polsce częściej chorują świnie, zwierzęta futerkowe oraz psy.

Bakterie zazwyczaj przenoszą się przez rany i błony śluzowe, a potem dalej rozprzestrzeniają się w organizmie, atakując m.in. kanaliki nerkowe. Na świecie odnotowuje się rocznie ok. 10 mln zachorowań u ludzi.

Choroba zwykle ma dwie fazy, a objawy pojawiają się nawet po kilku tygodniach do zakażenia.

Pierwsza faza jest nagła i trwa około 7 dni. Towarzyszą jej bóle głowy, wymioty, gorączka, biegunki.

Faza druga występuje tylko u części chorych. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię. By wykryć zakażenie, potrzebne są testy moczu.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze