NewsyPrawidłowa saturacja. Taki poziom już zagraża życiu

Prawidłowa saturacja. Taki poziom już zagraża życiu

Saturacja, czyli nasycenie krwi tlenem, stała się kluczowym wskaźnikiem zdrowia w dobie pandemii COVID-19, która znacznie podniosła świadomość w tej sprawie. Jak ją mierzyć prawidłowo i dlaczego warto robić to regularnie?

Saturacja krwi - co to takiego i jak ją zmierzyć? Sprawdź normy
Saturacja krwi - co to takiego i jak ją zmierzyć? Sprawdź normy
Źródło zdjęć: © Getty Images

Co to jest saturacja krwi?

Saturacja krwi to procentowe nasycenie hemoglobiny tlenem. Stanowi istotny wskaźnik zdrowia, który można bardzo łatwo monitorować w domu za pomocą pulsoksymetru.

Prawidłowy poziom saturacji u dorosłych wynosi od 95 do 98 proc., a spadek poniżej tych wartości może wskazywać na problemy zdrowotne.

Kiedy warto ją mierzyć? Szczególnie w przypadku objawów, takich jak duszności, zmęczenie czy zawroty głowy. Niska saturacja może być objawem chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Warto również monitorować ją podczas infekcji wirusowych, w tym COVID-19.

WIDEO

Jakie przywileje przysługują dawcy krwi?

Trzymaj rękę na pulsie

Pulsoksymetr to urządzenie, które mierzy saturację krwi. Należy go po prostu nałożyć na palec wskazujący i odczytać wynik z wyświetlacza. Przed pomiarem dobrze jest usunąć lakier z paznokci, bo może on zakłócać dokładność pomiaru.

Niska saturacja (czyli taka poniżej 90 proc.), może prowadzić do hipoksji, czyli niedotlenienia organizmu. Skrajnie niski poziom saturacji (poniżej 70 proc.) zagraża natomiast życiu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

W przypadku tak niskiej saturacji pomocna może okazać się tlenoterapia za pomocą koncentratorów tlenu. Powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza - zwłaszcza gdy saturacja spada poniżej 92 proc.

Anna Chlebus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie