Trwa ładowanie...

Prawoślaz – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie, jak stosować

Avatar placeholder
09.11.2023 17:10
Prawoślaz – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie, jak stosować
Prawoślaz – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie, jak stosować

Prawoślaz lekarski jest używany w medycynie tradycyjnej od starożytności. Jego dobroczynne właściwości wychwalał podobno już sam Hipokrates. Zastosowanie mają zarówno liście prawoślazu jak i jego kwiaty i korzeń. Najbardziej kojarzymy go z postaci przetworzonej jako syrop prawoślazowy. Jakie właściwości ma prawoślaz? Na co pomaga?

spis treści

1. Co to jest prawoślaz?

Prawoślaz lekarski jest gatunkiem rośliny zielnej. Pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest rośliną, którą można spotkać na plantacjach. Prawoślaz kwitnie od lipca do sierpnia. Jest spotykany na łąkach, murawach oraz w rowach i solniskach.

Prawoślaz osiąga wysokość do 1,5 metra. Liście prawoślazu są włochate i mają ok 10 cm długości. Mają kształt serca. Kolor liści prawoślazu jest szarawo zielony. Kwiaty prawoślazu mają jasnoróżową barwę. Znajdują się na wierzchołkach łodyg oraz w zagłębieniach liści. Korzeń prawoślazu jest walcowaty i ma do 3 cm średnicy

Zobacz film: "Zioła, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu"

Prawoślaz jest surowcem zielarskim. Głównym składnikiem występującym w korzeniu prawoślazu jest śluz, pektyny, skrobia, sacharoza, olej tłusty, związki białkowe, asparagina oraz składniki mineralne (cynk, selen, wapń, fosfor i żelazo. Liście prawoślazu zawierają dużo śluzu, kwasów organicznych, związków flawonowych oraz skopoletynę.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Kaszel z flegmą to inne określenie kaszlu mokrego (produktywnego). Charakteryzuje się on tym, że towarzyszy

zobacz galerię

2. Właściwości lecznicze prawoślazu

Prawoślaz ma właściwości nawilżające i kojące. Prawoślaz stosuje się przy produkcji preparatów przeciwkaszlowych jako środek nawilżający gardło i łagodzący podrażnienia gardła. Najbardziej znany jest jako składnik syropu prawoślazowego. Stosuje się go w infekcjach górnych dróg oddechowych. Prawoślaz rozcieńcza wydzielinę w płucach i oskrzelach. Pomaga także pozbyć się flegmy z organizmu. Hamuje suchy i uciążliwy kaszel. Prawoślaz ma przyjemny smak, dlatego często jest polecany dzieciom.

Prawoślaz pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, podrażnieniach, wrzodach żołądka oraz nadkwaśności. Śluz z prawoślazu pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Pomaga uregulować wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Jest zaliczany do błonnika rozpuszczalnego. Prawoślaz korzystnie wpływa na rozwój prawidłowej flory jelitowej.

Śluz z prawoślazu pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Powoduje, że nie wchłaniają się one całkowicie w przewodzie pokarmowym. Ma także właściwości hamujące apetyt i mogą być pomocne w walce z nadwagą lub otyłością.

Prawoślaz ma także bardzo dobry wpływ na stan skóry. Nawilża ją i zmiękcza. Prawoślaz przyspiesza proces golenia się drobnych ran. Łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia a także swędzenie. Prawoślaz można stosować także do higieny intymnej jeżeli zmagamy się z infekcją lub z hemoroidami. Prawoślaz także poprawi kondycję włosów.

3. Zastosowanie prawoślazu

Prawoślaz stosuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych takich jak: zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie strun głosowych, angina, zakażenia z suchym meczącym kaszlem, wydzielina zalegająca w oskrzelach i płucach.

Prawoślaz polecany jest także do wszelkich dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Można stosować go w przypadku uszkodzeń śluzówki przełyku, zgadze, nieżytach żołądka, nadkwaśności, problemów z dwunastnicą . Wpływa także pozytywnie na trawienie. Jak już wspomnieliśmy działa też bardzo dobrze na problemy związane z regularnością wypróżnień.

4. Jak stosować prawoślaz?

Prawoślaz można stosować w postaci syropu do picia, tabletek do ssania, a także w postaci suszu z korzenia czy suszu z liści. Prawoślaz jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Z prawoślazu możemy przygotować zimny wyciąg. 2-3 łyżki ziela prawoślazu zalewamy 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Odstawiamy na ok 6-8 godzin do napęcznienia. Po tym czasie przecedzamy. Tak przygotowany wyciąg pijemy 2 razy dziennie po 1 szklance.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze