Przejdź na WP

Premedykacja

Premedykacja to jedna z czynności służących przygotowaniu do operacji lub inwazyjnego zabiegu medycznego.
Działanie to polega na podaniu pacjentowi środków farmakologicznych, które ułatwiają przeprowadzenie operacji lub zabiegu diagnostycznego oraz przygotowują chorego do poddania go znieczuleniu ogólnemu. Najczęściej stosowanymi w premedykacji farmaceutykami są środki przeciwbólowe, leki nasenne i środki uspokajające, neuroleptyki i cholinolityki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Na czym polega premedykacja?

Podczas premedykacji pacjent otrzymuje leki, dzięki którym czuje się lepiej, nie odczuwa bólu, ani niepokoju przed czekającą go operacją. W zależności od planowanego zabiegu, celem podawanych leków może być uspokojenie pacjenta bez ograniczania jego odruchów, dzięki czemu może on współpracować z lekarzami lub całkowite wyeliminowanie odruchów, które mogą przeszkadzać w przeprowadzeniu operacji. Stosując niektóre leki można wywołać u chorego niepamięć wsteczną, co oznacza, że pacjent nie będzie pamiętał czasu, w którym był pod wpływem podanego leku. Zadaniem premedykacji jest także:

Atropina - budowa
Atropina - budowa

Cholinolityki w tym także atropinę podaje się po zabiegach.

zobacz galerię
  • zniesienie lęku;
  • zahamowanie wydzielania śliny i treści oskrzelowej;
  • ochrona autonomicznych reakcji odruchowych.

Premedykacja ma zastosowanie w przygotowaniu pacjenta do poddania go znieczuleniu ogólnemu. Niektóre leki ułatwiają wprowadzenie do znieczulenia, a także pozwalają na podanie mniejszych dawek środków znieczulających. Stosowane znieczulenie ogólne wiąże się z pewnymi efektami ubocznymi, które pacjent odczuwa po przebudzeniu. Dzięki premedykacji można im zapobiec lub je znacznie złagodzić. Dzięki podanym wcześniej lekom zmniejsza się dolegliwości bólowe, nudności i wymioty po znieczuleniu.

2. Jak przebiega premedykacja i jakie jest jej znaczenie?

Środki stosowane w premedykacji podaje się w formie zastrzyków domięśniowo lub dożylnie. Lek domięśniowy podawany jest na 45 - 60 minut, a dożylny 10 - 15 minut przed znieczuleniem. Na wieczór przed zabiegiem podaje się leki uspokajające, np. z grupy benzodizepin, a w razie występowania silnych bólów, lek z grupy opioidowych leków przeciwbólowych. Przed zabiegiem znieczulenia ogólnego podaje się cholinolityki, neuroleptyki, leki nasenne i przeciwbólowe. Częstymi objawami wywoływanymi przez te farmaceutyki są senność oraz suchość w ustach. Są to jednak normalne skutki uboczne podanych leków. Podczas premedykacji możliwe jest także stosowanie preparatów doustnych.

Odpowiednie przygotowanie psychiczne do czekającego zabiegu ma największe znaczenie w przypadku dzieci. W sytuacjach, gdy wymagane jest unieruchomienie dziecka na czas badania, współpraca małego pacjenta sprawia, że niepotrzebne jest znieczulenie ogólne. Rozwiązanie takie jest znacznie bezpieczniejsze dla dziecka, jednak wymaga od rodziców oraz lekarzy pewnego wysiłku w przygotowaniu i odpowiednim nastawieniu dziecka do tego, co je czeka. Pomocna jest szczególnie obecność rodziców dziecka podczas przeprowadzanej procedury medycznej.

Premedykacja ma ogromne znaczenie w przygotowaniu pacjenta do operacji. Dzięki podawanym lekom chory lepiej znosi okres oczekiwania na zabieg. Zmniejszają się także dolegliwości związane ze znieczuleniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy