Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg

Próba wysiłkowa polega na ocenie wydolności fizycznej organizmu. Podczas wykonywania próby wysiłkowej przeprowadza się badanie EKG oraz kontrolę ciśnienia krwi u osoby poddawanej wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu. Dzięki temu możliwa jest ocena wydolności układu krążenia. Próbę wysiłkową wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń rytmu serca. Wskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej jest wystąpienie pewnych objawów, jak na przykład bólu w klatce piersiowej.

Próba wysiłkowa​ - zastosowanie

Próba wysiłkowa jest właściwie badaniem serca, które pozwala wykryć choroby układu krążenia, w tym chorobę wieńcową. U osoby zdrowej w czasie próby wysiłkowej w wyniku zwiększenia wysiłku fizycznego następuje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Dzięki temu pokrywane jest większe zapotrzebowanie serca na tlen. Monitorując wykres EKG osoby chorej poddawanej próbie wysiłkowej, można zauważyć cechy niedokrwienia mięśnia sercowego. Wynika to z faktu, iż w przypadku niewydolności wieńcowej niemożliwe jest pokrycie zbyt wysokiego zapotrzebowania na tlen.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

Próba wysiłkowa stanowi niezwykle użyteczne badanie w diagnostyce chorób układu krążenia. Próba wysiłkowa jest również pomocna w kwalifikowaniu chorych do badań inwazyjnych oraz rehabilitacji. Można ją również wykonać dla oceny sprawności fizycznej. Wśród przeciwwskazań do próby wysiłkowej wymieniane są m.in. wczesny okres po zawale serca, zapalenie mięśnia sercowego czy choroba wieńcowa o niestabilnym przebiegu. Test wysiłkowy EKG można przeprowadzić u osób, które przebyły zawał serca, jednakże dopiero po ustabilizowaniu się ich stanu. Pacjentowi poddawanemu zwiększonemu wysiłkowi mogą towarzyszyć takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, duszności i zawroty głowy, jednak zazwyczaj ustępują one wraz z ukończeniem badania.

Próba wysiłkowa​ - przygotowanie

Próba wysiłkowa wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Przed przystąpieniem do próby wysiłkowej badany poddawany jest wstępnej ocenie kardiologicznej. Przed testem wysiłkowym nie należy palić papierosów, pić mocnej kawy czy herbaty, a także spożywać posiłków. W zależności od zaleceń lekarza, badany może być poproszony o odstawienie stosowanych leków.

Próba wysiłkowa​ - przebieg

Próba wysiłkowa wymaga umieszczenia na klatce piersiowej pacjenta elektrod. W tym celu goli się jego klatkę piersiową, po czym przemywa ją alkoholem. Elektrody połączone są z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. W celu monitorowania ciśnienia w czasie próby wysiłkowej pacjent zakłada na ramię specjalny mankiet. Próbę wysiłkową przeprowadza się na bieżni bądź ergometrze rowerowym. W pierwszym przypadku w czasie próby wysiłkowej stopniowo zwiększa się prędkość urządzenia oraz kąt nachylenia taśmy. Gdy do próby wysiłkowej używa się roweru stacjonarnego, prędkość pedałowania jest przez cały czas taka sama, podczas gdy stale zwiększa się obciążenie. Przez cały czas próby wysiłkowej sprawdzane jest ciśnienie badanego oraz zapis EKG. Próbę wysiłkową kończy się wraz z osiągnięciem danej częstości akcji serca. Próbę wysiłkową należy przerwać w razie wystąpienia zmian w wykresie EKG bądź pojawienia się niepokojących dolegliwości. Zazwyczaj próba wysiłkowa trwa od kilku do kilkunastu minut. Po próbie wysiłkowej zaleca się odpoczynek przez kilkanaście minut, a po otrzymaniu wyników należy je przekazać lekarzowi w celu interpretacji.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
  • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg
Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg

Próba wysiłkowa - zdjęcie

Próba wysiłkowa - zdjęcie

W czasie badań wysiłkowych pacjenci poddawani są między innymi testom na bieżni ruchomej.

Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg

Test wysiłkowy EKG

przebieg wykonywanego testu wysiłkowego EKG. Przebieg testu wysiłkowego EKG Test wysiłkowy, czyli inaczej elektrokardiograficzna próba wysiłkowa...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

USG -zdjęcie

USG -zdjęcie

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i wiąże się z niewielkimi kosztami.

Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO)

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

zaburzeń rytmu serca. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak ablacja, wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przygotowanie do ablacji (...) . O przygotowaniu do zabiegu ablacji decyduje...

Dermatoskopia - zastosowanie, przebieg

Dermatoskop

Dermatoskop

Dermatoskop jest urządzeniem stosowanym przez lekarzy do badania dermatoskopowego.

Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Próba ciążowa - zdjęcie

Próba ciążowa - zdjęcie

Nowoczesne testy ciążowe, przeznaczone do domowego użytku, są niezwykle czułe i mogą wykryć ciążę nawet w pierwszych dniach jej trwania.