Prokalcytonina

Badanie stężenia prokalcytoniny (PCT) jest badaniem krwi wykorzystywanym w diagnostyce infekcji bakteryjnych. Poziom prokalcytoniny w osoczu pozwala określić intensywność i stopień infekcji, przy skrajnie wysokich wartościach wskazujących na ciężkie zakażenie. Badanie to umożliwia również różnicowanie zakażeń bakteryjnych od wirusowych.

Wskazania do badania prokalcytoniny

Wskazania do badania prokalcytoniny to:

Polecane wideo:

 • diagnostyka infekcji bakteryjnych;
 • różnicowanie zakażeń bakteryjnych i wirusowych, szczególnie w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz ciężkiego zapalenia płuc;
 • monitorowanie przebiegu choroby, a także skuteczności podjętego leczenia;
 • monitorowanie pacjentów szczególnie narażonych na rozwój zakażenia (po operacjach chirurgicznych, po transplantacji, podczas immunosupresji, z uszkodzeniem wielonarządowym oraz u pacjentów wymagających leczenia na oddziałach intensywnej terapii);
 • diagnostyka i różnicowanie etiologii ostrego zapalenia trzustki.

Metody badania prokalcytoniny

Istnieją dwie metody oznaczania prokalcytoniny we krwi - metoda ilościowa oraz metoda jakościowa. Ilościowe badanie PCT to test immunoluminometryczny z wykorzystaniem przeciwciał przeciw kalcytoninie i katakalcynie. Te drugie wychwytują cząsteczki PCT, a przeciwciała przeciw kalcytoninie są znaczone luminescencyjnie i wykorzystywane jako znacznik. Następnie w luminometrze dokonuje się pomiaru luminescencji.

Badanie jakościowe to test immunochromatograficzny, wykorzystujący owcze przeciwciała przeciw kalcytoninie oraz mysie przeciwciała przeciw katakalcynie, połączone ze złotem koloidowym. Podczas testu zakrapla się 200 ml surowicy w wyznaczone miejsce. Zawarta we krwi prokalcytonina łączy się z przeciwciałami w kompleksy. Wynik badania odczytywany jest na podstawie obecności czerwonego paska oraz intensywności jego zabarwienia.

Badanie PCT – norma

Prawidłowe stężenie prokalcytoniny we krwi powinno być mniejsze niż 0,5 ng/ml.

Badanie prokalcytoniny – nieprawidłowe wyniki

Wyniki w przedziale 0,5-2 ng/ml wskazują na infekcje wirusowe, przewlekłe stany zapalne lub choroby autoimmunologiczne. Wynik taki notuje się również u osób, które przeszły zabiegi chirurgiczne, u zdrowych noworodków w pierwszych 6 godzinach życia oraz od 3. doby życia. Oznaczenie przeprowadza się także u osób, które doznały oparzeń. Stężenie prokalcytoniny powyżej 2 ng/ml oznacza zakażenie bakteryjne, zespół zaburzeń wielonarządowych lub zakażenie grzybicze. Wynik powyżej 2 ng/ml notuje się również u zdrowych noworodków między 6., a 42. godziną życia oraz u osób chorych na malarię. W przypadku sepsy lub wstrząsu septycznego wartość PTC może osiągać nawet 1000 ng/ml. Badanie PTC jest niezwykle skuteczne w wykrywaniu bakteryjnego podłoża infekcji, gdyż w przypadku zakażenia wirusowego, urazu czy choroby autoimmunologicznej wzrost poziomu prokalcytoniny jest nieznaczny. Z kolei przy zakażeniu bakteryjnym stężenie PTC jest wysokie i gwałtownie spada po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Co istotne, badanie PTC umożliwia zdiagnozowanie infekcji jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
 • Dunstan R. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych, Via Medica, Gdańsk 2002, ISBN 83-89012-96-0
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
~Anna29
~Anna29 6 miesięcy temu

Mam problem z ta prokalcytonina a mianowicie mój synek po urodzeniu miał wzrost crp, lekarz zalecił antybiotyk by go zbić następnie crp spadło lecz wzrosła prokalcytonina do 7 i znów antybiotyk ze środkiem przeciwgrzybicznym by zbić pct- gdy odstawiono antybiotyk po ok 4 dniach gdy pct spadło do ok 2,8 to pct wzrosło do 4 - lekarze nie spotkało się z takim przypadkiem- pomożecie ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prokalcytonina
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze