Prokalcytonina - wskazania, metody badania, normy

Badanie stężenia prokalcytoniny (PCT) jest badaniem krwi wykorzystywanym w diagnostyce infekcji bakteryjnych. Poziom prokalcytoniny w osoczu pozwala określić intensywność i stopień infekcji, przy skrajnie wysokich wartościach wskazujących na ciężkie zakażenie. Badanie to umożliwia również różnicowanie infekcji bakteryjnych od wirusowych.

Prokalcytonina - wskazania

Wskazania do badania prokalcytoniny to:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

  • diagnostyka infekcji bakteryjnych;
  • różnicowanie zakażeń bakteryjnych i wirusowych, szczególnie w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz ciężkiego zapalenia płuc;
  • monitorowanie przebiegu choroby, a także skuteczności podjętego leczenia.

Badanie prokalcytoniny zleca się też w przypadku monitorowania pacjentów szczególnie narażonych na rozwój zakażenia (po operacjach chirurgicznych, po transplantacji, podczas immunosupresji, z uszkodzeniem wielonarządowym oraz u pacjentów wymagających leczenia na oddziałach intensywnej terapii). Prokalcytonię bada się też w diagnostyce i różnicowaniu etiologii ostrego zapalenia trzustki.

Prokalcytonina - metody badania

Istnieją dwie metody oznaczania prokalcytoniny we krwi - metoda ilościowa oraz metoda jakościowa. Ilościowe badanie prokalcytoniny to test immunoluminometryczny z wykorzystaniem przeciwciał przeciw kalcytoninie i katakalcynie. Te drugie wychwytują cząsteczki prokalcytoniny, a przeciwciała przeciw kalcytoninie są znaczone luminescencyjnie i wykorzystywane jako znacznik. Następnie w luminometrze dokonuje się pomiaru luminescencji.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach sięgnąć po zioła, ponieważ w naturalny sposób...

Badanie jakościowe prokalcytoniny to test immunochromatograficzny, wykorzystujący owcze przeciwciała przeciw kalcytoninie oraz mysie przeciwciała przeciw katakalcynie, połączone ze złotem koloidowym. Podczas testu zakrapla się 200 ml surowicy w wyznaczone miejsce. Zawarta we krwi prokalcytonina łączy się z przeciwciałami w kompleksy. Wynik badania prokalcytoniny odczytywany jest na podstawie obecności czerwonego paska oraz intensywności jego zabarwienia.

Prokalcytonina – normy

Prawidłowe stężenie prokalcytoniny we krwi powinno być mniejsze niż 0,1-0,5 ng/ml.

Prokalcytonina – nieprawidłowe wyniki

Wyniki prokalcytoniny w przedziale 0,5-2 ng/ml wskazują na przewlekłe stany zapalne lub choroby autoimmunologiczne. Wynik taki notuje się również u osób, które przeszły zabiegi chirurgiczne, u zdrowych noworodków w pierwszych 6 godzinach życia oraz od 3. doby życia. Oznaczenie prokalcytoniny przeprowadza się także u osób, które doznały oparzeń. Stężenie prokalcytoniny powyżej 2 ng/ml oznacza zakażenie bakteryjne, zespół zaburzeń wielonarządowych lub zakażenie grzybicze. Wynik prokalcytoniny powyżej 2 ng/ml notuje się również u zdrowych noworodków między 6., a 42. godziną życia oraz u osób chorych na malarię. W przypadku sepsy lub wstrząsu septycznego wartość PTC może osiągać nawet 1000 ng/ml.

Badanie prokalcytoniny jest niezwykle skuteczne w wykrywaniu bakteryjnego podłoża infekcji, gdyż w przypadku zakażenia wirusowego, urazu czy choroby autoimmunologicznej wzrost poziomu prokalcytoniny jest nieznaczny (przy zakażeniach wirusowych stężenie prokalcytoniny typowo w ogóle nie ulega podwyższeniu). Z kolei przy zakażeniu bakteryjnym stężenie prokalcytoniny jest wysokie i gwałtownie spada po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Co istotne, badanie PTC umożliwia zdiagnozowanie infekcji jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Dunstan R. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych, Via Medica, Gdańsk 2002, ISBN 83-89012-96-0
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
~Anna29
~Anna29 9 miesięcy temu

Mam problem z ta prokalcytonina a mianowicie mój synek po urodzeniu miał wzrost crp, lekarz zalecił antybiotyk by go zbić następnie crp spadło lecz wzrosła prokalcytonina do 7 i znów antybiotyk ze środkiem przeciwgrzybicznym by zbić pct- gdy odstawiono antybiotyk po ok 4 dniach gdy pct spadło do ok 2,8 to pct wzrosło do 4 - lekarze nie spotkało się z takim przypadkiem- pomożecie ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prokalcytonina - wskazania, metody badania, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Prokalcytonina - wskazania, metody badania, normy
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - Monocyty (WIDEO)

Badania krwi - Monocyty (WIDEO) Odtwórz wideo

poziom monocytów we krwi może być różny. Stan w którym liczba monocytów jest niższa w stosunku do ogólnie obowiązującej normy nazywamy monocytopenią (...) . Z kolei zbyt wysoka liczba monocytów we krwi zwana jest monocytozą. Zobacz...

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega...

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.