Pronasal – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Pronasal jest produktem leczniczym refundowanym, dostępnym na receptę. Zawiera substancję czynną mometasoni furoas o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz przeciwświądowym. Pronasal stosuje się w leczeniu kataru siennego i całorocznego podczas alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Polecany jest zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci w wieku powyżej 6. roku życia. Pronasal jest dostępny w postaci aerozolu do nosa. W zależności od dawki i opakowania jego cena waha się w przedziale 14-30 zł. Lek wydawany jest również za odpłatnością 50%.
1. Pronasal – właściwości
Zawiesina leku Pronasal zawiera mometazon furoinian należący do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Stosowanie leku posiadającego ten składnik hamuje proces zapalny jednocześnie zmniejszając obrzęk i łagodząc podrażnienie.
Ponadto, łagodzi kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa. Produkt Pronasal wskazany jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia podczas leczenia objawów związanych z sezonowym lub całorocznym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.
Pronasal stosuje się również w przypadku wystąpienia polipów nosa u osób dorosłych.
2. Pronasal – dawkowanie
Lek Pronasal należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Producent zaleca:
• przy leczeniu kataru zarówno siennego jak i całorocznego alergicznego zapalania błony śluzowej nosa; • przy polipach nosa.
3. Pronasal – przeciwwskazania
Leku Pronasal nie należy stosować jeżeli występuje uczulenie na mometazon furoinian albo na którykolwiek inny składnik produktu oraz jeżeli występuje niewyleczone zakażenie błony śluzowej nosa.
Stosowanie Pronasal kiedy np. opryszczka nie została jeszcze wyleczona może spowodować zaostrzenie objawów tego rodzaju zakażenie. Ponadto, leku Pronasal nie należy stosować wówczas wtedy, gdy niedawno został przeprowadzony zabieg chirurgiczny na wskutek urazu nosa lub w jego obrębie.
Należy pamiętać, że Pronasal zawiera chlorek benzalkoniowy, który w mniejszym lub w większym stopniu może podrażniać błonę śluzową nosa.
4. Pronasal – skutki uboczne
Pronasal tak jak każdy lek może powodować wystąpienie działań niepożądanych. Stosowanie leku może prowadzić do wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych. Po wystąpieniu obrzęku twarzy, języka, gardła, problemów z przełykaniem, trudności w oddychaniu należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc lekarską.
U niektórych osób po zastosowaniu Pronasal często występowały bóle głowy, krwawienia z nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa czy zakażenie górnych dróg oddechowych. W mniejszej ilości przypadków odnotowano jaskrę, zaćmę, zaburzeni smaku i węchu, świszczący oddech oraz uszkodzenie przegrody nosowej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.