Trwa ładowanie...

Prosaki na wargach sromowych - objawy, przyczyny, leczenie, czy są zaraźliwe

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
14.09.2023 15:11
Prosaki na wargach sromowych to zmora wielu pacjentek.
Prosaki na wargach sromowych to zmora wielu pacjentek. (Adobe stock)

Prosaki na wargach sromowych to niewielkie cysty, przyjmujące postać białych, kremowych bądź żółtawych grudek. Zmiany te powstają na skutek zamknięcia się gruczołów skórnych. Co warto wiedzieć na temat prosaków w obrębie okolic intymnych? Czy domowe leczenie prosaków na wargach sromowych to dobry pomysł?

spis treści

1. Jak wyglądają prosaki na wargach sromowych?

Prosaki na wargach sromowych to niewielkie, grudkowate zmiany skórne o białym bądź żółtawym zabarwienie, które mogą pojawić się zarówno na powierzchni warg sromowych większych, jak i mniejszych.

Z reguły rozmiar prosaków nie przekracza 1–2 mm. Maleńkie kuleczki o białej bądź żółtej barwie wywodzą się ze struktur nabłonkowych. Prosaki mogą pojawić się nie tylko w obrębie okolic intymnych. Nieduże grudki o wielkości ziaren maku często występują na:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • powiekach,
  • policzkach,
  • skroniach,
  • szyi,
  • brzuchu,
  • ramionach,
  • klatce piersiowej.

Warto zdawać sobie sprawę, że prosaki nie są objawem żadnej choroby. Ich obecność nie powoduje bólu czy świądu. Niektórzy postrzegają je jako pewien defekt kosmetyczny.

2. Prosaki na wargach sromowych – przyczyny

Białe grudki na wargach sromowych, zwane potocznie prosakami, mają swoje źródło w nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Ta intensywna produkcja sebum może prowadzić do zatrzymania mas keratynowych w okolicy mieszków włosowych. W wyniku tego procesu tworzą się charakterystyczne białe lub żółte grudkowate zmiany.

U niektórych pacjentów prosaki pojawiają się wskutek stosowania nieodpowiednich, zapychających gruczoły łojowe kosmetyków. Doprowadzenie do niedrożności gruczołów sprzyja pojawieniu się białych bądź żółtawych kuleczek.

3. Jak leczyć prosaki na wargach sromowych?

Leczenie prosaków na wargach sromowych powinno zawsze odbywać się pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Samodzielne przekłuwanie, wyciskanie czy wycinanie zmian jest niezwykle niebezpieczne i może skutkować zakażeniem.

Jak się pozbyć prosaków na wargach sromowych? W terapii niewielkich zmian skórnych zazwyczaj wykorzystuje się zabiegi z zakresu elektrokoagulacji czy elektrochirurgii. Grudki pojawiające się u pacjentek wskutek nasilonej aktywności gruczołów łojowych można usunąć przy użyciu terapii laserem CO2. Inną metodą jest użycie lasera erbowo-yagowego.

3.1. Maść na prosaki na wargach sromowych

Niestety, ani stosowaniekremu na prosaki okolic intymnych, ani wcieranie maści na prosaki na wargach sromowych nie sprawi, że zmiany skórne znikną. Preparaty o działaniu przeciwgrzybicznym, antybakteryjnym czy przeciwwirusowym nie leczą skutecznie takich zmian. Prosaki najlepiej usuwać w gabinecie wykwalifikowanego dermatologa.

4. Czy prosaki są zaraźliwe?

Wiele pacjentek zastanawia się, czy można zarazić się prosakami podczas tradycyjnego zbliżenia seksualnego czy stosunku oralnego. Niewielkie, drobne grudki nie są przenoszone drogą płciową. Nie można się także nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi. Zmiany te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, nie należy zatem się ich zbytnio obawiać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze