Trwa ładowanie...

Prosaki u noworodka - charakterystyka, przyczyny, leczenie

Prosaki u noworodka to dosyć powszechny problem. Zdaniem lekarzy, zmiany te mogą dotyczyć nawet czterdziestu procent noworodków i niemowlaków. Drobne krostki koloru białego, żółtego lub kremowego pojawiają się na skórze dzieci wskutek zrogowacenia mieszków włosowych oraz zatkania ujścia gruczołu łojowego. Prosaków u dziecka pod żadnym pozorem nie należy wyciskać, ugniatać czy przebijać igłą. Zazwyczaj ten problem natury kosmetycznej ustępuje samoistnie po kilku, kilkunastu dniach.

spis treści

1. Czym są prosaki u noworodka?

Prosaki u noworodka są kilkumilimetrowymi grudkami pojawiającymi się w okolicach nosa, brody, czoła, brody lub policzków. Barwa wystających nad powierzchnię skóry grudek zazwyczaj jest biała, kremowa lub żółtawa.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Prosaki choć typowe dla wieku niemowlęcego, mogą pojawić się także u osób w wieku dojrzałym. Warto zaznaczyć, że malutkie, białe lub kremowe kuleczki nie są zaraźliwe. Nie wywołują bólu, ani nie zagrażają zdrowiu dziecka. Stanowią jedynie problem natury estetycznej. Po upłynięciu kilku, kilkunastu dni zmiany te zazwyczaj znikają samoistnie.

2. Czym spowodowane są prosaki u noworodka?

Czym spowodowane są prosaki u noworodka? Białe, kremowe lub żółtawe grudki pojawiają się na skórze maluszka wskutek zrogowacenia, a następnie zapchania mieszków włosowych przez sebum. Pory w skórze zostają zaczopowane nadmierną ilością mas łojowych, co w następstwie prowadzi do pojawienia się maleńkich krostek.

Zmiany skórne pojawiające się na brodzie, policzkach czy czole maluszka rzadko wymagają specjalistycznego leczenia. Uważa się, że obecność krostek jest ściśle związana z działaniem niewykształconych w pełni gruczołów łojowych. Nie w pełni rozwinięte gruczoły łojowe powodują, że skóra maluszka znacznie szybciej odwadnia się i przegrzewa.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także: Rozwój noworodka

3. Leczenie prosaków

Prosaki pojawiające się na skórze noworodków i niemowląt nie wymagają żadnego specjalistycznego leczenia. Ważna jest jednak odpowiednia higiena oraz pielęgnacja skóry dziecka. Stosowanie kosmetyków o zbyt tłustej konsystencji może sprzyjać zapychaniu porów skórnych, a w konsekwencji prowadzić do pojawienia się nowych prosaków.

Buzię maluszka warto przemywać wyłącznie delikatnymi kosmetykami, które nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji zapachowych, detergentów czy konserwantów. Dodatkowo, zalecane jest mycie skóry przegotowaną wodą.

Pod żadnym pozorem rodzice nie powinni wyciskać, nakłuwać czy drapać białych, kremowych lub żółtych krostek, ponieważ może to skutkować bliznami, ciężkimi zakażeniami skóry lub infekcjami w obrębie centralnego układu nerwowego. Prosaków nie należy również smarować specjalistycznymi maściami czy kremami. Wizytę u dermatologa warto rozważyć wówczas, gdy krostki nie ustąpią samoczynnie po kilku tygodniach.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza