Trwa ładowanie...

Proteza natychmiastowa – zalety, wady i cena

Avatar placeholder
19.01.2023 14:20
Proteza natychmiastowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, jest zakładana przez stomatologa od razu po ekstrakcji zębów
Proteza natychmiastowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, jest zakładana przez stomatologa od razu po ekstrakcji zębów (AdobeStock)

Proteza natychmiastowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, jest zakładana przez stomatologa od razu po ekstrakcji zębów. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku usunięcia ich w odcinku przednim. Pozwala na zachowanie estetyki wyglądu, co ma duży wpływ na komfort psychiczny pacjenta. Jakie są jej zalety i wady?

spis treści

1. Co to jest proteza natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa jest uzupełnieniem uzębienia, które nakłada się zaraz po usunięciu zęba czy kilku zębów przednich. Robi to stomatolog, zwykle jeszcze podczas działania znieczulenia podanego w celu ekstrakcji zęba.

Dzięki temu nie trzeba czekać na wygojenie się ran, co pozwala na uniknięcie dyskomfortu i stresu związanego z nieestetycznym wyglądem jamy ustnej.

Zobacz film: "Dlaczego niektórzy mają żółte zęby, a inni białe? Co zrobić, by mieć hollywoodzki uśmiech?"

Rozwiązanie ma wiele zalet, jednak decyzja o wstawieniu uzupełniania natychmiastowego nie może zostać podjęta tuż przed ekstrakcją, a zdecydowanie wcześniej. Do zabiegu należy się bowiem przygotować.

Konieczne jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne, a także analiza zdjęcia pantomograficznego i wykonanie wycisków. Przed zabiegiem ustalany jest także kolor oraz kształt zębów (uzupełnienie ma imitować prawdziwe zęby pacjenta). Proteza natychmiastowa może być zarówno protezą częściową, jak i całkowitą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Zalety protezy natychmiastowej

Gdy zachodzi konieczność usunięcia większej liczby zębów, zwykle proteza natychmiastowa jest traktowana jako rozwiązanie tymczasowe, sprawdzające się do czasu wykonania właściwej protezy.

Ponieważ jednak proteza natychmiastowa nie różni się od tradycyjnych protez akrylowych, może być używana na stałe i służyć przez wiele lat. Musi być tylko dobrze dobrana. Trzeba też pamiętać, by dokonać jej podścielenia i odpowiedniego dopasowania już po wygojeniu dziąseł. Nie wolno tego zaniedbać, ponieważ uzupełnienie będzie nieprawidłowo przylegać do podniebienia, co może doprowadzić do przerostu błony śluzowej.

Proteza natychmiastowa to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z utratą uzębienia, ma pozytywny wpływ na komfort psychiczny i estetykę uśmiechu. Co ważne, inaczej niż w przypadku protezy klasycznej, nie trzeba przechodzić przez okres bezzębia, który negatywnie wpływa na samopoczucie.

Ponadto proteza pozwala na spożywanie posiłków w krótkim czasie po zabiegu. Stanowi także naturalną barierę i zabezpieczenie skrzepu przed wypłukaniem. Pozwala również uniknąć wad wymowy, które czasem pojawiają się po usunięciu zęba, a i chroni rany poekstrakcyjne przed dostaniem się do nich resztek jedzenia, co zmniejsza krwawienie i sprawia, że dziąsła szybciej się goją.

3. Wady, ograniczenia i przeciwwskazania

Protezy natychmiastowe mają też wady. Może nią być konieczność podścielenia, a także późniejszych korekt. Pierwszą z nich wykonuje się najczęściej po około 3-4 tygodniach od ekstrakcji zęba. Oznacza to, że założenie i utrzymanie protezy natychmiastowej wymaga kilku wizyt przed zabiegiem i kontroli po. Czasem, zwłaszcza gdy wyrwanych zostało kilka zębów, konieczna jest późniejsza wymiana protezy natychmiastowej.

Inne wady protez natychmiastowych to:

  • wyższe koszty w porównaniu z tradycyjną protezą,
  • utrzymanie protezy na podłożu, pomimo wielu podścieleń, może być gorsze z uwagi na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zaników wyrostka zębodołowego,
  • mogą wystąpić gorsze efekty estetyczne z powodu braku możliwości kontroli ustawienia zębów sztucznych w odcinku przednim.

Nie wszyscy mogą skorzystać z protezy natychmiastowej. Przeciwwskazaniem jest:

  • ostra infekcja błon śluzowych,
  • zaplanowana operacja plastyczna w obrębie podniebienia lub okolicy podjęzykowej,
  • niepełnosprawność psychiczna lub fizyczna.

3.1. Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa?

Cena protezy natychmiastowej zależy głównie od liczby zębów, które ma zastępować, ale i od użytych materiałów. Proteza tego typu najczęściej wykonywana jest z akrylu, który zapewnia jej naturalny wygląd i komfort podczas noszenia.

4. Jak dbać o protezę natychmiastową?

By cieszyć się trwałością rozwiązania tego typu, trzeba też pamiętać o kontrolach, przestrzeganiu zaleceń lekarza oraz odpowiedniej higienie jamy ustnej, co pozwoli uniknąć zapalenia jamy ustnej, odleżyn, próchnicy w swoich zębach czy nieświeżego oddechu.

Jak dbać o protezę zębową? Bardzo ważne jest czyszczenie jej przy pomocy specjalnej szczoteczki. Trzeba ją myć co najmniej dwa razy dziennie. Dostępne są także pasty i inne specjalne preparaty ułatwiające oczyszczanie protez. Dużą rolę odgrywa także dbanie o higienę języka, dziąseł i podniebienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze