Provag żel – skład, wskazania i działanie
Provag żel to wyrób medyczny polecany kobietom i dziewczynkom zmagających się ze skłonnościami do suchości zewnętrznych narządów płciowych, zaburzeń naturalnej mikroflory oraz nawracających stanów zapalnych. Można stosować go codziennie lub doraźnie, zarówno w celach terapeutycznych, jak i w profilaktyce infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Provag żel?
Provag żel to specjalistyczny wyrób medyczny, który stosuje się w celu wspomagania leczenia i łagodzenia skutków zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych zewnętrznych narządów płciowych, ale i zapobiegania im. Polecany jest zarówno dojrzałym kobietom, jak i nastolatkom oraz małym dziewczynkom. Opakowanie zawiera pojemnik 30 g, typu Airless, w kartoniku z instrukcją używania.
Produkt swoje właściwości zawdzięcza obecności takich składników jak substancje wytwarzane naturalnie przez bakterie kwasu mlekowego tzw. metabolity (to między innymi kwas mlekowy, bakteriocyny, aktywne kwasy organiczne).
Provag żel zawiera: Lactobacillus ferment, aqua, propylene glycol, glycerin, hydroxypropyl methylcellulose, phenethyl alcohol, caprylyl glycol, parfum. Nie ma w nim konserwantów, barwników i potencjalnych alergenów (parabenów, detergenów w tym SLS, SLES).
Działanie Provag żel
Jak działa Provag żel? Przede wszystkim łagodzi podrażnienia, uczucie pieczenia, świądu i dyskomfortu oraz inne dolegliwości wywołane stanem zapalnym okolic intymnych. Ponadto pielęgnuje je i nawilża.
Co istotne, preparat utrzymuje fizjologiczne, kwaśne pH. To pozwala zachować równowagę mikrobiologiczną okolic intymnych, co chroni je przed rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej.
Provag żel działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo wobec patogenów najczęściej wywołujących stany zapalne pochwy. Oznacza to, że ogranicza wzrost Candida albicans i Candida glabrata, a i jest aktywny wobec Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Prevotella bivia, Streptococcus agalactiae.
2. Wskazania do stosowania Provag żel
Provag żel można stosować zarówno codziennie, jak i doraźnie w celu:
- utrzymania fizjologicznego, kwaśnego pH,
- utrzymania równowagi mikroflory okolic intymnych,
- wspomagania leczenia zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych okolic intymnych,
- łagodzenia objawów zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, takich jak świąd, pieczenie czy dyskomfort.
Produkt sprawdza się także w stanach zwiększonego ryzyka rozwoju stanu zapalnych w okolicach intymnych. Można po niego sięgać:
- w okresie klimakterium,
- po połogu (z uwagi na brak odpowiednich badań kobiety w ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skontaktować się z lekarzem),
- w cukrzycy,
- w trakcie i po kuracji antybiotykowej (doustnej lub dopochwowej),
- przy częstym korzystaniu z basenu, jacuzzi, sauny,
- po depilacji okolic intymnych,
- w sytuacjach utrudnionej higieny, np. podczas podróży.
3. Dla kogo Provag żel?
Provag żel jest polecany kobietom i dzieciom powyżej 1. roku ze skłonnościami do:
- zaburzeń naturalnej mikroflory miejsc intymnych,
- suchości zewnętrznych narządów płciowych,
- nawracających stanów zapalnych.
Preparat jest hipoalergiczny, stąd może być stosowany przez osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii, atopii, przesuszania i podrażnień w obrębie zewnętrznych narządów płciowych.
Produkt testowany dermatologicznie i ginekologicznie. Posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
4. Jak stosować Provag żel?
Preparat jest nie tylko skuteczny i bezpieczny, ale i komfortowy w użyciu. Nie brudzi przy tym bielizny. Jak go stosować?
Po podmyciu się należy nałożyć cienką warstwę żelu Provag na okolice krocza i zewnętrznych narządów płciowych, zawsze w kierunku od przodu w kierunku odbytu. Zazwyczaj wystarczy jedna aplikacja raz na dobę, choć w razie potrzeby żel można stosować 2-3 razy dziennie. W celu uzyskania silniejszych i długotrwałych efektów wskazane jest jednoczesne stosowanie Provag żel z dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego Provag w postaci kapsułek doustnych.
5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
Provag żel nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników wyrobu. Co istotne, w przypadku ostrych infekcji pochwy wskazane jest stosowanie pod nadzorem lekarza.
Po aplikacji preparatu może wystąpić chwilowe delikatne szczypanie, co jest związane z prawidłową reakcją na obniżenie pH. Jeśli jednak pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak nasilenie świądu i pieczenia bądź wysypka, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.