Trwa ładowanie...

Prozopagnozja - przyczyny, objawy, jak sobie radzić

Niezdolność do rozpoznawania twarzy osób bliskich, czy też znajomych, to choroba o nazwie prozopagnozja. Takie schorzenie jest określane jako ślepota twarzy i występuje także pod nazwą agnozja. Osoba, która cierpi na tę chorobę ma problemy z rozpoznaniem twarzy swoich bliskich lub znajomych. Wydaje mu się też, że nigdy wcześniej ich nie widział. Prozopagnozja nie jest zaburzeniem związanym z wadą wzroku, czy też upośledzeniem intelektu. Choroba ta jest znana również jako syndrom Brada Pitta, ze względu na to, że cierpi na nią ten popularny amerykański aktor.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Prozopagnozja - przyczyny

Do tej pory nie udało się ustalić dokładnych przyczyn występowania ślepoty twarzy. Uważa się, że prozopagnozja ma miejsce wtedy, gdy płat skroniowy niewłaściwie funkcjonuje. Przypuszcza się także, że wywołanie prozopagnozji może też mieć związek z nieodpowiednim działaniem ścieżek neuronowych, które są odpowiedzialne za połączenia obszarów mózgowia odpowiadających za zapamiętywanie widzianych kiedyś obrazów i porównywanie ich z tymi, które chory właśnie w danej chwili ogląda.

Specjaliści badający tę chorobę podejrzewają, że prozopagnozja wiąże się z zaburzeniem wrażeń wzrokowych. Mogłoby to nastąpić w przypadku uszkodzenia kory wzrokowej znajdującej się w prawej półkuli mózgu człowieka. Nie wyklucza się także tego, że prozopagnozja może wystąpić na skutek wypadku lub jako choroba wrodzona. Jednak dokładnie trudno jest określić dlaczego występuje. Badania wciąż trwają.

Prozopagnozja objawia się problemami z rozpoznawaniem twarzy innych osób
Prozopagnozja objawia się problemami z rozpoznawaniem twarzy innych osób

2. Prozopagnozja - objawy

Prozopagnozja to choroba, której charakterystycznym objawem jest to, że dana osoba po prostu ma trudności z rozpoznaniem twarzy swoich bliskich, czyli rodziny. Chory nie pamieta też jak wyglądają jego przyjaciele oraz znajomi. Wszystko to oczywiście zależy od stadium choroby. Propzopagnozja może też osiągnąć taki stan, że osoba cierpiąca na nią widząc np. swoje zdjęcie nie potrafi na nim rozpoznać samego siebie.

Kolejnym objawem ślepoty twarzy jest też trudność z zapamiętaniem miejsc, w których chory już kiedyś był lub przebywa stale. Określa się to jako prozopagnozja topograficzna. Bywa też tak, że osoba z tą przypadłością nie potrafi odróżnić od siebie pewnych przedmiotów.

3. Prozopagnozja - jak sobie radzić

Do tej pory nie wynaleziono leku, który mógłby skutecznie radzić sobie z efektami ślepoty twarzy. Prozopagnozja jest chorobą, gdzie chorych nie poddaje się specjalistycznej terapii, czy leczeniu, a jedynie stosuje się różne ćwiczenia mające na celu poprawę pamięci. W przypadku, gdy prozopagnozja objawiła się po uszkodzeniu mózgu, wtedy lekarz może zalecić stosowanie tzw. leków ogólnych. Ich zadaniem jest poprawienie krążenia mózgowego.

Zaburzenia koncentracji i pamięci
Zaburzenia koncentracji i pamięci

Chcąc poznać przyczyną problemu z brakiem koncentracji najrozsądniejszym wyjściem jest udanie się na...

zobacz galerię

Prozopagnozja charakteryzuje się tym, że chory nie rozpoznaje twarzy jako całości. Jednak może określić z kim właśnie się spotkał po pewnych detalach. Chory potrafi zapamiętać daną  osobę ze względu na szczegóły jej wyglądu np. po ukształtowaniu ust, uszu, nosa albo charakterystycznych znakach jak pieprzyk, brodawka. Również zwraca uwagę na sposób mówienia, tembr głosu, chód, zapach lub styl ubierania się danego człowieka. Chory utożsamia konkretną osobę z danym miejscem, jednak gdy zobaczy ją gdzie indziej, wtedy może jej nie rozpoznać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.