NewsyPryszczyca a sytuacja w Polsce. Aktualne informacje, ostrzeżenia i zalecenia ministerstwa

Pryszczyca a sytuacja w Polsce. Aktualne informacje, ostrzeżenia i zalecenia ministerstwa

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje kroki, by zabezpieczyć Polskę przed pryszczycą. Jakie zalecenia obowiązują w kraju? Co powinni zrobić polscy rolnicy? Jak wygląda wizyta w ogrodach zoologicznych w Polsce? Przygotowaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania.

Pryszczyca a sytuacja w Polsce. Aktualne informacje, ostrzeżenia i zalecenia ministerstwa
Pryszczyca a sytuacja w Polsce. Aktualne informacje, ostrzeżenia i zalecenia ministerstwa
Źródło zdjęć: © East News

Pryszczyca (ang. Foot and Mouth Disease, FMD) to wysoce zakaźna choroba wirusowa zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, świnie, kozy czy owce. Choć w Polsce nie odnotowano przypadków tej choroby od 1971 roku, w ostatnich miesiącach sytuacja epidemiologiczna w Europie budzi poważne obawy.

Zmiany w polskich ogrodach zoologicznych

Warszawskie zoo wprowadziło maty dezynfekujące przy wejściu i zamknęło niektóre strefy. Odwiedzający nie mogą dotykać ani karmić zwierząt. W Opolu zakazano wnoszenia produktów pochodzenia zwierzęcego, a przed wejściem do wolier obowiązkowa jest dezynfekcja rąk.

W krakowskim zoo zamknięto minizoo. Jak podkreśla warszawskie zoo, wirus może przenosić się na ludzi, ale objawy są łagodne. Polskie ogrody zoologiczne podejmują działania prewencyjne, mimo że w kraju nie stwierdzono pryszczycy. Zespoł Zarządzania Kryzysowego MriRW potwierdza, że sytuacja jest stabilna. Wprowadzone środki mają na celu ochronę zwierząt i odwiedzających.

Współpraca z inspekcjami i służbami

Ministerstwo współpracuje z Główną Inspekcją Weterynaryjną oraz służbami mundurowymi, takimi jak Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna. Na granicach wprowadzono obowiązek dezynfekcji pojazdów, a przewóz bydła jest ściśle kontrolowany. Pryszczyca, choć nie występuje w Polsce, pojawiła się na Węgrzech i Słowacji.

Chociaż choroba u ludzi ma łagodny przebieg, osoby pracujące w gospodarstwach powinny zachować ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami i przestrzeganie zasad higieny.

Policja monitoruje ogłoszenia o handlu zwierzętami

Policja w Polsce zintensyfikowała działania kontrolne w zakresie ogłoszeń dotyczących kupna i sprzedaży zwierząt. Jak informuje serwis Strefa Agro, Wydział Walki z Cyberprzestępczością przeanalizował aż 10 500 ogłoszeń, koncentrując się na legalności pochodzenia zwierząt oraz szczepionek.

Działania kontrolne prowadzone są również na granicach w województwach opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim. Transport zwierząt i produktów ograniczono do siedmiu przejść granicznych. W Zachodniopomorskiem sprawdzane są przewozy zwierząt, mięsa, słomy i siana.

Jak rozpoznać pryszczycę?

Objawy pryszczycy obejmują: gorączkę, apatię, brak apetytu, spadek mleczności oraz pęcherze na języku i wargach. W przypadku zaobserwowania tych symptomów, należy niezwłocznie zgłosić to do powiatowego lekarza weterynarii lub lokalnych władz.

Działania zapobiegawcze

W przypadku podejrzenia choroby, zaleca się izolację chorych zwierząt i ograniczenie dostępu osób postronnych do gospodarstwa. Pryszczyca może prowadzić do dużych strat finansowych, w tym wybicia stad i zakazu obrotu zwierzętami.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie