Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto je wykupić?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada już duża grupa Polaków. To alternatywa dla państwowej ochrony zdrowia, która nie każdemu odpowiada. Czy jednak faktycznie prywatne ubezpieczenia zdrowotne są opłacalną inwestycją? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?
1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenia na życie
Prywatna praktyka lekarska jest dzisiaj bardzo popularna. To w jej ramach najczęściej udaje się uzyskać poradę lekarską bez oczekiwania w kolejce. Specjaliści w gabinetach prywatnych posiadają dobrej jakości sprzęt, co jest niezwykle ważne w procesie diagnostyki.
Często polisy zdrowotne umożliwiają właśnie korzystanie z tego rodzaju porad medycznych. Otwierają też drzwi do wysokiej klasy klinik, gdzie pacjent może liczyć na obsługę na bardzo wysokim poziomie. Ich zaletą jest m.in. łatwiejszy dostęp do specjalistów oraz dogodne godziny przyjęć (tego rodzaju placówki często otwarte są do późnych godzin wieczornych).
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie są tym samym co ubezpieczenie na życie. To ostanie może jednak uwzględniać wypłatę środków w przypadku wypadku, złamania kończyny, a nawet ciężkich chorób, np.:
2. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak wybrać najlepsze?
Składki na ubezpieczenie społeczne, choć obowiązkowe, nie każdego satysfakcjonują. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest bardzo długi. Wiele godzin trzeba też spędzić w kolejce. Potrzebne jest ponadto skierowanie. To dla wielu osób, zwłaszcza aktywnych zawodowo, duże utrudnienie. Trzeba zwolnić się z pracy lub wykorzystać wolny dzień, a i tak nie ma się gwarancji, że wizyta dojdzie do skutku.
Alternatywą jest prywatna opieka medyczna. Zapewnia większy komfort leczenia i szeroki dostęp do specjalistów bez skierowania.
Co jednak istotne, rezygnacja z ubezpieczenia gwarantowanego NFZ nie jest możliwa. Jeśli więc zdecydujemy się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, koszty ponosimy niejako podwójnie. A to dlatego, że w sytuacji nagłego wypadku czy w chwili zagrożenia życia pacjent kierowany jest do szpitala publicznego.
Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne mamy dwie opcje: abonament w prywatnym centrum medycznym lub ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej.
3. Jakie wady i zalety mają prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to jeden z rodzajów ubezpieczeń dobrowolnych. Wiele firm ma je w swojej ofercie, stąd warto dobrze przeanalizować umowę przed zakupem. Mogą np. obejmować hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie, za tę możliwość jednak zapłacić trzeba nieco więcej.
Firmy ubezpieczeniowe często również kierują swoją ofertę do firm. Ubezpieczenie grupowe jest często korzystniejsze niż indywidualne. Zdarza się też, że to pracodawca ponosi koszty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego swoich pracowników. To jeden z elementów zaplecza socjalnego.
Zanim podpisze się umowę z ubezpieczycielem, należy dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Warto zapytać o okres karencji. To czas, przez który niemożliwe jest skorzystanie z ubezpieczenia mimo opłaconej składki. W umowie może też pojawić się zapis regulujący częstotliwość wizyt lub wykonywania określonych badań, np. tomografii komputerowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.