NewsyPrzed badaniem odstaw ten suplement. Endokrynolog ostrzega, że może fałszować wyniki

Przed badaniem odstaw ten suplement. Endokrynolog ostrzega, że może fałszować wyniki

Badania laboratoryjne stanowią podstawę diagnostyki wielu chorób, zwłaszcza w dziedzinie endokrynologii. Jednak nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę, że niektóre suplementy mogą fałszować ich wyniki.

Lekarz alarmuje. "Pamiętaj, by wcześniej odstawić"
Lekarz alarmuje. "Pamiętaj, by wcześniej odstawić"
Źródło zdjęć: © Getty Images, znanylekarz.pl

Podstępna biotyna

Jak wskazuje endokrynolog dr Szymon Suwała, przed udaniem się na badanie w kierunku chorób tarczycy, szczególną uwagę należy zwrócić na biotynę (witaminę H).

"Biotyna (witamina H) jest częstym składnikiem suplementów diety, głównie koncentrujących się na zapobieganiu wypadaniu i łamliwości włosów oraz paznokci" - zaznacza lekarz w swoim poście na Instagramie.

Biotyna jest wykorzystywana w wielu testach laboratoryjnych jako część układu wykrywającego określone substancje we krwi. Jej nadmiar może zaburzać ten mechanizm, prowadząc do błędnych odczytów.

WIDEO

Witamina dla włosów. Stymuluje porost, opóźnia siwienie

"Zapotrzebowanie dzienne człowieka na biotynę wynosi 30-75ug, suplementy zaś zawierają wielokrotnie większe dawki - nie stanowi to jednak problemu z uwagi na jej toksyczność (bo jest ona bardzo mała). Problemem jest to, że stosowanie tych suplementów może fałszować wyniki badań laboratoryjnych!" - dodaje dr Suwała.

Nieprawidłowa diagnoza

Nieprawidłowe wyniki badań mogą prowadzić do błędnych diagnoz i niewłaściwego leczenia. Szymon Suwała zwraca uwagę, że w kontekście klinicznym może to skutkować m.in.:

  • fałszywym rozpoznaniem nadczynności tarczycy, np. w chorobie Gravesa-Basedowa lub Hashitoxicosis,

  • błędnym podejrzeniem hiperkortyzolemii (nadmiernego wydzielania kortyzolu),

  • niezauważeniem niedoczynności przytarczyc, hiperprolaktynemii czy hipogonadyzmu.

"70 proc. decyzji medycznych podejmowanych jest na podstawie wyników badań laboratoryjnych - kluczowe jest, by były one precyzyjne" - zauważa lekarz.

Kiedy odstawić?

Chociaż nowoczesne analizatory są coraz bardziej odporne na zakłócenia związane z biotyną, nadal zaleca się jej odstawienie przed pobraniem krwi:

  • dawki do 5 mg/d – na 1-3 dni przed badaniem,

  • dawki powyżej 5 mg/d – na 7 dni przed badaniem.

"Wykonując badania diagnostyczne w laboratorium, pamiętaj by odpowiednio wcześniej odstawić suplementy zawierające biotynę!" - apeluje ekspert.

Biotyna jest bezpieczna dla zdrowia, ale jej nadmiar może powodować zakłócenia w wynikach badań laboratoryjnych. Jeśli przyjmujesz suplementy, które ją zawierają, poinformuj lekarza i dostosuj czas ich odstawienia przed wykonaniem badań.

Dzięki temu unikniesz fałszywych wyników i niepotrzebnego stresu związanego z błędnymi diagnozami.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. Instagram

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie