Przełom w leczeniu otyłości. Nowy lek może pomóc milionom
Novo Nordisk, znany producent leków na cukrzycę i otyłość, zawarł umowę z kalifornijską firmą Septerna, by wspólnie opracować innowacyjne, doustne terapie ukierunkowane na choroby metaboliczne. Celem współpracy będzie stworzenie doustnych leków na cukrzycę i otyłość.
W tym artykule:
Prace nad nowym lekiem na otyłość
W ramach partnerstwa przewidziano cztery programy rozwojowe oraz płatności dla Septerny sięgające nawet 2 miliardów dolarów. To część większej strategii Novo Nordisk, która zakłada wzmocnienie pozycji w szybko rosnącym segmencie leków odchudzających, szacowanym na 150 mld dolarów.
To już kolejna duża transakcja w tej branży – niedawno firma Roche ogłosiła współpracę z Zealand Pharma, wartą ponad 5 mld dolarów. Tymczasem amerykańskie organy regulacyjne analizują wniosek Novo dotyczący doustnej wersji Wegovy – pierwszej w swoim rodzaju terapii GLP-1 w formie tabletki.
Jeśli nowa wersja Wegovy uzyska zgodę regulatorów, będzie to przełom na amerykańskim rynku – stanie się bowiem pierwszym doustnym lekiem na otyłość należącym do grupy GLP-1. Dotychczas terapie tego typu były dostępne wyłącznie w formie zastrzyków, dlatego tabletka mogłaby znacząco zwiększyć komfort pacjentów i poszerzyć dostęp do leczenia.
Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość
Otyłość w Polsce
Otyłość to przewlekła choroba, która polega na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, zaburzającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Otyłość zwiększa ryzyko wielu poważnych schorzeń, m.in. cukrzycy typu 2, chorób serca czy nowotworów. Przyczyn jest wiele – od złych nawyków żywieniowych, przez brak ruchu, po czynniki genetyczne i hormonalne. Leczenie wymaga kompleksowego podejścia, ale najważniejszym krokiem jest świadomość i gotowość do zmian.
Prognozy są niepokojące – jak podaje NFZ do 2035 roku aż 4 miliardy ludzi na świecie może zmagać się z nadwagą lub otyłością. Polska również znajduje się w tej statystycznej fali. Szacuje się, że w ciągu dekady otyłość dotknie ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i 25 proc. kobiet w naszym kraju. Już dziś choroba ta generuje olbrzymie koszty – w 2023 roku wydatki na leczenie jej powikłań przekroczyły 3,8 miliarda złotych.
Źródło: businessinsider.com.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.