Trwa ładowanie...

Objawy przepukliny – symptomy, przyczyny, leczenie

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenia, które można zbadać dotykiem. W przepuklinie narządy przemieszczają się do sąsiadujących jam ciała. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy przepukliny? Jak wygląda leczenie przepukliny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy przepukliny

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Inne objawy dotyczą zaburzenia pracy narządu, który przemieścił się do innej jamy ciała. Przepuklina u mężczyzn najczęściej powstaje w kanale pachwinowym, u kobiet w kanale udowym. Może się jednak zdarzyć, że przepuklina pojawi się w pępku lub na linii pośrodkowej brzucha. Objawami przepukliny z początku może być miękki guz, który daje się łatwo przemieścić do jamy brzusznej. Podczas dotykania tego charakterystycznego guza, odczuwa się promienujący na inne narządy ból.

Wróżniamy kilka rodzajów przepuklin, między innymi przepuklinę: brzuszną lub pachwinową, które zaliczamy do przepuklin zewnętrznych. Do przepukliny wewnętrznej zaliczamy przepuklinę okołoprzełykową oraz wślizgową. Objawy przepukliny okołoprzełykowej to charakterystyczny wpust w miejscu, gdzie przełyk łączy się z żołądkiem i przemieszczanie się żołądka do klatki piersiowej. Objawy przepukliny wślizgwej to wypuklenie górnej części żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przełyku.

 

2. Dlaczego powstaje przepuklina

Za powstanie przepukliny odpowiada osłabienie tkanek, które budują ściany jam ciała. Takie objawy mogą powstać za sprawą wzrostu ciśnienia w otoczeniu jamy brzusznej, za którą z kolei odpowiada najczęściej wzmożony wysiłek fizyczny, zaparcia oraz przerost gruczołu krokowego.

 

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przepuklina może również powstać w powikłaniu przy cukrzycy lub chorobach autoimmunologicznych. Oba schorzenia prowadzą do osłabienia) tkanek. Zdarza się jednak, że objawy przepukliny pojawiają się po zabiegu, na przykład nieodpowiednim zszyciu powłok.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

3. Leczenie przepukliny

Leczenie objawów przepukliny polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego oraz na leczeniu nieinwazyjnym. Leczenie nieinwazyjne polega między innymi na podawaniu leków w ostrym etapie choroby. Kiedy przepuklina ustępuje, zalecane są ultradźwięki, magnetoterapia, krioterapia lub laser. Leczenie nieinwazyjne to także odpowiednie kołnierze lub gorsety, gdy objawy przepukliny nie utrudniają codziennego funkcjonowania.

Zobacz także

Zabieg usunięcia przepukliny brzusznej polega na odprowadzeniu zawartości worka poprzez jego otwarcie lub zgłębienie. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki. Chcąc zapobiec nawrotom objawów przepukliny – które niestety są możliwe, gdy tkanki pozostają osłabione – stosuje się siatkę wzmacniającą z tworzywa sztucznego. Jeżeli objawy przepukliny dotyczą rozworu przełykowego, operacja polega na przyszyciu przemieszczonego dna żołądka. Żołądek przyszywa się dookoła przełyku.

 

Następny artykuł: Objawy przepukliny pachwinowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.