Trwa ładowanie...

Objawy przepukliny – symptomy, przyczyny, leczenie

Objawy przepukliny – symptomy, przyczyny, leczenie
Objawy przepukliny – symptomy, przyczyny, leczenie (123rf)

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenia, które można zbadać dotykiem. W wielu przypadkach powodują one dolegliwości bólowe (choć jest to w dużej mierze zależne od miejsca powstania schorzenia). W przepuklinie narządy przemieszczają się do sąsiadujących jam ciała. Wystąpienie objawów przepukliny powinno skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza. Specjalista po wystawieniu odpowiedniej diagnozy, będzie w stanie wybrać najodpowiedniejszą metodę leczenia. W zależności od rodzaju przepukliny stosuje się leczenie nieinwazyjne lub operacyjne. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy przepukliny? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Szczegóły poniżej.

spis treści

1. Objawy przepukliny

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Inne objawy dotyczą zaburzenia pracy narządu, który przemieścił się do innej jamy ciała. Przemieszczenie odbywa się przez otwory wrodzone lub otwory nabyte. W zależności od lokalizacji, wyróżnia się przepukliny zewnętrzne – które powstają pod skórą oraz przepukliny wewnętrzne, które tworzą innych jamach ciała. Przepuklina u mężczyzn najczęściej powstaje w kanale pachwinowym, u kobiet w kanale udowym (przepuklina udowa).

Objawami przepukliny z początku może być miękki guz, który daje się łatwo przemieścić do jamy brzusznej. Podczas dotykania tego charakterystycznego guza, odczuwa się promienujący na inne narządy ból (odpowiednio w przypadku przepukliny pachwinowej ból może promieniować aż do jądra). Może się jednak zdarzyć, że przepuklina pojawi się w pępku lub na linii pośrodkowej brzucha. W takim przypadku pacjent może uskarżać się na kłujący ból, który promieniuje do pleców, a także bolesne zaparcia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wróżniamy kilka rodzajów przepuklin, między innymi przepuklinę: brzuszną lub pachwinową, które zaliczamy do przepuklin zewnętrznych.

Do przepukliny wewnętrznej zaliczamy przepuklinę okołoprzełykową oraz wślizgową. Objawy przepukliny okołoprzełykowej to charakterystyczny wpust w miejscu, gdzie przełyk łączy się z żołądkiem i przemieszczanie się żołądka do klatki piersiowej. Objawy przepukliny wślizgwej to wypuklenie górnej części żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przełyku.

Ponadto osobom z objawami przepukliny najczęściej towarzyszy ból oraz uczucie „pociągania”. Objawem charakterystycznym przepukliny się uczucie pieczenia podczas uciskania guzu oraz podczas przemieszczania się zawartości worka przepuklinowego.

Natężenie bólu, które towarzyszy przepuklinie zazwyczaj nasila się podczas wykonywania konkretnych czynności. Ból może dawać się we znaki przede wszystkim podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kasłania, oddawania stolca, podczas napinania mięśni, przebywania przez długi czas w jednej pozycji (np. gdy pacjent długo siedzi lub stoi).

2. Dlaczego powstaje przepuklina

Za powstanie przepukliny odpowiada osłabienie tkanek, które budują ściany jam ciała. Takie objawy mogą powstać za sprawą wzrostu ciśnienia w otoczeniu jamy brzusznej, za którą z kolei odpowiada najczęściej wzmożony wysiłek fizyczny, zaparcia oraz przerost gruczołu krokowego.

 

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenie, które jest bolesne i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przepuklina może również powstać w powikłaniu przy cukrzycy lub chorobach autoimmunologicznych. Oba schorzenia prowadzą do osłabienia) tkanek. Zdarza się jednak, że objawy przepukliny pojawiają się po zabiegu, na przykład nieodpowiednim zszyciu powłok.

Czynnikiem zwiększającym wystąpienie przepukliny jest także: otyłość. Na występienie tego problemu narażone sa również kobiety, które przeszły ciążę.

3. Uwięźnięcie przepukliny

Niezwykle niebezpieczne jest uwięźnięcie przepukliny, czyli w szczególności zaciśnięcie zawartości worka przepuklinowego w pierścieniu przepuklinowym, co prowadzi do zaburzenia ukrwienia oraz przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Uwięźnięcie przepukliny jest stanem zagrożenia, na skutek powstania martwicy dochodzi do śmierci pacjenta. W przypadku tej dolegliwości pojawiają się nagłe objawy przepukliny świadczące o niedrożności przewodu pokarmowego.

Uwięźnięcie przepukliny może powodować u pacjenta następujące objawy takie jak:

  • wymioty,
  • nudności,
  • ból kolkowy, który prowadzi do rozdęcia pętli jelitowych,
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • gazy,

Objawem przepukliny są też w takiej sytuacji znaczne wzdęcia brzucha. Wykrycie przepukliny często jest wynikiem przypadku. Lekarz może natrafić na ten problem również w trakcie wykonywania badania fizykalnego. Przepuklina może zostać wykryta przypadkowo, w sytuacji uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego. Ostatnia sytuacja może doprowadzić do tzw. ostrego brzucha.

Ostry brzuch to stan utrzymujących się lub narastających objawów, w tym bólów brzucha, wymiotów, nudności, zatrzymania gazów i stolca, których przyczyną jest choroba dotycząca jamy brzusznej.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

4. Leczenie przepukliny

Leczenie objawów przepukliny polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego (którego celem jest usunięcie przepukliny) oraz na leczeniu nieinwazyjnym. Leczenie nieinwazyjne polega między innymi na podawaniu leków w ostrym etapie choroby. Kiedy przepuklina ustępuje, zalecane są ultradźwięki, magnetoterapia, krioterapia, laser, jonoforeza.

Leczenie nieinwazyjne to także odpowiednie kołnierze lub gorsety, gdy objawy przepukliny nie utrudniają codziennego funkcjonowania.

Zobacz także

Zabieg usunięcia przepukliny brzusznej polega na odprowadzeniu zawartości worka poprzez jego otwarcie lub zgłębienie. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki. Chcąc zapobiec nawrotom objawów przepukliny – które niestety są możliwe, gdy tkanki pozostają osłabione – stosuje się siatkę wzmacniającą z tworzywa sztucznego. Jeżeli objawy przepukliny dotyczą rozworu przełykowego, operacja polega na przyszyciu przemieszczonego dna żołądka. Żołądek przyszywa się dookoła przełyku.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Operacje przepuklin
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze