Trwa ładowanie...

Przepuklina żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
01.12.2022 12:51
Przyczyn przepukliny żołądka upatruje się w spawach genetycznych
Przyczyn przepukliny żołądka upatruje się w spawach genetycznych (adobestock)

Przepuklina żołądka, to przypadłość, która dotyka najczęściej osoby starsze, otyłe lub te uzależnione od nikotyny tudzież żyjące w ciągłym stresie. Powstaje przez to, że przepuklina nie działa w sposób prawidłowy. Jeśli jednostka zapadnie na przepuklinę żołądka zaobserwuje u siebie szereg innych objawów. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

spis treści

1. Przepuklina żołądka – przyczyny

Niestety medycyna nie poznała jeszcze odpowiedzi na nurtujące pytanie, co sprawia, że postaje przepuklina żołądka. Nie ma zatem również profilaktyki, bowiem trudno zapobiegać czemuś, co w niewiadomy sposób postaje w organizmie.

Przyczyn przepukliny żołądka upatruje się w spawach genetycznych – prawdopodobnie niektórzy rodzą się ze słabym mięśniowym pierścieniem, który to otacza końcowy odcinek przełyku. Może powstawać także na skutek ciężkich urazów w obrębie jamy brzusznej, a także, jeśli pacjent boryka się z przewlekłymi zaparciami, ponieważ wtedy ma cały czas napiętą przeponę podczas wydalania kału. Innymi powodami powstawania przepukliny żołądka upatruje się w otyłości, nadwyrężaniem organizmu przez dźwiganie, a nawet ciąży. Ryzyko znacznie się zwiększa po pięćdziesiątym roku życia, a także u tych, którzy nałogowo palą. Co więcej, częściej na przepuklinę żołądka zapadają kobiety.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Objawy zapalenia żołądka
Objawy zapalenia żołądka [7 zdjęć]

Zapalenie żołądka objawia się silnym, powracającym bólem w nadbrzuszu i jest związane z podrażnieniami

zobacz galerię

2. Przepuklina żołądka – objawy

Najczęstszym objawem przepukliny żołądka jest zgaga, wymioty, a także ból w klatce piersiowej. Osoby, które cierpią na to schorzenie mogą mieć kłopoty z przełykaniem.

Co więcej przy przepuklinie żołądka może dojść do cofania się kwasu żołądkowego, co zwykle powoduje podrażnienie, a nawet stan zapalny błony śluzowej. Ponadto można wówczas odczuwać dyskomfort w postaci ucisku czy pieczenia w okolicach mostka, czy serca. Oprócz tego przy przepuklinie żołądka mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak poty czy duszności.

Objawy te nasilają się po posiłku, żeby odróżnić tę chorobę od innych, można stwierdzić, iż przy przepuklinie żołądka pojawią się tak zwane gorzkie odbijania, uczucie, jakby pokarm zatrzymał się w przełyku, co może doprowadzić do wymiotów.

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest

zobacz galerię

3. Przepuklina żołądka – leczenie

Przepuklinę żołądka daje się zdiagnozować bez żadnych badań specjalistycznych – wystarczy wywiad i zbadanie pacjenta. Jednak, aby mieć pewność, iż nie pomyliło się tego schorzenia z innym (a często jest mylony z chorobami mięśnia sercowego) lekarz winien zalecić endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ponadto warto wykonać RTG, tomografię w połączeniu z EKG, czy też manometrię. Wówczas bez cienia wątpliwości specjalista jest w stanie stwierdzić, co jest przyczyną występujących objawów.

W celu zdiagnozowania przepukliny żołądka powinno się wykonać endoskopię.
W celu zdiagnozowania przepukliny żołądka powinno się wykonać endoskopię.

Jeżeli diagnoza przepukliny żołądka będzie pozytywna, wówczas podejmuje się leczenie w postaci łagodzenia objawów, a także działanie profilaktyczne. Na tym etapie można zapobiec różnym powikłaniom, bowiem nieleczenie grozi wrzodami, a nawet nowotworem przełyku. Specjalista zapewne zaleci leki o działaniu hamującym na wydzielający się kwas żołądkowy, a także wspomagające procesy trawienne. Rzadko, ale jednak, możliwe jest także leczenie operacyjne – podejmowane jako ostateczność, gdy inne środki zawodzą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Gastroskopia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze