Trwa ładowanie...

Przerost endometrium – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Przerost endometrium jest jednym z częściej występujących problemów dotyczących żeńskiego układu rozrodczego. Dotyczy on kobiet w różnym wieku chociaż najczęściej jest obserwowany u tych po menopauzie. Nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji a w tym nowotworów dróg rodnych.

spis treści

1. Przerost endometrium – przyczyny

Endometrium jest błoną śluzową, która wyściela wnętrze macicy. Jest to tkanka, której działanie jest regulowane przez hormony żeńskiego układu rozrodczego – głównie estrogeny.  W związku z działaniem tych steroidowych substancji w trakcie cyklu miesięcznego podlega ono ciągłym zmianom. W pierwszej fazie cyklu endometrium ulega rozrostowi w związku z dojrzewaniem pęcherzyków Graafa i przygotowywaniem błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie zarodka. W drugiej fazie natomiast wzrost stężenia progesteronu powoduje wyhamowanie powiększania endometrium czego następstwem jest jego złuszczanie i miesiączka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W warunkach nieprawidłowych może dochodzić do przerostu endometrium. Najczęściej przerost błony śluzowej macicy jest spowodowany zaburzonym działaniem gospodarki hormonalnej. Ta dolegliwość występuje przede wszystkim u kobiet po 55 roku życia.

2. Przerost endometrium – diagnostyka

Badanie endometrium macicy jest oparte w pierwszych etapach głównie o diagnostykę obrazową przy użyciu USG. Ponadto wykonuje się badania hormonalne a także histeroskopię. Lekarz ginekolog decyduje o kolejnych etapach badań biorąc pod uwagę grubość endometrium, która jest zależna przede wszystkim od wieku a także od tego czy kobieta miesiączkuje czy jest już może po menopauzie. W przypadku kobiet miesiączkujących grubość endometrium powinna wynosić od 10-12 mm zaś u pań po menopauzie 7-8 mm. W przypadku podejrzeń nieprawidłowego rozrostu endometrium lekarz może zalecić wykonanie biopsji oraz badania histopatologicznego pobranego wycinka. To badanie pozwala odpowiedzieć na pytanie czy istnieje ryzyko wystąpienia procesu nowotworowego czy też można go wykluczyć.

3. Przerost endometrium – leczenie

Leczenie przerostu błony śluzowej macicy jest zależne od stopnia jego zaawansowania. Jeśli przerost jest stosunkowo niewielki to można próbować wdrażać terapię hormonalną. Niemniej jednak najczęściej stosuje się wyłyżeczkowanie jamy macicy. Jest to zabieg inwazyjny polegający na usuwaniu nadmiaru tkanki. Zwykle wykonywany jest w znieczuleniu. Ponadto w czasie około 3-4 dni po jego wykonaniu mogą pojawiać się krwawienia. Jeżeli występują one dłużej to bezwłocznie należy udać się do lekarza. Ponadto po łyżeczkowaniu jamy macicy również przeprowadzane jest kontrolne badanie histopatologiczne usuniętej tkanki, co pozwala na stwierdzenie stanu przednowotworowego lub nowotworu. W takich sytuacjach wykonywana jest histerektomia czyli całkowite usunięcie macicy oraz jajników w celu uniknięcia groźnych następstw. Badania diagnostyczne endometrium są niezwykle ważne dla kobiet szczególnie po 55 roku życia, które szczególnie narażone są na rozwój nowotworów narządu rodnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Polipy macicy
Przerost endometrium jest jednym z częściej występujących problemów dotyczących żeńskiego układu rozrodczego.
Przerost endometrium jest jednym z częściej występujących problemów dotyczących żeńskiego układu rozrodczego. (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza