Trwa ładowanie...

Przeszczep kału (FMT) - wskazania, przebieg, skuteczność

Avatar placeholder
30.03.2021 12:09
Przeszczep kału to metoda na odbudowanie naturalnej flory jelitowej.
Przeszczep kału to metoda na odbudowanie naturalnej flory jelitowej. (123rf)

Przeszczep kału to terapia, która polega na umieszczeniu próbki stolca w jelitach osoby chorej. Metoda ta jest znana już od IV wieku i była wykorzystywana przede wszystkim w przypadku ciężkich biegunek. Obecnie przeszczep jest popularny na całym świecie, również na terenie Polski. Co warto wiedzieć o przeszczepie kału?

spis treści

1. Czym jest przeszczep kału?

Przeszczep kału (FMT, bakterioterapia fekalna, przeszczep mikrobiomu jelit, przeszczep mikroflory jelitowej) to metoda leczenia, która polega na pobraniu stolca od zdrowej osoby i wprowadzeniu go do jelita pacjenta.

Terapia ta dostarcza flory bakteryjnej, co w wielu przypadkach przyspiesza powrót do zdrowia, a nawet ratuje życie. Przeszczep kału jest znany od IV wieku, był używany w przypadku zatrucia i ciężkich biegunek.

2. Wskazania do przeszczepu kału

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Przeszczep mikroflory jelitowej pozwala na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej i wzmocnienie odporności organizmu. Jego wykonanie jest uzasadnione po długotrwałej kuracji antybiotykiem lub po ciężkiej infekcji jelita grubego.

Przeszczep kału (FMT) jest również przeprowadzany u osób chorych na nowotwory, ponieważ chemioterapia negatywnie wpływa na proces trawienia i pogarsza kondycję organizmu. Trwają również badania nad zastosowaniem terapii do leczenia leczenia otyłości, zespołu metabolicznego, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, zespółu chronicznego zmęczenia czy autyzmu.

Zobacz także:

3. Kto może być dawcą?

Dawca to przede wszystkim osoba zdrowa, zwykle spokrewniona z pacjentem. Nie może skarżyć się na problemy ze strony układu pokarmowego ani zażywać antybiotyków przez ostatnie pół roku. Konieczne jest również wykonanie szeregu badań krwi oraz kału, a także oznaczenie wirusów i pasożytów.

4. Przebieg przeszczepu kału

Dawca po otrzymaniu pozytywnych wyników badań zostaje umówiony na pobranie kału, próbkę następnie miesza się go z solą fizjologiczną, przeciska przez sito i mrozi. Jelita pacjenta są płukane, a kolejnym krokiem jest wprowadzenie 20-30 ml kału za pomocą endoskopu w trakcie kolonoskopii lub prosto do dwunastnicy.

W Kanadzie popularnością cieszą się natomiast kapsułki do połknięcia, które rozpuszczają się dopiero w jelicie grubym. Przeszczep kału (FMT) jest wykonywany na całym świecie, również na terenie Polski.

5. Skuteczność przeszczepu kału

Skuteczność terapii FMT sprawdzano u pacjentów zakażonych Clostridium difficile. Niektórym chorym podano antybiotyki, które poprawiły stan zdrowia zaledwie u 23-31% przypadków. U pozostałych osób wykonano przeszczep kału, jeden zabieg okazał się skuteczny w 81 procentach, natomiast dwukrotna bakterioterapia fekalna okazała się sukcesem u 94% chorych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze