Przeszczep kału (FMT) - wskazania, przebieg, skuteczność
Przeszczep kału to terapia, która polega na umieszczeniu próbki stolca w jelitach osoby chorej. Metoda ta jest znana już od IV wieku i była wykorzystywana przede wszystkim w przypadku ciężkich biegunek. Obecnie przeszczep jest popularny na całym świecie, również na terenie Polski. Co warto wiedzieć o przeszczepie kału?
1. Czym jest przeszczep kału?
Przeszczep kału (FMT, bakterioterapia fekalna, przeszczep mikrobiomu jelit, przeszczep mikroflory jelitowej) to metoda leczenia, która polega na pobraniu stolca od zdrowej osoby i wprowadzeniu go do jelita pacjenta.
Terapia ta dostarcza flory bakteryjnej, co w wielu przypadkach przyspiesza powrót do zdrowia, a nawet ratuje życie. Przeszczep kału jest znany od IV wieku, był używany w przypadku zatrucia i ciężkich biegunek.
2. Wskazania do przeszczepu kału
Przeszczep mikroflory jelitowej pozwala na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej i wzmocnienie odporności organizmu. Jego wykonanie jest uzasadnione po długotrwałej kuracji antybiotykiem lub po ciężkiej infekcji jelita grubego.
Przeszczep kału (FMT) jest również przeprowadzany u osób chorych na nowotwory, ponieważ chemioterapia negatywnie wpływa na proces trawienia i pogarsza kondycję organizmu. Trwają również badania nad zastosowaniem terapii do leczenia leczenia otyłości, zespołu metabolicznego, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, zespółu chronicznego zmęczenia czy autyzmu.
Zobacz także:
3. Kto może być dawcą?
Dawca to przede wszystkim osoba zdrowa, zwykle spokrewniona z pacjentem. Nie może skarżyć się na problemy ze strony układu pokarmowego ani zażywać antybiotyków przez ostatnie pół roku. Konieczne jest również wykonanie szeregu badań krwi oraz kału, a także oznaczenie wirusów i pasożytów.
4. Przebieg przeszczepu kału
Dawca po otrzymaniu pozytywnych wyników badań zostaje umówiony na pobranie kału, próbkę następnie miesza się go z solą fizjologiczną, przeciska przez sito i mrozi. Jelita pacjenta są płukane, a kolejnym krokiem jest wprowadzenie 20-30 ml kału za pomocą endoskopu w trakcie kolonoskopii lub prosto do dwunastnicy.
W Kanadzie popularnością cieszą się natomiast kapsułki do połknięcia, które rozpuszczają się dopiero w jelicie grubym. Przeszczep kału (FMT) jest wykonywany na całym świecie, również na terenie Polski.
5. Skuteczność przeszczepu kału
Skuteczność terapii FMT sprawdzano u pacjentów zakażonych Clostridium difficile. Niektórym chorym podano antybiotyki, które poprawiły stan zdrowia zaledwie u 23-31% przypadków. U pozostałych osób wykonano przeszczep kału, jeden zabieg okazał się skuteczny w 81 procentach, natomiast dwukrotna bakterioterapia fekalna okazała się sukcesem u 94% chorych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.