Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Przeszczep wątroby - wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Avatar placeholder
30.03.2021 19:09
Przeszczep wątroby - wskazania, przeciwwskazania, powikłania
Przeszczep wątroby - wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Przeszcze wątroby to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu chorego fragmentu wątroby (lub całości organu) i zastąpieniu go tkanką (lub organem) zdrowego dawcy. Jeśli przeszczepia się fragment narządu, najczęściej stosuje się przeszczep ortotopowy, polegający na zamianie dokładnie tego samego fragmentu. Przeszczep wątroby jest często stosowaną metodą ratowania życia przy ostrych niewydolnościach wątroby. Pierwsze próby przeszczepienia wątroby (początkowo nieudane) miały miejsce już w latach 60.

spis treści

1. Przeszczep wątroby - wskazania i przeciwwskazania

Odpowiednimi kandydatami do przeszczepu wątroby są ludzie cierpiący na przewlekłe choroby wątroby, mający szanse na przeżycie roku mniejsze niż 90%. Choroby wątroby kwalifikujące do tego zabiegu chirurgicznego to między innymi:

 • wirusowe zapalnie wątroby typu B i C;
 • ciężkie zatrucia;
 • ostra niewydolność wątroby;
 • rak wątroby;
 • poalkoholowa marskość wątroby;
 • choroby metaboliczne (np. skrobiawica);
 • pierwotna lub wtórna żółciowa marskość wątroby;
 • inne choroby wątroby, które doprowadzają do zniszczenia miąższu wątroby i znacznego ograniczenia jego funkcji.
Zobacz film: "Czy liczba przeszczepów u dzieci spada?"
Dawca na motocyklu
Dawca na motocyklu

Jeśli chodzi o dawcę organów to można wyróżnić dwa przypadki. W pierwszym z nich może nim stać się osoba

zobacz galerię

Niestety jest to jedna z najdroższych procedur chirurgicznych. Obecność 3 chirurgów, anestezjologa i nawet do 4 pielęgniarek, jest wymagana podczas jednego zabiegu operacyjnego. Przebieg operacji jest skomplikowany (liczne zespolenia tkanek i zakładane szwy), a czas trwania waha się od 4 do 18 godzin. Poza tym dużym problemem jest także znalezienie odpowiedniego dawcy wątroby.

Przeszczepu wątroby nie wykonuje się między innymi w przypadku:

 • zakażania wirusem HIV i innych przewlekłych zakażeń;
 • niewydolności układu krążenia;
 • niewydolności układu oddechowego;
 • alkoholizmu, narkomanii, niektórych zaburzeń psychicznych;
 • pozawątrobowego ogniska nowotworu;
 • przerzutów do wątroby.

2. Przeszczep wątroby - powikłania po przeszczepie

Istnieją 2 typy powikłań przeszczepienia narządu wątroby: pochodzenia wątrobowego i te związane z funkcją całego organizmu. Do przyczyn wątrobowych należy niepodjęcie przez nową wątrobę funkcji, zakrzepica oraz niedrożność dróg żółciowych. Wśród przyczyn ogólnoustrojowych możemy wyróżnić zakrzepicę, niewydolność nerek, niewydolność krążeniowo-oddechową, zakażenie ogólnoustrojowe. Ponadto pacjent przez całe życie będzie musiał przyjmować leki immunosupresyjne, które osłabią reakcję organizmu na obcy narząd. Przyjmowanie leków immunosupresyjnych związane jest z większą podatnością na infekcje i choroby zakaźne.

3. Przeszczep wątroby - czy u osoby od której pobrano fragment wątroby może dojść do jej regeneracji?

W przypadku usunięcia części płata wątroby istnieje możliwość jego odtworzenia. Proces regeneracji możliwy jest dzięki zdolnościom proliferacyjnym i multipotencjalnym komórek wątroby. Jeżeli narząd jest zniszczony w wyniku działania substancji hepatotoksycznych lub w wyniku działania wirusów hepatotropowych, zdolności regeneracyjne wątroby są minimalne, a często nie dochodzi do regeneracji. Jednak dawcy mają zawsze zdrowe organy, więc w ich przypadku usunięty fragment ulega regeneracji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.