Przeszła zakażenie nową mutacją Omikronu. Objaw nie pojawił się od razu
Pacjenci zakażeni koronawirusem podczas ostatniej fali COVID-19 zwracają uwagę na specyficzny przebieg choroby. Wielu narzeka na silne osłabienie i zawroty głowy. Przyczyną mogą być reakcje zapalne organizmu albo nagłe niedokrwienie struktur kluczowych w procesie kształtowania poczucia równowagi. Jak długo utrzymują się powikłania? - Niestety nie ma tu reguły, literatura opisuje przypadki, kiedy trwa to miesiącami, a niekiedy nawet przez rok - mówi neurolog dr Adam Hirschfeld
1. Nietypowe objawy zakażenia Omikronem
- Przez kilka dni zupełnie nie kojarzyłam moich dolegliwości z COVID-19. Myślałam, że to przemęczenie, efekt "zarwanych nocy". Test zrobiłam dopiero trzeciego dnia, kiedy po raz kolejny nie miałam sił wstać z łóżka - opowiada Joanna, która pod koniec lipca zachorowała na COVID. Kobieta w rozmowie z WP abcZdrowie przyznaje, że infekcja była zupełnie niż ta, którą przechodziła półtora roku wcześniej. Wtedy przede wszystkim męczył ją duszący kaszel, teraz najbardziej dotkliwe było osłabienie i zawroty głowy, do tego doszła tachykardia.
- Wysoką gorączkę sięgająca 39 stopni miałam dopiero w czwartym dniu choroby i szybko minęła. Pozostałe dolegliwości to ogromne zmęczenie, ból całego ciała, zawroty głowy, uczucie wirowania i kołatanie serca oraz podwyższone tętno, które utrzymywało się na poziomie 120-150 uderzeń serca na minutę - wspomina 36-letnia Joanna. - Lekarz przepisał mi leki na obniżenie pulsu oraz zalecił, żebym piła dużo wody, zrezygnowała z kawy i odpoczywała.
Kobieta przyznaje, że choć infekcja minęła, część dolegliwości nadal daje się jej we znaki. - Czuję się mocno osłabiona, szybko się męczę, pozostały też uciążliwe zawroty głowy. Do tego doszły problemy ze skupieniem uwagi i pamięcią: zapominam, co chciałam zrobić, łapię się na tym, że wkładam do lodówki dziwne rzeczy, zapominam, że coś gotuję, spaliłam już kilka garnków - opowiada.
Przypadek Joanny nie jest odosobniony. Okazuje się, że problem zawrotów głowy dotyka wielu pacjentów zakażonych koronawirusem, co potwierdzają wpisy na forach poświęconych COVID-19.
"Miałam zawroty głowy po COVID przy zmianach pozycji głowy, przy schylaniu czy położeniu się do łóżka. Przeszło samo po ok. czterech miesiącach" - pisze Karolina.
"COVID w kwietniu, od tamtego czasu zawroty głowy, rzeczywiście stają się słabsze i rzadsze, a bywały momenty, że siadałam, gdzie stałam, bo w jednej chwili traciłam równowagę. Doppler tętnic wyszedł ok, czekam właśnie na wyniki TK głowy z kontrastem" - dodaje Anna.
"Miałam podobnie po COVID - objawy trwały ok. rok - nic nie pomogło - poprostu czas …. Miałam wszystkie badania od stóp do głów - wszystko wychodziło ok - a ja miałam zawroty głowy, do tego drętwienia twarzy, przytkane ucho itp." - pisze inna użytkowniczka forum.
2. Zawroty głowy po przejściu COVID - przyczyny
Przebieg infekcji wywołanej podwariantami Omikronu BA.4 i BA.5, znacznie się różni od objawów dominujących w przypadku wcześniejszych wariantów. Silne osłabienie i zawroty głowy obok bólu głowy, gardła oraz chrypki to obecnie jedne z najczęściej wymienianych przez pacjentów dolegliwości towarzyszących infekcji. Chorzy opisują to, jako uczucie wirowania, chwilowe zaburzenia zmysłu równowagi. Co więcej, dolegliwości występują nie tylko w ostrej fazie COVID-19, ale mogą się utrzymać również po przejściu infekcji - nawet przez kilka miesięcy. Jakie mogą być przyczyny?
- Przyczyny zawrotów głowy w przebiegu chorób wirusowych, w tym infekcji SARS-CoV-2, mogą mieć różną genezę. Na pierwszy plan wysuwają się reakcje zapalne organizmu, które swoim zasięgiem mogą objąć również struktury układu równowagi. Podczas choroby z uwagi na uszkodzenie miąższu płucnego możemy mieć również do czynienia z obniżonym utlenowaniem krwi. Od samego początku pandemii COVID obserwujemy również występowanie stanów nadkrzepliwości krwi w przebiegu infekcji, co w efekcie może doprowadzić do stanów nagłego niedokrwienia struktur kluczowych w procesie kształtowania poczucia równowagi. Innym dość charakterystycznym zjawiskiem są krzyżowe reakcje immunologiczne - tzn. w kontakcie z wirusem nasz organizm zaczyna produkować przeciwciała, które w pewnych warunkach mogą uszkadzać zdrowe tkanki - tłumaczy dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic. - Poczucie niestabilności, czy zaburzeń równowagi może być także wywołane wtórnie do osłabienia mięśni, spadku wartości ciśnienia tętniczego, czy uczucia ogólnego zmęczenia. Sporadycznie, niektóre ze stosowanych leków mogą też mieć toksyczny wpływ na narząd słuchu i równowagi - dodaje ekspert.
Lekarz wyjaśnia, że o ile zawroty głowy są łagodne, pozwalają nam normalnie funkcjonować i nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, to powinniśmy po prostu je obserwować, po infekcji powinny same ustąpić. - Jeżeli od infekcji mijają dwa tygodnie, a problemy nadal się utrzymują albo wręcz się nasilają - powinniśmy to skonsultować ze specjalistą, bo podłoże tych zaburzeń może być bardzo różne. Przyczyna tych zaburzeń może być poważniejsza, być może doszło do jakiegoś uszkodzenia – zaznacza neurolog.
3. Jakie są najczęstsze powikłania neurologiczne po przejściu COVID? Kiedy mijają?
Powikłania neurologiczne i kardiologiczne wysuwają się teraz na pierwszy plan. - Z rozmów z lekarzami rodzinnymi wynika, że tych zachorowań na COVID jest w ostatnim okresie bardzo dużo, a przebiegi są jednak cięższe niż podczas poprzedniej fali. Zarówno przebieg choroby, jak i późniejsze powikłania zmieniają się wraz z kolejnymi falami. Teraz objawy COVID są bardziej niespecyficzne, co utrudnia diagnostykę – mówi dr Hirschfeld.
- Do najczęstszych objawów neurologicznych będą należały te najmniej specyficzne, czyli zmęczenie, obniżony nastrój, bóle i osłabienie mięśni, ból głowy. Początkowo częstym objawem były zaburzenia smaku i węchu, choć z kolejnymi podtypami wirusa objaw ten obserwuje się rzadziej. Do najpoważniejszych neurologicznych powikłań choroby należy zaliczyć udar mózgu i zespół Guillain-Barré - tłumaczy ekspert.
- Tych zespołów long COVID jest dużo, pacjenci zgłaszają przede wszystkim silne zmęczenie, zaburzenia depresyjne, różne bóle. W ostatnim okresie mieliśmy też dużo udarów pocovidowych, które dotyczyły osób w ostrej fazie infekcji, albo już po przejściu COVID, jako skutek zakrzepicy - dodaje prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Co ważne powikłania nie muszą się ujawnić bezpośrednio po przejściu infekcji, ale dopiero po jakimś czasie od przejścia choroby. - Są takie przypadki. Czasami te objawy ujawniają się np. po wysiłku fizycznym, po intensywnym dniu. Zwodnicze może być to, że często te objawy nie pojawiają się automatycznie po wysiłku fizycznym, ale dopiero następnego dnia - obserwuje takie zjawisko wśród osób, które przebyły COVID. Jak długo utrzymują się powikłania? Niestety nie ma tu reguły, literatura opisuje przypadki, kiedy trwa to miesiącami, a niekiedy nawet przez rok – wyjaśnia dr Hirschfeld.
- Zasadniczo większość takich dolegliwości, jak np. mgła mózgowa z czasem sama mija, ale przy ciężkim przebiegu może pozostać uszczerbek na zdrowiu. To zależy od tego, jakie spustoszenie choroba spowodowała oraz w jakiej kondycji był nasz organizm przed zachorowaniem - podsumowuje ekspert.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.