Trwa ładowanie...

Przewlekła białaczka limfocytowa – kiedy należy ją leczyć?

 Ewa Rycerz
31.08.2021 17:05
Przewlekła białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia
Przewlekła białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia (123RF)

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów układu krwiotwórczego. Cierpi na nią od 25 do 30 proc. pacjentów z wszystkimi typami białaczki. W Polsce co roku notuje się średni 1400 przypadków zachorowań. Choć atakuje bardzo ważny dla zdrowia układ, naukowcy uważają, że u części pacjentów PBL nigdy nie będzie wymagała leczenia.

spis treści

1. Nowotwór to nie wyrok

Chemioterapia. To słowo pojawia się w głowie każdego pacjenta, który dowiaduje się, że jest chory na nowotwór. Tymczasem, jak przekonują specjaliści, w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej z leczeniem należy się wstrzymać. Co więcej – zbyt wczesne jego wprowadzenie może stać się przyczyną szybkiej śmierci pacjenta.

Jak podają onkolodzy, co najmniej 40 proc. chorych na PBL nigdy nie będzie potrzebowało specjalistycznego leczenia terapeutycznego. Dlaczego?

Zobacz film: "Leczenie białaczki"

W łagodnej formie choroby często dochodzi do remisji. Terapie onkologiczne w przebiegu tej białaczki włączane są zazwyczaj dopiero w późniejszym stadium choroby. Wskazaniem do nich są takie objawy jak gorączka, poty nocne, nagła i znacząca utrata wagi.

Dodatkowo, jeśli badania wykażą występowanie niedokrwistości oraz małopłytkowości, terapia jest obowiązkowo uruchamiana. Wskazaniem może być także przerost węzłów chłonnych, wątroby, śledziony oraz zwiększona liczba limfocytów u chorych, którzy wcześniej rokowali dobrze. Jeśli natomiast te objawy nie wystąpią – onkolodzy z terapią się wstrzymują. Zbyt wczesne wprowadzenie leczenia może nawet zabić.

 

2. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej

O tym, jakie leczenie PBL zastosować, decyduje zazwyczaj zespół onkologów w oparciu o stan ogólny pacjenta, obecność innych schorzeń. Brane pod uwagę jest stadium choroby oraz brak fragmentu chromosomu 17.

Najczęściej stosowaną terapią jest ta oparta na przeciwciałach monokolonalnych. Jednym z najnowszych jest anty-CD20, które łączy się z białkiem CD20. Białko to zazwyczaj jest obecne na komórkach krwi, w których doszło do nowotworzenia. Terapia ta daje lepsze efekty i jest przeznaczona dla pacjentów, dla których agresywna chemioterapia nie jest wskazana.

Przewlekła białaczka limfocytowa diagnozowana jest najczęściej "przy okazji" - podczas rutynowych badań morfologicznych. Jeśli choroba zostanie wykryta w fazie początkowej, pacjentowi zwykle zostaje około 10 lat życia. W stadium zaawansowanym pacjenci mają znacznie mniej czasu.

PBL w większości wywodzi się z mutacji w obrębie limfocytów B, które odpowiadają za przeciwciała. Najczęściej zapadają na nią osoby powyżej 60. roku życia. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Grypa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze