Przejdź na WP

Przyczyny piekącego bólu pochwy

Infekcje pochwy to częsta dolegliwość kobiet w każdym wieku. Towarzyszy im najczęściej świąd i pieczenie miejsc intymnych, które to objawy powodują znaczny dyskomfort.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać...

zobacz galerię

Piekący ból pochwy może wiązać się z:

 • grzybicą pochwy,
 • alergią (np. na kosmetyk do depilacji bikini),
 • zmianą metod antykoncepcyjnych,
 • chorobami wenerycznymi.

W większości przypadków za świąd miejsc intymnych odpowiada najczęściej występująca infekcja – grzybica. Jej objawy to: pieczenie pochwy, zaczerwienienie i/ lub obrzęk błon śluzowych, ból w czasie stosunku, suchość pochwy. Tego rodzaju infekcji towarzyszą również charakterystyczne upławy (o twarogowej konsystencji).

Gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, wówczas rozwinąć się może bakteryjne zapalenie miejsc intymnych. Ta infekcja pochwy również objawia się uporczywym świądem oraz pieczeniem.

Świąd pochwy to również objaw chorób przenoszonych drogą płciową. Należą do nich m. in.:

 • chlamydia,
 • opryszczka narządów płciowych,
 • brodawki narządów płciowych,
 • rzeżączka,
 • rzęsistkowica.
Przyczyny piekącego bólu pochwy
Przyczyny piekącego bólu pochwy (123RF)

Pierwszym sygnałem do niepokoju w przypadku chorób wenerycznych są upławy (zmianie ulega ich konsystencja, zapach i kolor).

Musisz to wiedzieć

Pieczenie pochwy może ponadto wiązać się z reakcją alergiczną na środki higieniczne lub kosmetyki. Alergię wywołać mogą dezodoranty do miejsc intymnych, płyn do kąpieli, perfumowane podpaski lub tampony, preparaty do depilacji bikini.

Pieczenie pochwy najczęściej wiąże się z infekcją intymną. Jeśli świąd będzie uporczywy i dołączą do niego inne objawy (np. niepokojąco wyglądające upławy), konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny zapalenia pęcherza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy