Trwa ładowanie...

Przyczyny piekącego bólu pochwy

Infekcje pochwy to częsta dolegliwość kobiet w każdym wieku. Towarzyszy im najczęściej świąd i pieczenie miejsc intymnych, które to objawy powodują znaczny dyskomfort.

Piekący ból pochwy może wiązać się z:

 • grzybicą pochwy,
 • alergią (np. na kosmetyk do depilacji bikini),
 • zmianą metod antykoncepcyjnych,
 • chorobami wenerycznymi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W większości przypadków za świąd miejsc intymnych odpowiada najczęściej występująca infekcja – grzybica. Jej objawy to: pieczenie pochwy, zaczerwienienie i/ lub obrzęk błon śluzowych, ból w czasie stosunku, suchość pochwy. Tego rodzaju infekcji towarzyszą również charakterystyczne upławy (o twarogowej konsystencji).

Gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, wówczas rozwinąć się może bakteryjne zapalenie miejsc intymnych. Ta infekcja pochwy również objawia się uporczywym świądem oraz pieczeniem.

Świąd pochwy to również objaw chorób przenoszonych drogą płciową. Należą do nich m. in.:

 • chlamydia,
 • opryszczka narządów płciowych,
 • brodawki narządów płciowych,
 • rzeżączka,
 • rzęsistkowica.

Pierwszym sygnałem do niepokoju w przypadku chorób wenerycznych są upławy (zmianie ulega ich konsystencja, zapach i kolor).

Musisz to wiedzieć

Pieczenie pochwy może ponadto wiązać się z reakcją alergiczną na środki higieniczne lub kosmetyki. Alergię wywołać mogą dezodoranty do miejsc intymnych, płyn do kąpieli, perfumowane podpaski lub tampony, preparaty do depilacji bikini.

Pieczenie pochwy najczęściej wiąże się z infekcją intymną. Jeśli świąd będzie uporczywy i dołączą do niego inne objawy (np. niepokojąco wyglądające upławy), konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny zapalenia pęcherza
Przyczyny piekącego bólu pochwy
Przyczyny piekącego bólu pochwy (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza