Trwa ładowanie...

Pieczenie pochwy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

 Agnieszka Gotówka
02.08.2023 11:39
Piekący ból pochwy może być spowodowany infekcją bakteryjną lub grzybiczą.
Piekący ból pochwy może być spowodowany infekcją bakteryjną lub grzybiczą. (123RF)

Pieczenie pochwy to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości u ginekologów. Zwykle jest spowodowana infekcją grzybiczą lub bakteryjną, zażywaniem antybiotyków lub zmianą sposobu antykoncepcji. Jakie są przyczyny pieczenia w pochwie? Jak złagodzić pieczenie pochwy? Jakie są domowe sposoby na zapalenie pochwy i pieczenie krocza?

spis treści

1. Jakie mogą być przyczyny piekącego bólu pochwy?

Pieczenie w pochwie najczęściej jest wynikiem infekcji grzybiczej, którą najłatwiej rozpoznać po charakterystycznych, grudkowatych upławach. Pojawia się również zaczerwienie, obrzęk, pieczenie i swędzenie pochwy. Dolegliwości te nasilają się po stosunku lub tuż przed menstruacją.

Pieczenie okolic intymnych może być spowodowane bakteryjnym zakażeniem pochwy, wówczas pojawiają się wodniste, szarawe lub zielonkawe upławy o rybim zapachu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pieczenie miejsc intymnych może być symptomem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydioza, brodawki, opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica lub rzeżączka.

W zależności od rodzaju zakażenia pojawia się szczypanie pochwy, żółtozielone upławy, pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu oraz częstomocz. Niekiedy również stan zapalny wywołuje dyskomfort w pochwie, może być on wynikiem obecności bakterii, drożdżaków, wirusów lub pierwotniaków. Pojawia się na przykład po usunięciu przydatków, chemio- lub radioterapii.

Pieczenie, swędzenie pochwy w wieku menopauzalnym może być wynikiem zmian zanikowych nabłonka sromu i pochwy, spowodowanych niedoborem estrogenów. Objawy towarzyszące to również plamienia kontaktowe, żółte upławy oraz uczucie suchości.

Ból i pieczenie pochwy, upławy oraz opuchnięta, czerwona pochwa to objawy charakterystyczne dla reakcji alergicznej na środki higieniczne. Wiele pacjentek skarży się na pieczenie po globulkach dopochwowych, perfumowanych podpaskach czy niektórych płynach do płukania tkanin.

Pieczenie w miejscu intymnym niekiedy jest spowodowane stosowaniem leków - antybiotyków lub doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się również, że uczucie pieczenia w pochwie pojawia się po użyciu środków plemnikobójczych, krążków antykoncepcyjnych lub lateksowych prezerwatyw.

2. Czy istnieją inne objawy towarzyszące piekącemu bólowi pochwy?

Uczucie pieczenia może współwystępować z dolegliwościami, takimi jak:

 • szczypanie w pochwie,
 • upławy o nieprzyjemnych zapachu,
 • upławy o nietypowej konsystencji,
 • pieczenie i zaczerwienienie wejścia do pochwy,
 • pieczenie przy wejściu do pochwy,
 • spuchnięta pochwa w środku,
 • uczucie ciepła w pochwie (uczucie ciepła w miejscach intymnych),
 • pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu,
 • ból w trakcie lub po stosunku,
 • plamienie po stosunku,
 • ból i swędzenie pochwy,
 • ból brzucha.

3. Infekcje powodujące piekący ból pochwy

Pieczenie w okolicach intymnych w większości przypadków jest spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Obie wywołują świąd i pieczenie, różnią się głównie wyglądem i zapachem wydzieliny. W przypadku zakażenia bakteryjnego jest ona wodnista i ma niezwykle nieprzyjemny zapach, ta w przebiegu kandydozy jest - serowata i bezwonna.

4. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do piekącego bólu pochwy?

Pieczenie w miejscach intymnych może być wywołane czynnikami, takimi jak stosowanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych, konkretnego proszku do prania lub płynu do płukania tkanin czy używania nieodpowiedniego kosmetyku do higieny intymnej. Zdarza się, że nawracające pieczenie w pochwie jest wynikiem noszenia bielizny wykonanej z nieprzewiewnych materiałów i wykonywania irygacji.

5. Diagnostyka piekącego bólu pochwy

Zaczerwienienie i pieczenie pochwy powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem, który zleci odpowiednie badania w celu znalezienia przyczyny problemu. Kluczowy jest wywiad medyczny oraz badanie fizykalne, często wykonywany jest rozmaz lub posiew z antybiogramem lub ocena mikroskopowa mikrobioty pochwy. Zdarza się również, że pacjentka kierowana jest na analizę moczu, morfologię krwi czy USG transwaginalne.

6. Leczenie piekącego bólu pochwy

Leczenie pieczenia i bólu pochwy jest zależne od przyczyny dolegliwości. Pieczenie krocza spowodowane infekcją bakteryjną lub chorobą weneryczną leczy się antybiotykami.

Natomiast zakażenie drożdżakami - lekami przeciwgrzybiczymi w postaci tabletek, maści, kremów lub globulek. Jeżeli przyczyną pieczenia w pochwie jest stan zapalny wprowadza się maści sterydowe, a u kobiet w wieku menopauzalnym preparaty hormonalne zawierające estrogeny.

Pieczenie i świąd pochwy na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej wymaga zmiany tabletek, natomiast w przypadku uczulenia na lateks zaleca się kupowanie prezerwatyw z poliuretanu.

7. Jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w łagodzeniu piekącego bólu pochwy?

Wśród domowych sposobów na pieczenie pochwy wymienia się noszenie bielizny wykonanej z bawełny, spanie bez majtek oraz zrezygnowanie z używania wkładek higienicznych. Pomocny może okazać się również zakup hipoalergicznego proszku do prania oraz płynu do płukania tkanin.

Domowe sposoby na pieczenie i swędzenie pochwy to również zwrócenie uwagi na higienę miejsc intymnych. Najlepiej sprawdzi się mycie samą wodą lub stosowanie delikatnej emulsji o pH w zakresie 5,2-5,5. Natomiast w przypadku czynnej infekcji intymnej można zastosować żel o bardzo niskim pH (3,5).

Krocze należy myć 1-2 razy na dobę i wycierać do sucha za pomocą ręcznika papierowego. Domowe sposoby na stan zapalny pochwy to także zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, zrezygnowanie z noszenia obcisłych spodni i zachowanie szczególnej ostrożności w publicznych toaletach.

W przypadku uporczywych dolegliwości zaleca się wizytę u lekarza ginekologa lub zastosowanie ziołowych nasiadówek, na przykład z kory dębu. Domowe sposoby na swędzenie okolic intymnych warto jednak stosować z rozwagą, mąka ziemniaczana na pieczenie pochwy może nasilić odczuwane objawy, a czosnek spowodować bolesne poparzenie.

Domowe sposoby na pieczenie pochwy u dzieci oraz domowe sposoby na swędzenie pochwy u dziecka to ciepłe nasiadówki z kory dębu, rumianku lub nagietka.

8. Czy istnieją środki przeciwbólowe lub leki dostępne bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu piekącego bólu pochwy?

Co na pieczenie pochwy? Jak złagodzić ból pochwy? W przypadku tego typu dolegliwości można zastosować maści, kremy lub globulki dopochwowe dostępne bez recepty. W aptece znajdziemy preparaty na infekcję o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub mieszanym.

Bez problemu zakupimy również probiotyki dopochwowe, które przywracają równowagę okolic intymnych. W przypadku nasilonego bólu można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład paracetamol lub ibuprofen. Środki te stosowane są również do domowego leczenia zapalenia pochwy.

9. Czy piekący ból pochwy może mieć wpływ na życie seksualne?

Piekący ból pochwy może utrudnić, a nawet uniemożliwić uprawianie seksu. W wielu przypadkach współwystępuje z nadmierną suchością miejsca intymnego, obrzękiem lub zaczerwienieniem.

Wówczas wprowadzenie członka może wywołać ogromny ból lub sprawić, że stosunek seksualny będzie nieprzyjemny, może pojawić się również plamienie.

W przypadku odczuwania pieczenia lub świądu miejsc intymnych należy zrezygnować ze współżycia do czasu wyleczenia dolegliwości. Często objawy są efektem infekcji, którą może zarazić się partner seksualny.

Jak złagodzić pieczenie pochwy po stosunku? Warto wziąć prysznic, umyć miejsce intymne delikatną emulsją i założyć przewiewną bieliznę. Kojąca może okazać się również ziołowa nasiadówka.

10. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w przypadku piekącego bólu pochwy?

Pieczenie pochwy warto skonsultować z ginekologiem, gdy objaw współwystępuje z innymi dolegliwościami, symptomy nasilają się wraz z upływem czasu lub zastosowane domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Wizyta lekarska jest też wskazana, gdy nie wiemy co jest przyczyną piekącego bólu, dyskomfort utrudnia normalne funkcjonowanie oraz odbywanie stosunków seksualnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny zapalenia pęcherza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze