Przyjął polską kapsułkę endoskopową. "Czuję się genialnie"
Dzięki niej pacjenci nie muszą się bać endoskopii, a możliwości diagnostyczne są jeszcze większe. "Kapsułka przechodzi przez układ pokarmowy w sposób absolutnie bezproblemowy" - opowiada Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii, który jako jeden z pierwszych na świecie przyjął polską kapsułkę endoskopową. Nowatorskie urządzenie opracowane przez specjalistów z Wrocławia ma trafić na rynek w 2024 roku.
1. Kapsułka i sztuczna inteligencja
"Jak się czuję po 24 godzinach od wzięcia polskiej kapsułki endoskopowej? Czuję się genialnie. Dowiedziałem się, że mam dobrą perystaltykę jelit, czekam jeszcze na wyniki analizowane przez sztuczną inteligencję" - opowiada w krótkim nagraniu na TikToku Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema.
Kawecki jako jeden z pierwszych na świecie przyjął kapsułkę opracowaną przez wrocławski start up BioCam.
@maciejkawecki #technologie #nauka #innowacja ♬ dźwięk oryginalny - Maciej Kawecki
Entuzjazmu związanego z nowatorskim urządzeniem nie krył już wcześniej.
"Przesuwamy kolejną granicę leczenia raka!" - pisał na twitterze pod koniec 2021 roku.
Młodzi Polacy z BioCam opracowali kapsułkę zastępującą bolesne badania endoskopowe. Po jej połknięciu w układzie pokarmowym wykonywanych jest 60 tys. zdjęć. Sztuczna Inteligencja je selekcjonuje przesyłając te ze zmianami do lekarza. Przesuwamy kolejną granicę leczenia raka!! pic.twitter.com/mxXCzbYRuq
— Maciej Kawecki (@kawecki_maciej) October 25, 2021
Ekspert zaznacza, że przyjęcie kapsułki nie wiąże się z żadnymi bólem czy dyskomfortem. "Kapsułka przechodzi przez nasz układ pokarmowy w sposób absolutnie bezproblemowy" - podkreśla w nagraniu na TikToku.
2. 60 tysięcy zdjęć w przewodzie pokarmowym
Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające zwykłą tabletkę, wykorzystywane w badaniu zastępującym tradycyjną endoskopię (zamiast tradycyjnego endoskopu do badania służy właśnie połykana przez pacjenta kapsułka).
Wykorzystuje się ją od ponad 20 lat, ale badanie nadal nie jest wykonywane na szeroką skalę (w Polsce nie jest refundowane).
Największy plus dla pacjenta to fakt, że badanie jest całkowcie bezbolesne. Urządzenie umożliwia zdalną diagnostykę i służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego. Badanie pozwala wykryć zmiany patologiczne w tej części przewodu pokarmowego, a także monitorować efekty leczenia.
Dzięki ruchom perystaltycznym, połknięta przez pacjenta kapsułka przemieszcza się przez przewód pokarmowy. W tym czasie kamera umieszczona we wnętrzu kapsułki wykonuje zdjęcia jelita cienkiego (potem kapsułka jest naturalnie wydalana).
Kapsułka endoskopowa opracowana przez wrocławskich specjalistów idzie o krok dalej i pozwoli zobrazować cały układ pokarmowy, nie tylko jelito cienkie. Badanie ma umożliwiać identyfikację konkretnych zmian patologicznych i ich lokalizacji. Urządzenie wykonuje 60 tys. zdjęć, a sztuczna inteligencja je selekcjonuje i przesyła do lekarza te, na których są widoczne zmiany.
Badanie kapsułką endoskopową nie jest refundowane przez NFZ. Jego koszt w zależności od miejsca, w którym jest wykonywane to 2,5 - 3,2 tys. zł.
Polska kapsułka endoskopowa ma trafić na rynek w 2024 roku.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.