Trwa ładowanie...

Ostrzega przed zażywaniem w upały. Mogą doprowadzić do udaru

Avatar placeholder
27.06.2024 15:04
Zażywają w upały. Lepiej uważać, skutki mogą być tragiczne
Zażywają w upały. Lepiej uważać, skutki mogą być tragiczne (Getty Images)

Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie powinny jednak uważać osoby, które przyjmują pewne leki. O jakich środkach mowa i jak zabezpieczać się przed zagrożeniem?

spis treści

1. Niebezpieczne diuretyki

Najbardziej zagrożone skutkami upałów są osoby, które zmagają się z nadciśnieniem, chorobami serca oraz problemami z nerkami i układem moczowym. Niebezpieczeństwo stanowi nie samo schorzenie, a leki działające moczopędnie.

Pacjenci mogą zmagać się także ze zwiększoną potliwością, co dodatkowo zwiększa ryzyko odwodnienia i obniżenia stężenia elektrolitów. Takie osoby muszą więc zadbać o dodatkowe nawodnienie.

Zobacz film: "Co się dzieję z twoim organizmem, gdy zbyt często bierzesz Ibuprofen?"

- Prostym rozwiązaniem, które mogą w domu stosować tacy pacjenci, jest regularne ważenie się, rano i wieczorem. Jeśli wieczorem zauważą spadek wagi, oznacza to, że powinni uzupełnić płyny. Z drugiej strony, powinni też zwracać uwagę na obrzęki, które mogą świadczyć o tym, że wody jest za dużo. Pamiętajmy, że przewodnienie może doprowadzić nawet do obrzęku mózgu - podpowiada dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza w rozmowie z Katarzyną Prus, dziennikarką portalu WP abcZdrowie.

Niektóre leki przeciwpsychotyczne oraz przeciwdepresyjne także mogą prowadzić do zwiększonej potliwości. Latem warto więc zadbać o dodatkową dawkę wody w diecie w postaci warzyw i owoców.

2. Uwaga diabetycy

Podczas upałów uważać na siebie powinni cukrzycy. Nie tylko ze względu na przyjmowane leki, ale także przez wysoki poziom glikemii, który może wynikać z niewłaściwego leczenia choroby.

- U diabetyków mamy podwójnie niebezpieczny mechanizm. Leki, które zażywają powszechnie osoby z cukrzycą, czyli flozyny prowadzą do tzw. cukromoczu, któremu towarzyszy nadmierne wydalanie wody i sodu - tłumaczyła dr Kędzierska-Kapuza.

Seniorzy często zmagają się z wieloma chorobami przewlekłymi, a w połączeniu ze zmniejszonym pragnieniem, ryzyko odwodnienia i udaru cieplnego rośnie nawet kilkakrotnie.

3. Fototoksyczne i fotouczulające środki

Niektóre leki mogą dodatkowo obciążać nasz organizm. Warto więc upewnić się, że dodatkowa suplementacja i doraźnie przyjmowane środki nie wpływają na nas negatywnie, gdy panują wysokie temperatury.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy mogą działać fotoalergicznie lub fototoksycznie. Oznacza to, że po zażyciu może wystąpić nadmierna reakcja spowodowana ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Ryzyko wystąpienia wysypki fotoalergicznej lub reakcji fototoksycznej zwiększa też dziurawiec zwyczajny, rumianek, nagietek lekarski oraz arnika górska, a także antybiotyki zawierające sulfonamidy, fluorochinolony oraz tetracykliny.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze