Przyspiesza starzenie się mózgu. Zaskakujące wyniki badań
Starzejące się społeczeństwo oznacza, że liczba osób z demencją w Polsce stale rośnie. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji, korzystając z analizy obrazów mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji, odkryli, że patologie naczyń krwionośnych mogą przyspieszać starzenie się mózgu.
1. Wpływ problemów z naczyniami na starzenie się mózgu
Według szacunków, w Polsce demencja dotyka około 500-600 tysięcy osób. Liczba ta obejmuje różne formy demencji, w tym chorobę Alzheimera,. Prognozy wskazują, że do 2050 roku liczba ta może się nawet podwoić.
Tempo starzenia się mózgu zależy od zdrowia i czynników ryzyka. Badacze ze Szwecji przeanalizowali obrazy mózgu 70-latków, oceniając ich biologiczny wiek. W badaniu uczestniczyło 739 osób, w tym 389 kobiet, z kohorty H70 w Göteborgu. Skany MRI ich mózgów poddano analizie za pomocą algorytmu AI. - Algorytm jest dokładny i łatwy w użyciu - powiedział Eric Westman, profesor neurogeriatrii z Karolinska Institutet.
Analiza uwzględniała także dane z próbek krwi, mierząc poziom lipidów, glukozy i wskaźników stanu zapalnego. Zdrowy styl życia był powiązany z młodszym wyglądem mózgu. Czynniki takie jak cukrzyca, zakrzepica, udar czy stan zapalny były związane z mózgami wyglądającymi na starsze.
Naukowczyni dr Anna Marseglia podkreśliła, że utrzymanie zdrowych naczyń krwionośnych jest kluczowe dla ochrony mózgu. Wyniki badań opublikowano w "Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association".
Zobacz także: Zdradzili, jaki był pierwszy objaw demencji. Żałują, że go zignorowali
2. Alkohol a demencja
Demencja, dotykająca coraz większej populacji na świecie, jest ściśle powiązana z różnymi czynnikami zdrowotnymi. Nowe badania wskazują, że nadmierna senność i brak motywacji mogą zwiastować rozwój zespołu poznawczo-motorycznego, który prowadzi do demencji. Regularna wczesna diagnostyka może pomóc w zapobieganiu dalszym spadkom zdolności poznawczych.
Spożycie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może przyczyniać się do rozwoju demencji. Eksperci ostrzegają, że alkohol jako silna neurotoksyna uszkadza mózg i praktycznie nie istnieje bezpieczny dla niego poziom spożycia. Demencja jest powiązana nie tylko z nadmiernym, ale także umiarkowanym piciem, co stanowi wysokie ryzyko dla zdrowia mózgu.
Wśród młodzieży z pokolenia Z rozwija się groźny trend picia alkoholu na umór, co dodatkowo zwiększa ryzyko demencji. Niebezpieczne mieszanki alkoholowe z TikToka, znane jako "BORG", stanowią ogromne zagrożenie dla młodych ludzi, a eksperci podkreślają potencjalnie zagrażające życiu skutki tego typu nawyków.
Wczesne wykrywanie objawów i zmiana stylu życia, m.in. ograniczenie spożywania alkoholu, mogą opóźnić lub nawet zapobiec wystąpieniu demencji co jest ważne w obliczu prognozowanego wzrostu liczby jej przypadków w nadchodzących latach.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.