Pseudoefedryna - charakterystyka, działanie, stosowanie, skutki uboczne

Masz zatkany nos, ból głowy i katar? W czasie przeziębienia zwykle sięgamy po leki dostępne bez recepty, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często składnikiem środków na przeziębienie jest pseudoefedryna. Co to za substancja, jakie ma działanie i czy zawsze możemy ją bezpiecznie zażywać?

Pseudoefedryna - charakterystyka

Pseudoefedryna to związek chemiczny pozyskiwany syntetycznie. Jest pochodną efedryny, czyli substancji występującej naturalnie i pochodzącej z rośliny o nazwie przęśl skrzypowata.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pseudoefedryna jest bardzo często wykorzystywana w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych. Pseudoefedryna w formie siarczanu lub chlorowodorku jest składnikiem wielu leków bez recepty na katar i ból zatok. W preparatach pseudoefedryna może być jedyną substancją czynną lub występować z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym (np. ibuprofenem, paracetamolem) oraz lekami przeciwhistaminowymi.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza nieprzyjemny ból i nawilża same zatoki.

Pseudoefedryna - działanie

Pseudoefedryna to substancja wykorzystywana głównie do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Rozszerza oskrzela, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, likwiduje obrzęk śluzówki. Poza tym pseudoefedryna udrożnia drogi oddechowe – odblokowuje zatkany nos i oczyszcza zatoki. Pseudoefedryna redukuje również ilość wydzieliny, dlatego często jest polecana na uporczywy katar.

Pseudoefedrynę stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z zapaleniem zatok, zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zapaleniem oskrzeli. Często wykorzystuje się ją do leczenia nieżytu nosa, w alergii oraz w czasie przeziębienia.

Pseudoefedryna działa również na narząd słuchu. Poprawia drożność trąbki Eustachiusza. Można ją też zażywać w czasie lotu samolotem albo nurkowania, ponieważ wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym. Tabletkę z pseudoefedryną należy przyjąć około 30 minut przed lotem, aby w czasie podróży samolotem nie odczuwać przykrych dolegliwości, takich jak ból uszu, związanych ze zmianą wysokości.

Pseudoefedryna bywa również stosowana do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Pseudoefedryna - stosowanie

Pseudoefedryna występuje w tabletkach. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Już w ciągu 30 minut od zażycia kapsułki z pseudoefedryną, można zauważyć efekty w postaci lepszej drożności nosa i zatok, a przez to zmniejszeniu problemów z oddychaniem.

Pseudoefedryna działa przez około 3–4 godziny. Na rynku dostępne są też środki o przedłużonym działaniu – wtedy efekty utrzymują się nawet do 12 godzin od zażycia środka. Leki na bazie pseudoefedryny należy stosować według zaleceń podanych w ulotce, nie dłużej niż 3–5 dni i w dawce nie przekraczającej 130/80 mmHg.

Kto nie powinien zażywać pseudoefedryny? Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na ten składnik. Pseudoefedryny powinny unikać osoby z ciężkim nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca oraz przyjmujący inhibitory MAO (inhibitory monoaminooksydazy, stosowane w terapii depresji i niedociśnienia tętniczego). Razem z pseudoefedryną nie należy zażywać preparatów z furazolidonem.

Ostrożność powinny również zachować osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy, rozrostem prostaty, chorobami wątroby oraz nerek. Niewskazane jest stosowanie pseudoefedryny w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Pseudoefedryna - działania niepożądane

Pseudoefedryna, jak każda substancja, może wywoływać skutki uboczne. Działania niepożądane pseudoefedryny to najczęściej wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, częstoskurcz, ból głowy, nudności, problemy ze snem, drżenie mięśni oraz skórne reakcje alergiczne (takie jak świąd czy wysypka). W jaskrze wzmaga ciśnienie śródoczne. Skutkiem ubocznym może być też nadwrażliwość na światło, pobudzenie oraz problemy z koncentracją. Przedawkowanie pseudoefedryny może wywołać syndrom Raynauda.

Stosowanie pseudoefedryny może prowadzić do lęków i zaburzeń psychomotorycznych. Przy długim zażywaniu występuje wzrost agresji i  psychotyczne zaburzenia. Wiele osób stosujących pseudoefedrynę skarży się na zaburzone oddawanie moczu oraz nieprzyjemną suchość śluzówek jamy ustnej. U niektórych osób objawy szkodzące są silniejsze niż koszyści z jej stosowania. Warto pamiętać, że po zażyciu leku nie wolno prowadzić samochodu.

Pseudoefedryna - kontrowersje wokół leku

Nadużywanie środków zawierających pseudoefedrynę może prowadzić do uzależnienia. W ostatnim czasie media donosiły o przypadkach odurzania się lekami na przeziębienie na bazie pseudoefedryny przez młodzież. W dużych dawkach środki te działają na układ nerwowy podobnie jak amfetamina – poprawia się pamięć i koncentracja, obserwuje się pobudzenie, a zażywający odczuwają euforię. Poza tym duża ilość pseudoefedryny hamuje apetyt, co wykorzystuje wiele młodych dziewcząt jako metodę odchudzania.

Odurzanie się pseudoefedryną ma wiele niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak bezsenność, zaburzenia erekcji, problemy z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrucia pseudoefedryną, które powodują halucynacje, wzrost agresji, niepokój oraz drgawki. Konsekwencją długotrwałego przyjmowania pseudoefedryny może być wystąpienie objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona.

Łatwy dostęp do leków z pseudoefedryną sprawia, że wielu młodych ludzi wykorzystuje te środki w celach innych niż leczenie objawów przeziębienia i grypy. Konsekwencje niekontrolowanego przyjmowania leków z pseudoefedryną mogą być bardzo poważne, dlatego pojawiają się propozycję reglamentacji niektórych leków na przeziębienie.

Sylwia Stachura, 10 miesięcy temu

Leki

Komentarze (9)
~hahaha
~hahaha ponad rok temu

Cytat: Leki na bazie pseudoefedryny należy stosować według zaleceń podanych w ulotce, nie dłużej niż 3–5 dni i w dawce nie przekraczającej 130/80 mmHg 130/80mm słupa rtęci to jaka dawka? W.T.F? Marna red-aktorzyna.

Odpowiedz
~cdn.
~cdn. ponad rok temu

A CO DO STANÓW LĘKOWYCH TO FAKTYCZNIE ...JAK CZŁOWIEK WRESZCIE NA TAKIM HAJU WYRAŹNIE WSZYSTKO ZOBACZY CO SIĘ WOKÓŁ DZIEJE JAK USŁYSZY DOKŁADNIE CO TAKI JEDEN POLITYK Z DRUGIM LUDZIOM DO GŁOWY WPYCHAJĄ ... TO FAKTYCZNIE MOŻNA GRUBO SIĘ ZASTANOWIĆ CZY TO NIE JEST TROCHĘ STRASZNE .

Odpowiedz
~zniszczony
~zniszczony ponad rok temu

wziąłem raz lek z pseudoefedryną i do KOŃCA ŻYCIA będę tego żałował, raz że serce mi waliło bardzo szybko, potem zauważyłem że podczas oglądania filmów zacząłem dostrzegać różne detale, których nie widziałem wcześniej np. słyszeć dźwięki, których wcześniej w filmach nie słyszałem, a obraz mi się wyraźniejszy robił - inaczej mówiąc wyostrza to niesamowicie zmysł słuchu i wzroku. Można by przyjąć za plus, ale nie!!! Bo od tego momentu słyszę wszystko z odległości kilkuset metrów np. rozmowy ludzi, nadjeżdżające auta, a rozmowy ludzi w bloku słyszę tak dokładnie jakby byli tuż obok mnie. ŻAŁUJĘ, że to g... wziąłem. Bo mi tak polepszyło słuch, że do tej pory dokładnie wszystko słyszę. Nie mogę przez to normalnie funkcjonować, bo słyszę wszystkie rozmowy sąsiadów przez ścianę tak dokładnie, że mógłbym książki o nich pisać. Taki lek powinien być zakazany, bo to jakiś narkotyk ta pseudoefedryna, normalne to nie jest. Miałem normalny słuch a mi rozwaliło, że teraz słyszę auto minutę wcześniej jak nadjedzie.

Odpowiedz
~anabella
~anabella ponad rok temu

Witam ja zażywam modafen wlasnie z ta substancja w polaczeniu z ibuprofenem bardzo dobry na przeziębienia również jest infenin forte z ibuprofenem pomogl mi wyleczyć anginę ropną ponieważ ten skladnik dziala na wirus nie bakterie wywolujace powiększenie wezlow chlonnych i anginę ale nie mozna przyjac wiecej niż 2 tabletki na dobe

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...