Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Pseudoefedryna - charakterystyka, działanie, stosowanie, skutki uboczne, kontrowersje wokół leku

Masz zatkany nos, ból głowy i katar? W czasie przeziębienia i grypy zwykle sięgamy po leki dostępne bez recepty, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często składnikiem środków na przeziębienie jest pseudoefedryna. Co to za substancja, jakie ma działanie i czy zawsze możemy ją bezpiecznie zażywać?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

spis treści

1. Co to jest pseudoefedryna?

Pseudoefedryna to związek chemiczny pozyskiwany syntetycznie. Jest pochodną efedryny, czyli substancji występującej naturalnie i pochodzącej z rośliny o nazwie przęśl skrzypowata.

Pseudoefedryna jest bardzo często wykorzystywana w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych. Pseudoefedryna w formie siarczanu lub chlorowodorku jest składnikiem wielu leków bez recepty na katar i ból zatok. W preparatach pseudoefedryna może być jedyną substancją czynną lub występować z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym (np. ibuprofenem, paracetamolem) oraz lekami przeciwhistaminowymi.

2. Jak działa?

Pseudoefedryna to substancja wykorzystywana głównie do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Rozszerza oskrzela, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, likwiduje obrzęk śluzówki. Poza tym pseudoefedryna udrożnia drogi oddechowe – odblokowuje zatkany nos i oczyszcza zatoki. Pseudoefedryna redukuje również ilość wydzieliny, dlatego często jest polecana na uporczywy katar.

Pseudoefedrynę stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z zapaleniem zatok, zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zapaleniem oskrzeli. Często wykorzystuje się ją do leczenia nieżytu nosa w alergii oraz w czasie przeziębienia.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza...

zobacz galerię

Pseudoefedryna działa również na narząd słuchu. Poprawia drożność trąbki Eustachiusza. Można ją też zażywać w czasie lotu samolotem albo nurkowania, ponieważ wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym. Tabletkę z pseudoefedryną należy przyjąć około 30 minut przed lotem, aby w czasie podróży samolotem nie odczuwać przykrych dolegliwości, takich jak ból uszu, związanych ze zmianą wysokości.

Pseudoefedryna bywa również stosowana do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

3. Jak stosować pseudoefedrynę

Pseudoefedryna występuje w tabletkach. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Już w ciągu 30 minut od zażycia kapsułki z pseudoefedryną, można zauważyć efekty w postaci lepszej drożności nosa i zatok, a przez to zmniejszeniu problemów z oddychaniem.

Pseudoefedryna działa przez około 3–4 godziny. Na rynku dostępne są też środki o przedłużonym działaniu – wtedy efekty utrzymują się nawet do 12 godzin od zażycia środka. Leki na bazie pseudoefedryny należy stosować według zaleceń podanych w ulotce, nie dłużej niż 3–5 dni i w dawce nie przekraczającej 130/80 mmHg.

Kto nie powinien zażywać pseudoefedryny? Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na ten składnik. Pseudoefedryny powinny unikać osoby z ciężkim nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca oraz przyjmujący inhibitory MAO (inhibitory monoaminooksydazy, stosowane w terapii depresji i niedociśnienia tętniczego). Razem z pseudoefedryną nie należy zażywać preparatów z furazolidonem.

Ostrożność powinny również zachować osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy, rozrostem prostaty, chorobami wątroby oraz nerek. Niewskazane jest stosowanie pseudoefedryny w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane pseudoefedryny

Pseudoefedryna, jak każda substancja, może wywoływać skutki uboczne. Działania niepożądane pseudoefedryny to najczęściej wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, częstoskurcz, ból głowy, nudności, problemy ze snem, drżenie mięśni oraz skórne reakcje alergiczne (takie jak świąd czy wysypka). W jaskrze wzmaga ciśnienie śródoczne. Skutkiem ubocznym może być też nadwrażliwość na światło, pobudzenie oraz problemy z koncentracją. Przedawkowanie pseudoefedryny może wywołać syndrom Raynauda.

Stosowanie pseudoefedryny może prowadzić do stanów lękowych i zaburzeń psychomotorycznych. Przy długim zażywaniu występuje wzrost agresji i psychotyczne zaburzenia. Wiele osób stosujących pseudoefedrynę skarży się na zaburzone oddawanie moczu oraz nieprzyjemną suchość śluzówek jamy ustnej. U niektórych osób objawy szkodzące są silniejsze niż korzyści z jej stosowania. Warto pamiętać, że po zażyciu leku nie wolno prowadzić samochodu.

Zobacz także:

4. Kontrowersje związane z lekiem

Nadużywanie środków zawierających pseudoefedrynę może prowadzić do uzależnienia. W ostatnim czasie media donosiły o przypadkach odurzania się lekami na przeziębienie na bazie pseudoefedryny przez młodzież. W dużych dawkach środki te działają na układ nerwowy podobnie jak amfetamina – poprawia się pamięć i koncentracja, obserwuje się pobudzenie, a zażywający odczuwają euforię. Poza tym duża ilość pseudoefedryny hamuje apetyt, co wykorzystuje wiele młodych dziewcząt jako metodę odchudzania.

Odurzanie się pseudoefedryną ma wiele niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak bezsenność, zaburzenia erekcji, problemy z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrucia pseudoefedryną, które powodują halucynacje, wzrost agresji, niepokój oraz drgawki. Konsekwencją długotrwałego przyjmowania pseudoefedryny może być wystąpienie objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona.

Łatwy dostęp do leków z pseudoefedryną sprawia, że wielu młodych ludzi wykorzystuje te środki w celach innych niż leczenie objawów przeziębienia i grypy. Konsekwencje niekontrolowanego przyjmowania leków z pseudoefedryną mogą być bardzo poważne, dlatego pojawiają się propozycje reglamentacji niektórych leków na przeziębienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Krzysztof Jach
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza